Buz mağarasında bir adamın durumu Buz mağarasında bir adamın durumu

Sony ile geleceğin lensleri bugünde

Lens standartları değişiyor

Fotoğraf makinesi performansındaki ilerlemeler ve yükselen kreatif idealleri, lens teknolojisine yönelik yeni bir yaklaşım gerektiriyor. 

Bir adım önde olmaya devam edebilmeleri için lenslerin gelişmesi gerekiyor.

Geleceğin fotoğraf makinelerine yönelik net bir vizyonla yola çıkan Sony, lensleri yeniledi.

Yüksek çözünürlük ve çekici bokeh efekti sonunda görüntüleme inovasyonu alanındaki lider tarafından bir araya getiriliyor.

G Master Logosu
G Master lens ürün grubunun tamamının ürün görüntüsü

 

Sony, yeni görüntüleme deneyimlerini birlikte hayata geçirmek için içerik oluşturucularını destekler ve onlara kulak verir. Bu en üst düzey lens serisinde gelişmiş çözümler sunmak için en son teknolojilerle birçok zorluğu aşıyoruz. Dışarıda yalnızca G Master tarafından yakalanabilen koskoca bir dünya var.

Örnek Video

G Master lenslerle çekilmiş 4 örnek görüntü

Örnek Resimler

Yaratıcı ifade gücünü açığa çıkarmak için teknik zorlukları çözme

G Master, güzel bir şekilde uyum sağlayan bokeh efektiyle muhteşem çözünürlük sunar. Kompaktlık, hafiflik, yüksek güvenilirlik ve sezgisel kullanım ile elde edilen kolay taşıma ve stressiz çekim sayesinde netleme kontrolü hem ultra hızlı hem de hassastır.

Tilkinin göze netleme yapılmış, ön ve arka planda bokeh efekti uygulanmış yakın yüz çekimini gösteren örnek görüntü Tilkinin göze netleme yapılmış, ön ve arka planda bokeh efekti uygulanmış yakın yüz çekimini gösteren örnek görüntü

Güzel bokeh efektiyle büyüleyici çözünürlük

Büyüleyici çözünürlük tam istediğiniz yerde

En son Full Frame fotoğraf makinesi gövdelerinin artan piksel sayılarından en yüksek düzeyde faydalanmak için lens çözünürlüğünün sürekli iyileştirilmesi gerekir. G Master serisi zor bir araya gelen yüksek çözünürlük ve yumuşak bokeh efektinin bir kombinasyonunu sunar.

G Master, çeşitli geometri ve renk bulanıklıklarını düzelten son teknoloji XA (ekstrem asferik) lens parçalarına sahiptir. Sony, daha da güzel görüntüler ve fonksiyonel lens tasarımları sunmak için hassas üretim ve simülasyonumuzu iyileştirmeye devam ediyor.
XA (ekstrem asferik) lens parçasının ürün görüntüsü

XA lens yüzeyi, hem merkezden kenara kadar büyüleyici çözünürlük hem de geleneksel ve G Lensi aşan güzel, yumuşak bokeh efekti elde etmek için olağanüstü 0,01 mikron hassasiyetle yapılmıştır.

[1] Geleneksel lens yüzeyi

[2] XA lens yüzeyi

Geleneksel lensin ve G Master lensin yüzey pürüzlerinin çizimi

Yüksek çözünürlük

G Master markası kullanıma sunulduğundan beri XA lens üretim teknolojisi, küçük F sayısı diyafram açıklığıyla ultra geniş açılı ve geniş çaplı lensler geliştirecek şekilde farklılaştı.

[1] Ekstrem asferik lens (XA lens)

FE 24-70 mm F2.8 GM ve FE 12-24 mm F2.8 GM lenslerdeki XA (ekstrem asferik) parçaların çizimi

Daha geniş çaplara ek olarak XA parçaları, FE 16-35 mm F2.8 GM II gibi daha karmaşık şekillere evrilmiştir. Bu, kompakt boyutu korurken görüntü kalitesini daha da iyileştirmeyi mümkün kılar.

(1) Lens Yapılandırması  [1] Ekstrem asferik lens (XA lens)

(2) MTF Tablosu  [1] Kontrast (%)  [2] Lensin optik merkezine mesafe (mm) [3] 16 mm/Maks. diyafram açıklığında  [4] 16 mm/F8 diyafram açıklığında  [5] 35 mm/Maks. diyafram açıklığında  [6] 35 mm/F8 diyafram açıklığında  [7] Konumsal frekans  [8] 10 satır çifti/mm  [9] 30 satır çifti/mm  [10] Radyal değer   [11] Tanjant değeri 

FE 16-35 mm F2.8 GM II lenste XA (ekstrem asferik) parçaların çizimi
MTF Tablosu
“SEL1635GM2” başlığıyla kenardan kesilmiş ve genişletilmiş bölge (Sağ) ile yüksek lens çözünürlüğünü gösteren örnek görüntü (Sol)

 

G Master, görüntünün merkezinden kenarlarına kadar muhteşem çözünürlük performansı sunar.

Güzel bokeh efekti

Sony, bozulmaları baskılarken ve yüksek MTF (çözünürlük) performansı sağlarken bokeh kalitesini optimize etmek için deneyime dayanan kurallar ve biriktirilen teknik bilgiler ile birlikte simülasyonları kullanır.

Her lens aynı zamanda bokeh kalitesini optimize etmek için üretim sürecinde ayrı ayrı kalibre edilir.

[1] Sert  [2] Yumuşak

Bokeh simülasyonu çizimi
Bokeh simülasyonlu görüntüler
Kozmos çiçeğin örnek görüntüsü

FE 100mm F2.8 STF GM OSS

Bir kadının önden portresini gösteren örnek görüntü

FE 50mm F1.2 GM

Arka planda bokeh efektiyle netleme yapılmış ağaçlık alanın bulunduğu, hareket halindeki motosiklet yarışı sürücüsünün örnek görüntüsü Arka planda bokeh efektiyle netleme yapılmış ağaçlık alanın bulunduğu, hareket halindeki motosiklet yarışı sürücüsünün örnek görüntüsü

Yüksek hızlı, yüksek doğruluğa sahip netleme lensi sürücüsü

İçerik oluşturucuları genellikle favori lenslerinin kullanım ömrü boyunca fotoğraf makinesi gövdelerini birkaç kez yükseltir. Sony’nin yenilikçi lens aktüatörleri, yüksek doğrulukla yüksek hızlı netleme sürücüsü elde ederek fotoğraf makinesi gövdeleri değişse bile istediğiniz yaratıcı vizyonu sunmaya devam eder.

Yüksek hız

Sony’nin özel netleme aktüatörleri, daha yüksek itiş güçleri ve daha iyi dinamik takip performansı için sürekli geliştirilmektedir. En son G Master serisi, üstün kontrol teknolojisi sağlayan XD (ekstrem dinamik) doğrusal motorla donatılmıştır.

Yüksek hassasiyetli netleme lens sürücüsü kontrolü

Sony yüksek hız ve yüksek hassasiyetli netleme elde etmek için XD doğrusal motoru geliştirdi. Bu aktüatör küçüktür ancak büyük itiş gücü vererek geniş diyafram açıklığına sahip lenslerde bile netleme grupları için yüksek hızlı hareket sağlar.

Bir kadının yüzünün yakın çekim görüntüsü

Lens konumunun grafiğindeki çalışma noktası ve aynı zamanda zaman ilerlerken XD doğrusal motorun hareket ettiği ve örnek resmin keskin bir netlemeyle gösterildiği klip

Yüksek doğruluk

XD doğrusal motor, yüksek hız ve hassasiyet için mikron artışlarında ağır bir netleme lensi grubunu bile kontrol eder. İçerik oluşturucuların çekime odaklanabilmesi için hareket sessiz, düzgün, titreşimsiz ve gürültüsüzdür.

Bir kadının gözünün yakın çekim görüntüsü

Netlemeyi ayarlamak için grafik çalıştırma noktası hafifçe hareket ettiğinde XD doğrusal motorun hafifçe hareket ettiğini gösteren klip.

Sony’nin lensleri, geleceğin fotoğraf makineleri olmaları yönünde net bir vizyonla AF/AE takibi, yüksek hızlı 120 FPS kesintisiz çekim gibi gelişmiş özelliklere sahip olacak şekilde tasarlandıkları için fotoğraf makinelerinden maksimum performansı elde edebilirler.
Jimnastik yapan bir kadının görüntüsü ve yüksek hızlı kesintisiz çekim yapan fotoğraf makinesi görüntüsünün kombinasyonu
Telefoto lens takılmış fotoğraf makinesini kullanan kullanıcının ellerini yakın çekimde gösteren ürün görüntüsü Telefoto lens takılmış fotoğraf makinesini kullanan kullanıcının ellerini yakın çekimde gösteren ürün görüntüsü

Hafiflik ve güvenilirlik

Magnezyum alaşım ve karbon ile cam elyafı karıştırılmış yüksek dayanımlı mühendislik plastikleri kullanılması, özellikle geniş diyafram açıklığına sahip süper telefoto lenslerde önemli ölçüde daha düşük ağırlığın yanı sıra hem sağlamlık hem de güvenilirlik sunar.

Hafif

Magnezyum alaşımdan yapılmış lens çizimi
Magnezyum alaşım, uzun çekim süreleri boyunca iyileştirilmiş kullanılabilirlik ve yıllarca güvenilir performans için kalıpla üretilmesi zor olan ancak hafif ve sağlam olması gereken parçalarda kapsamlı olarak kullanılmaktadır.
Mühendislik plastiğinden yapılmış lens çizimi
Karbon ve cam elyafı içeren yüksek dayanımlı mühendislik plastikleri, lensleri daha hafif ve daha dayanıklı yapmaya katkıda bulunur.

Güvenilirlik

Hafif tasarım, dünya genelinde zorlu veya düşük/yüksek sıcaklık ortamlarında endişesiz kullanım için güvenilirlik sunmakla birlikte toza ve neme dayanıklıdır.

① * Toza ve neme %100 dayanıklılık garantisi verilmez.

② *Görüntüde garanti edilen çalışma ortamı değil, test ortamı gösterilmektedir.

Toza ve neme dayanıklı tasarımın resmi
Düşük ve yüksek sıcaklık ortamlarında test edilen lensin çizimi
Fotoğraf makinesinin vizörüne bakan bir kadının kullanım görüntüsü Fotoğraf makinesinin vizörüne bakan bir kadının kullanım görüntüsü

Kompaktlık ve kullanım özelliği

Çeşitli kontrol halkaları, düğmeleri ve anahtarları, tatmin edici bir tıklama ve çalıştırma hissiyle birlikte kompaktlık ve kullanım kolaylığı için dikkatlice tasarlanmış ve yerleştirilmiştir.

Kompaktlık

Lensin boyutunu ve ağırlığını azaltmak için lens yapılandırması ve şekli, mekanik bileşenler ve netlemeyi yapan aktüatörler, diyafram açıklığı aktüatörü ve titreşim önleme mekanizmaları her bir lense göre optimize edilir.
SEL70200GM2’nin dahili yapısının, aktüatör konumlarını gösteren çizimi

Kullanım Özelliği

Netleme, zum ve diyafram açıklığı halkalarının konumlarını gösteren ürün görüntüsü

Hem fotoğraf hem videolarda mükemmel kullanım sağlamak için netleme, zum ve diyafram açıklığı halkaları sunulur ve tüm lenslerde aynı sıradadır. Bu, kullanıcıların hangi lensin takılı olduğuna bakılmaksızın sezgisel olarak kullanabilmesine ve çekime odaklanmasına izin verir.

[1] Netleme halkası [2] Zum halkası [3] Diyafram açıklığı halkası

Lensin düğmeleri ve anahtarları gösteren yandan ürün görüntüsü
Her bir halkanın tork ve akıcılığı, tıklama dokusu ve düğmeler ile anahtarların biçimi ve basma kolaylığı, birçok profesyonelden alınan geri bildirimlere dayanarak G Master serisine uygun tatmin edici bir hisle yüksek kullanım özelliği sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.