SONY DÜNYA FOTOĞRAFÇILIK ÖDÜLLERİ 2024

YENİ BAŞKAN, JÜRİ ÜYELERİ VE GELECEK SERGİ TARİHLERİ AÇIKLANDI

SWPA_BB_Image_190923.JPG

 


Dünya Fotoğraf Organizasyonu, Bağımsız Küratör ve Fotoğraf Danışmanı Monica Allende'yi Profesyonel Yarışma jürisinin yeni başkanı olarak duyurdu. Ayrıca Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2024'ün jüri heyetini ve Londra'da gerçekleşecek olan Somerset House sergisinin tarihleri de 19 Nisan - 6 Mayıs 2024 olarak belirlendi.

 

Dünyanın en büyük ve en prestijli fotoğraf yarışmalarından birisi olan Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri, 17. Yaşını kutlarken dünyanın dört bir yanından en iyi çağdaş fotoğrafçılığı destekliyor ve katılımcı fotoğrafçılara önemli uluslararası kariyer geliştirme fırsatlarını da beraberinde sunuyor.

 

Sony, günümüzün yeteneklerine küresel bir platform sunarak fotoğraf kültürünün sürekli gelişimine yardımcı olmak için yarışmacılara büyük bir destek sağlıyor. Tamamen ücretsiz olan başvurular ile birlikte katılım gösteren fotoğrafçılar, sektörün önde gelen jüri üyelerinden oluşan panel tarafından anonim olarak değerlendiriliyor.

 

 

2024 JÜRİLERİ BELİRLENDİ


Saygın Bağımsız Küratör ve Fotoğraf Danışmanı Monica Allende, profesyonel olarak gerçekleştirilen yarışma için yeni Jüri Başkanı ve Londra'daki Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri Somerset House 2024 sergisinin küratörü olarak atandı.

 

Fotoğraf dünyasında zengin deneyimlere sahip olan Allende, daha önce Landskrona Foto Festivali ve GetxoPhoto Uluslararası Görüntü Festivali'nin Sanat Yönetmenliği ve ödüllü fotoğraf bölümü Spectrum'u başlattığı Sunday Times Dergisi'nin eski Fotoğraf Editörlüğü de dahil olmak üzere sektörde çok sayıda yüksek profilli pozisyonda bulundu.

 

Allende, Deutsche Börse Fotoğraf Vakfı Ödülü 2019’da kısa listeye kalan Blues Skies Projesi'nin küratörlüğünü üstlendi ve London College of Communication ve Madrid'deki EFTI'de (Centro Internacional de Fotografía y Cine) dersler ile öğrencilere yol gösteriyor.

 

Yeni göreviyle ilgili olarak heyecanını dile getiren Monica Allende, “Böylesine uluslararası üne sahip bir ödülün jürisine başkanlık etmekten büyük onur duyuyorum ve dünyanın dört bir yanından gelen uzman jüri üyeleriyle fotoğraf hakkında anlamlı tartışmalara gireceğim için heyecanlıyım. Yenilikçi ve işbirliğine dayalı bir süreçte farklı bakış açılarıyla etkileşim kurmayı umuyorum ve bana durup düşünme ve değerlendirme konusunda ilham veren çalışmaları görmeyi dört gözle bekliyorum” açıklamalarında bulundu.

 

Farklı fotoğrafçılık geçmişlerinden gelen, geniş bilgi ve uzmanlık birikimine sahip olan jüri üyeleri:

 

Profesyonel Yarışma Kategorisinde

  • Elena Navarro, Fotoğraf Küratörü, Yapımcı ve Danışman, Meksika
  • Mutsuko Ota, Yayın Direktörü, IMA Magazine, Japonya
  • Elisabeth Sherman, Kıdemli Küratör, Sergiler ve Koleksiyonlar Direktörü, Uluslararası Fotoğraf Merkezi (ICP), Amerika Birleşik Devletleri
  • Tanzim Wahab, Küratör, Spore Initiative, Almanya ve Festival Direktörü, Chobi Mela, Bangladeş
  • Monica Allende, Bağımsız Küratör, Fotoğraf Danışmanı ve Jüri Başkanı

 

 

Açık Kategori ve Genç Kategorisinde

  • Daniel Blochwitz, Küratör, Foto Festival Lenzburg, İsviçre

 

Öğrenci Kategorisinde

  • Ravi Ghosh, Editör Yardımcısı, British Journal of Photography, Birleşik Krallık

 

2024 SERGİ TARİHLERİ VE 2023 ULUSLARARASI TURNE TARİHLERİ

 

2024 yılında Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri sergisi ile birlikte 19 Nisan - 6 Mayıs tarihleri arasında Somerset House, Londra'da açılıyor.

 

Londra'daki serginin ardından Tokyo, Ho Chi Minh City ve Milano'daki sunumlarla birlikte katılımcılar ile buluşacak olan Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 sergisi, 17 Kasım 2023 - 28 Ocak 2024 tarihleri arasında Willy-Brandt-Haus'ta sergilenmek üzere Berlin'de olacak.

 

Daha fazla bilgi için bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz worldphoto.org.

 

2024 ÖDÜLLERİ VE SON BAŞVURU TARİHLERİ

 

Tüm yarışma ve kategori açıklamalarına www.worldphoto.org/sony-world-photography-awards ​ adresinden ulaşabilirsiniz.

 

Dört kategori için son başvuru tarihleri:

 

Profesyonel Kategori: 12 Ocak 2024, 13:00 GMT

 

Açık Kategori : 5 Ocak 2024, 13:00 GMT

 

Öğrenci Kategorisi: 30 Kasım 2023, 13:00 GMT

 

Gençlik Kategori: 5 Ocak 2024, 13:00 GMT

 

Profesyonel, Açık, Gençlik ve Öğrenci Kategorilerinin kazananları Sony'nin son teknoloji ile donatılan dijital görüntüleme ekipmanı ile ödüllendirilecek. Ayrıca Yılın Fotoğrafçısına 25.000 $ (USD), Yılın Açık Kategori Fotoğrafçısına 5.000 $ (USD) ve Sürdürülebilirlik Ödülü kazananına 5.000 $ (USD) nakit para ödülü kazananlar ile buluşacak.

 

Yılın Fotoğrafçısı unvanının sahibi, bir sonraki yıl Sony World Photography London sergisinin bir parçası olarak çalışmalarını sergileyecek. Kazanan ve kısa listeye kalan tüm fotoğrafçıların çalışmaları, Londra'daki yıllık Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri sergisinde yer alırken aynı zamanda uluslararası turne ile eserlerine hayat verecek. ​ Kazanan görüntüler ayrıca yıllık Ödül Kitabı’nda da yerini alarak okurlara ilham kaynağı sağlayacak.

 

2024 JÜRİLERİ HAKKINDA

 

Monica Allende: Bağımsız bir küratör, sanat yönetmeni, danışman ve eğitimcidir. 2019-2022 yılları arasında Landskrona Foto Festivali'nin Sanat Direktörlüğünü ve 2017-2019 yılları arasında GetxoPhoto Uluslararası Görüntü Festivali Sanat Direktörlüğünü yaptı.

 

Elena Navarro: Düşünme, yayma ve fotoğraf üretimi için bir platform olan Uluslararası Fotoğraf Festivali FOTOMÉXICO'nun kurucusu ve sanat yönetmenidir.

 

Mutsuko Ota: IMA Magazine'in Yayın Direktörüdür. Daha önce Marie Claire'de editör olarak ve Esquire ve GQ dahil olmak üzere birçok büyük erkek dergisinde özellik editörü olarak çalıştı.

 

Elisabeth Sherman: New York'taki Uluslararası Fotoğraf Merkezi'nde (ICP) Kıdemli Küratör, Sergiler ve Koleksiyonlar Direktörü olarak görevini gerçeleştiriyor.

 

Tanzim Wahab: Küratör, araştırmacı ve öğretim görevlisidir. Berlin ve Dakka'da yaşıyor. Küratöryel ilgi alanları, kültürel alanların duyusal ve toplulukla iç içe geçmesi, yerel pratik(ler) ve alternatif sanat eğitimi etrafında şekilleniyor. ​ Dakka'daki Chobi Mela Uluslararası Fotoğraf Festivali'nin festival direktörü ve Berlin'deki Spore Initiative'in küratörü ve topluluk destekçisidir.

 

Daniel Blochwitz: Küratör, yazar, öğretim görevlisi ve danışman olarak çalışan fotoğraf uzmanıdır. Florida Üniversitesi'nden 2003 yılında Fotoğrafçılık alanında yüksek lisans derecesi aldı.

 

Ravi Ghosh: British Journal of Photography'de editör yardımcı olarak görev alıyor. Daha önce Elephant dergisinde editörlük yapmış ve Financial Times'ın Life & Arts ekinde çalıştı.

 

 

 

Detaylı bilgi için: 

GoodWorks İletişim Danışmanlığı

Tuğçe Oral / tugce.oral@goodworks.com.tr / 0532 413 12 24

Nilay Aydoğan / nilay.aydogan@goodworks.com.tr / 0536 229 16 08

Adnan Adil / adnan.adil@goodworks.com.tr / 0507 000 70 31

Merih Can Dilmen / merih.dilmen@goodworks.com.tr / 0530 200 18 54


SONY DÜNYA FOTOĞRAFÇILIK ÖDÜLLERİ HAKKINDA

Dünya Fotoğrafçılık Organizasyonu tarafından düzenlenen ve uluslararası üne sahip Sony Dünya Fotoğrafçılık Ödülleri, küresel fotoğraf takviminin en önemli demirbaşlarından biridir. Artık 17. yılında olan ve katılımı ücretsiz olan Ödüller, fotoğrafçılığın küresel sesi olmuştur. Günümüzün çağdaş fotoğrafçılığına dair önemli bir bakış açısı sağlayan ödüller, hem köklü hem de yeni sanatçılar için çalışmalarını sergilemeleri adına birinci sınıf fırsatlar sunuyor. Ödüller ayrıca Fotoğrafçılığa Üstün Katkı ödülü aracılığıyla bu alanda çalışan dünyanın en etkili sanatçılarını da ödüllendirmektedir; önceki ödül sahipleri arasında William Eggleston (2013), Mary Ellen Mark (2014), Martin Parr (2017), Candida Höfer (2018), Nadav Kander (2019), Gerhard Steidl (2020), Graciela Iturbide (2021), Edward Burtynsky (2022) ve Rinko Kawauchi (2023) bulunmaktadır. Ödüller, kazanan ve kısa listeye kalan fotoğrafçıların çalışmalarını Londra'daki Somerset House'da düzenlenen prestijli bir yıllık sergide sergiliyor.

 

Takip etmeniz gereken hashtaglerimiz #SonyWorldPhotographyAwards ve #SWPA2024.

worldphoto.org/sony-world-photography-awards-exhibition

 

 

DÜNYA FOTOĞRAFÇILIK ORGANİZASYONU HAKKINDA

Dünya Fotoğraf Organizasyonu, fotoğraf kültürünün gelişmesine ve ilerlemesine adanmış önde gelen küresel bir platformdur. Programlama ve yarışma girişimleri, fotoğrafçılık alanında çalışan sanatçılar için değerli fırsatlar sunar ve çalışmaları hakkındaki tartışmaların genişlemesine yardımcı olur. Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri, World Photography Organisation'ın ana programıdır. 2007 yılında kurulan ve dünyanın en büyük ve en prestijli fotoğraf yarışmalarından biri olan bu yarışma, önde gelen ve gelişmekte olan uygulayıcıların çalışmalarını kutluyor ve dünya çapındaki sergilerine her yıl on binlerce ziyaretçi çekiyor. World Photography Organisation, Creo'nun fotoğrafçılık kolu olup fotoğraf, film ve çağdaş sanat olmak üzere üç sektörde girişimler ve programlar yürütmekten sorumludur.

 

World Photography Organisation'ı:

Instagram (@worldphotoorg)

Twitter (@WorldPhotoOrg)

LinkedIn/Facebook (World Photography Organisation)

üzerinden takip edebilirsiniz.

 

CREO

Creo, fotoğraf, film ve çağdaş sanat olmak üzere üç temel alanda etkinlikler ve programlar başlatmakta ve düzenlemektedir. 2007 yılında Dünya Fotoğraf Organizasyonu olarak kurulan Creo, o zamandan bu yana kapsamını genişleterek yaratıcı kişiler için anlamlı fırsatlar geliştirme misyonunu ilerletti ve kültürel faaliyetlerinin erişim alanını genişletti. Bugün en önemli projeleri arasında Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri, Sony Geleceğin Film Yapımcısı Ödülleri, PHOTOFAIRS Shanghai, Photo London ve PHOTOFAIRS New York yer alıyor. Angus Montgomery Arts ile ortak çalışan Creo, grubun dünyanın önde gelen sanat fuarlarından bazılarını içeren girişimlerinin gerçekleştirilmesine yardımcı oluyor. Adını Latince "yaratıyorum" kelimesinden alan Creo, bu ruhla yaratıcı sesleri güçlendirmek ve onlara temsilcilik vermek üzere yola çıkmıştır.

 

Daha fazla bilgi için www.creoarts.com

 

 

 

 

 

 

 

 

SONY HAKKINDA

Sony Şirketi, tamamı Sony Grup Şirketlerine ait olan bir yan kuruluşudur ve Sony Grubundaki Eğlence, Teknoloji ve Hizmetler (ET&S) alanlarından sorumludur. Sony Şirketi, "teknolojiyi ve yeni zorlukları takip ederek, insanlara ve topluma dünya çapında Kando ve Anshin* sunmaya devam etme" vizyonuyla, Sony Grubuna teknoloji desteği sağlayarak yaratıcılarla birlikte geleceğin eğlencesini oluşturmayı hedeflemektedir.

Daha fazla bilgi için, www.sony.net adresini ziyaret edin. 

* İki Japonca kelimeden Kando, duygu anlamına gelir ve Anshin'in gönül rahatlığı, güvence, güvenilirlik ve güven gibi çeşitli anlamları vardır.

 

 

 

 

Görüntüler

ÜST SIRADAN SOLDAN SAĞA:

 

© Angela Perez, Amerika Birleşik Devletleri, giriş, Açık Kategori, Portre, Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2024

© Azim Khan Ronnie, Bangladeş, giriş, Açık Kategori, Seyahat, Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2024

© Andrew Quinn, Birleşik Krallık, giriş, Açık Kategori, Portre, Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2024

© Richard Li, Amerika Birleşik Devletleri, giriş, Açık Kategori, Manzara, Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2024

© Ashish Patel, Hindistan, giriş, Açık Kategori, Hareket, Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2024

© Md Abdul Musabbir Chowdhury, Bangladeş, giriş, Açık Kategori, Portre, Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2024

© David Bladen, Avustralya, giriş, Açık Kategori, Doğal Dünya _ Vahşi Yaşam, Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2024

© Leigh Williams, Avustralya, giriş, Açık Kategori, Mimari, Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2024

© Denisa Berglova, Çek Cumhuriyeti, giriş, Açık Kategori, Portre, Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2024

© Yasser Mobarak, Mısır, giriş, Açık Kategori, Seyahat, Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2024

© Pedro Luis Ajuriaguerra Saiz, İspanya, giriş, Açık Kategori, Hareket, Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2024

 

 

 

 

 

Güncellemeleri posta kutunuzda alın

"Abone ol" düğmesine tıklayarak Gizlilik Politikası kısmını okuyup anladığımı onaylarım.