Skip to main content (Press Enter)
 

Satın Alma Kılavuzu: Projektör nasıl seçilir

Nerede olursanız olun, izleyicilerinizi hayran bırakacak görüntüler yansıtın. Sınıflardan ofislere, toplantı odalarına, salonlara, oditoryumlara, sinemalara, perakende satış mağazalarına ya da ziyaretçi çeken mekanlara kadar, her tür ortam için yeni bir projektör seçimi üzerine hazırladığımız açıklayıcı kılavuzumuzu okuyun.

Eğitim
Kurumsal
Müzeler ve Büyük Mekanlar
Uçak ve Otomotiv
Ev Sineması
Dijital Sinema

Eğitime yönelik projektörler

  Büyük sınıflar için projektörler
  Büyük sınıflar için kurulum projektörleri idealdir. Bu tip projektörler 4.000 lümeni aşan ışık gücüyle parlak ve kuvvetlidir, güneşlikleri indirmeye gerek kalmadan görüntü yansıtmanızı sağlar. Değiştirilebilir lensler, projektörü sınıfınızın istediğiniz noktasında kalıcı olarak sabitleme yönünde daha fazla esneklik sağlar. Lens kaydırma ayarı ve dikey eğim düzeltme özelliği sayesinde aslına sadık ve doğru orantıda görüntüler elde etmek daha kolaydır. En parlak projeksiyonları ve çok karmaşık özellikli cihazları gerektiren daha geniş ve daha zorlu alanlar için Sony kurulum projektörleri güçlü performansı, uzun ömrü ve az bakım gerektirmesiyle biçilmiş kaftandır.

  Küçük sınıflar için projektörler

  Daha güçlü bir kurulum projektörünün yüksek parlaklığına ihtiyaç duymadığınız küçük sınıflar için taşınabilir projektörler idealdir. Bu projektörler, 2,5 kg ile 4 kg arası tipik ağırlıklarıyla hem küçük hem de hafiftir, böylece sınıflar arasında kolayca taşınabilir ve her dersin başında çabucak kurulabilirler. Görüntülere bir duvar veya beyaz tahtayı dolduracak şekilde ince ayar uygulamak amacıyla dahili bir yakınlaştırma lensi edinmek isteyebilirsiniz. Ayrıca zaman kazanmak için hızlı açılma/kapanma özelliğinin yanı sıra Otomatik Karartma ve Görüntü Kapatma gibi enerji tasarrufu özelliklerini de düşünebilirsiniz.

  Dar bir alana sahip daha küçük sınıflara Kısa Yansıtma Açılı (ST) ve Ultra Kısa Yansıtma Açılı (UST) projektörler mükemmel uyum gösterir. Bunlar bir duvar, ekran veya dijital beyaz tahtaya çok yakın bir konuma yerleştirilebilir, 2 metre ve hatta daha uzak bir mesafeye kadar net görüntüler yansıtabilirler.


  Oditoryum ve amfiler için projektörler

  Büyük sunum mekanları için yüksek oranda parlak ışıklar ve ekstra büyük görüntüler son derece önemlidir. F Serisi kurulum projektörlerimizde parlaklık 4.000 lümen değerinin biraz üzerinden başlar, VPL-FHZ57 gibi modellerimizde ise 7.000 lümene ulaşır. Projektörlerin yoğun olarak kullanıldığı büyük oditoryumlarda VPL-FHZ65 gibi modeller güvenilirlik, enerji verimliliği ve düşük çalıştırma maliyetleri bakımından sağlam sonuçlar verir, lamba değişimi gerektirmeden tahmini 20.000 saat çalışırlar. Lazer ve lambalı projeksiyon hakkında daha fazla bilgi alın.

Kurumsal ortamlar için projektörler

  Büyük toplantı salonları için projektörler
  Toplantı odaları ve büyük toplantı mekanları için gün ışığında dahi net bir şekilde görülebilecek parlaklıkta bir projektör gerekir. Tavana monte bir kurulum projektörü, 4.000 lümen veya üzeri güçlü parlaklığıyla ilk seçiminiz olmalıdır. En yeni F Serisi modellerimiz, derli toplu kablolama sistemi ve gürültüyü en alt düzeyde tutan fısıltı sessizliğindeki fanı ile zarif kurumsal dekorlara uyum sağlar. İsteğe bağlı değiştirilebilir lens seçenekleri sayesinde hangi boyutta olursa olsun her odada doğru orantıda büyük görüntüler elde etmek daha kolaydır. Büyük toplantı odaları için harika bir özellik niteliğindeki Kenar karıştırma, iki veya daha fazla projektörden çok büyük boyutlu bir görüntü oluşturur. Projektör tek seferde uzun süreli olarak yoğun kullanılacaksa, daha düşük bakım ve sahip olma maliyetleri için lazer projeksiyonu değerlendirebilirsiniz.

  Küçük toplantı salonları için projektörler

  Gerektiğinde farklı odalar arasında kolayca taşınabilecek ölçüde küçük ve hafif olan taşınabilir projektörler , her tür ofis için çok yönlü ve uygun maliyetli bir seçenektir. Hızlı başlatma özelliği zaman kazandırır, Otomatik Karartma ve Görüntü Kapatma gibi enerji tasarrufu özellikleri ise çalıştırma maliyetlerini alt düzeylerde tutar. Dahili yakınlaştırma lensinin yanı sıra dikey eğim düzeltme gibi özellikler sayesinde beyaz tahta veya duvar üzerine düzgün şekilde yansıyan, canlı ve net görüntüler oluşturmak kolaydır. Wi-Fi özellikli projektörlerle dizüstü bilgisayar veya tabletten kablosuz sunumlar yapılabilir.

Müzeler ve büyük mekanlar için projektörler

  Müzeler ve sergiler için projektörler
  Müzeler, sanat galerileri ve halka açık diğer mekanlar için Görselleştirme ve Simülasyon projektörleri gereklidir. Değiştirilebilir lensler ve lens kaydırma ayarı sayesinde, projektör nerede bulunursa bulunsun kolayca doğru orantıda büyük görüntüler oluşturulabilir. Uzun saatler boyunca çalışabilme özelliği, lazer projektörleri tercih edilen seçenek haline getirir: Uzun süre işlev gören ışık kaynağı, düşük çalıştırma maliyetleri ve minimum bakım gereksinimi ile çalışma ömrü boyunca sabit bir parlaklık sergiler. Kenar karıştırma özelliği, birden fazla projektörden gelen resimleri kusursuz bir biçimde birleştirerek son derece büyük boyutlu ve yüksek çözünürlüklü görüntüler oluşturur. Görüntü Eğme özelliği ise düzgün olmayan eğimli yüzeyler üzerine projeksiyon imkanıyla yaratıcılık bakımından heyecan verici olanaklar sağlar.


Uçuş ve otomotiv simülasyonu için projektörler

  Uçuş simülasyonu ve otomotiv CAD (Bilgisayar Destekli Tasarım) gibi endüstriyel uygulamalar için yüksek güce sahip Görselleştirme ve Simülasyon projektörleri gereklidir. Uzun süreler boyunca ağır çalışmaya dayanacak şekilde tasarlanmışlardır. Lazer ışık kaynağı kullanan projektörler, 20.000 saate kadar bakım ve lamba değişimi gerektirmeden çalışarak tutarlı görüntüler sunar. Kenar karıştırma özelliği, birden fazla projektörden alınan görüntüleri kusursuz bir şekilde birbirine ekleyerek son derece büyük boyutlu bir resim meydana getirir. Farklı ortamlara uyum sağlayacak şekilde, renk üretimi ve diğer resim ayarları üzerindeki kontrol imkanı geniştir. Otomatik kalibrasyon sayesinde hızlı kurulum yapılabilir, sağlam gövde ise her açıda kurulum imkanı tanıyarak maksimum esneklik sağlar.

Ev Sineması projektörleri

  Oturma odaları ve ev sinemaları için projektörler

Karanlık bir oturma odası, bodrum katı veya özel gösterim mekanında mümkün olan en iyi görüntü kalitesini Ev Sineması projektörleri sunar. Yakınlaştırma lensi sayesinde görüntü boyutu üzerinde ince ayar yapılabilir. Böylece görüntü her tür iç mekana uyar. Tüm Ev Sineması projektörlerimiz Full HD veya daha yüksek çözünürlüktedir, 4K ise bu çözünürlük seviyesini dört katına çıkararak profesyonel sinema projektörlerimizin çözünürlük seviyesine taşır. ‘Yükseltme’ özelliği, Blu-ray™ veya DVD üzerinde filmlerin piksel sayımını 4K seviyelerine yükseltir. Bu özellik, 3D filmlerin kalitesini 4K detayına yükselten Reality Creation işleme süreciyle sağlanır. Motionflow teknolojisi bulanıklığı azaltarak ekran üzerinde hareketlerin netliğini yükseltir. Daha yeni modeller, HDR (Yüksek Dinamik Aralık) çekim filmleri oynatma kapasitesiyle daha da geniş bir parlaklık seviyesi aralığıyla son derece yüksek kontrast sağlar. İlave rahatlık sunmak amacıyla, bellek işlevi, görüntü ayarlarının her tür filme uyacak şekilde hatırlanmasına olanak tanır. Ayrıca sessiz diyalog pasajlarında rahatsızlık oluşmaması için fan sesi alçak tutulmuştur.

Dijital Sinema projektörleri

  Sinema salonları için projektörler

Dijital Sinema projektörlerinin güçlü ışık çıkışı, küçük ekranlar için ideal nitelikteki 9.000 lümenden büyük oditoryumlara hitap eden 30.000 lümen seviyesine kadar çıkar. Sony 4K Dijital Sinema projektörlerinin tümünde piksel sayısı, eski 2K modellerinin dört katıdır. Bu da, Full HD çözünürlüğün dört katına karşılık gelir. Bu sayede izleyiciler ekrana yakın otursalar bile kare şeklinde pikseller görmez. SXRD optik motor, ekranda gerçeğe yakın, zengin görüntülerin yanı sıra parlak vurgular ve zengin derin siyahlar için 8000:1'e varan sektör lideri bir kontrast oranı sağlar. R500 serisi projektörlerin her birinde, çoğu sinema projektöründe kullanılan tekli Ksenon ışık kaynağının yerine, güvenilir bir çoklu HPM (Yüksek Basınçlı Cıvalı) lamba dizisi kullanılır. Birden fazla lamba kullanılması, bir kaynağın uyarı vermeden bozulması halinde gösterimin iptal edilme riski yaşanmayacağı anlamına gelir. Bakım ihtiyacını azaltan bu sistem aynı zamanda Ksenon karşısında enerji tasarrufu avantajıyla elektrik masrafını düşürür. R500 serisi projektörlerimizin tümü 3D gösterimler için kolayca adapte edilebilir. Bu projektörler, diğer sistemlerde sık sık sorun olarak ortaya çıkan 'üçlü flaş' titreşmesinin görülmediği, sorunsuz ve gözü yormayan görüntüler sergiler.

Sony projektörler hakkında daha fazla bilgi edinin