jorge miguel jaime baez sony alpha 7RIII sadece duvağın netlendiği gelin ve damat silueti

Nasıl Çekim Yapıyorum | Düğün Fotoğrafçılığı

Jorge Miguel Jaime Baez

Bir düğün çekiminde en önemli şey, bir hikaye anlattığınızı unutmamanızdır. Günün hikayesini oluşturmamı sağlayacak görüntüleri bulmak için sürekli etrafıma bakarım; çektiğim her fotoğrafla bunu irdeleyip geliştiririm. Hikayenin bütününe çeşitlilik ekleyen, küçük ayrıntılar ve ufak anlardır. Bu anları yakalayabilmek ve bu görüntüleri çekebilmek de düzenlemeye, güvene ve mükemmel fotoğraf makinesine bağlı.

jorge miguel jaime baez sony alpha 7RIII damat ve sağdıçları grup halinde birbirlerine sarılıyor

© Jorge Miguel Jaime Baez | Sony α7R III + 25mm f/2 | 1/250s @ f/5.6, ISO 2000

Her Şey Güvenle Başlar Belgesel stilinde bir fotoğrafçı olarak işim fark edilmemek, eşyaların arasına karışmak, yavaş hareket etmek ve böylece dikkatleri üzerime çekmemek.

Bunun için Sony α7R III’ün Sessiz Deklanşörünü kullanıyorum. Halka açık bir etkinliğin ya da bir düğünün belgesel görüntülerini çekerken, nesnenin duygularını yakalamanın formülü aynıdır. Onları tanımak, bilgi almak, nasıl insanlar olduklarını anlamak için gelin ve damatla mümkün olduğunca çok vakit geçiririm ve hiçbir şeyi kaçırmamaya çalışırım. Duygularını tamamen yakalayarak gelin ve damadın, ailelerinin ve arkadaşlarının fotoğraflarımda kendi gerçek tasvirlerini gördüklerini hissetmelerini isterim. Bunu yapmaya yetecek kadar yakınlaşmanızın yolu, size güvenmeleri için onlarla ilişki kurmaktır.

jorge miguel jaime baez sony alpha 7RIII gelinle babası törenden önce sarılıyor

© Jorge Miguel Jaime Baez | Sony α7R III + 25mm f/2 | 1/200s @ f/2.5, ISO 3200

Planlama ve Hazırlık

As much as I am there to document and react to the events around me, there is a lot of planning involved. I need to know the order of the day, meet the family members, and of course it is essential that I am respectful to the ceremony and the people around me. I try to plan as much as I can in advance so that I merge in to the surroundings and don’t get in the way of the day’s festivities.

However, despite all the planning you may have thought of, there is always an unexpected element and the more prepared you are, the more successfully you can react to those unforeseen events.

jorge miguel jaime baez sony alpha 7RIII gelin törenden önce arkadaşlarıyla gülüşüyor

© Jorge Miguel Jaime Baez | Sony α7R III + 25mm f/2 | 1/200s @ f/5.0, ISO 3200

Yeni Bir Bakış Açısı

Her yeni düğünde ve salonda, farklı bir bakış açısı sunmanızı sağlayacak yeni fırsatlar vardır. Örneğin, en sonda konfeti patlatılması gibi özel bir şey planlanmış olma ihtimaline karşı, gelinle damadın ilk danslarında ne hazırladığını öğrenmek için genellikle DJ’le konuşurum. Bu bilgiyi aldıktan sonra, odayı nasıl ışıklandıracağımı ve o anı yakalamak için nerede duracağımı düşünmeye başlayabilirim.

jorge miguel jaime baez sony alpha 7RIII konfetiler uçuşurken gelin ve damat dans pistinde öpüşüyor

© Jorge Miguel Jaime Baez | Sony α7R III + 25mm f/2 | 1/200s @ f/11, ISO 3200

Diğer zamanlarda, fark ettiğim bir şey bana yeni bir fikir verebiliyor. Kısa süre önceki bir düğünde, balkondan baktım ve sokakta bir resim olduğunu gördüm; bununla gelinin ilginç bir fotoğrafını çekebileceğimi düşündüm. Sonra ufak Sony RX0’ı kurdum ve Sony Imaging Edge uygulamasının uzaktan çekim seçeneği ile akıllı telefonumu kullanarak hem çiftin geleneksel giriş fotoğrafını çekmek için yerimde kaldım hem de o fotoğrafı çekebildim. Her zaman hikayeye bir şeyler katabilecek alternatif, ilginç bakış açıları ararım.

jorge miguel jaime baez sony RX0 düğün tarihinin yazıldığı yoldan geçen gelinin kuş bakışı fotoğrafı

© Jorge Miguel Jaime Baez | Sony RX0 | 1/1600s @ f/4.0, ISO 640

Kitinizi Tanıyın

It is vital to know how to use your camera to make the best of each situation. I currently use two Sony α 7R III cameras. A wedding is a long day of photography, and when I get tired the light weight is crucial for me.

One of the features I love about the α7R III is the electronic viewfinder. It has changed the way I expose my images as I now almost always use manual exposure. Because I can see the result that I am going to get live through the viewfinder I find it faster to manually adjust the exposure as needed. No matter how difficult the lighting situation is I can quickly adjust to it. I never have any problems shooting with the α7R III in low light conditions.

jorge miguel jaime baez sony alpha 7RIII güneşli bir arazide ön planda netlenmemiş damlalarla gelin ve damat

© Jorge Miguel Jaime Baez | Sony α7R III + FE 24-70mm f/2.8 GM | 1/200s @ f/5.0, ISO 125

Önemli Olana Odaklanın

The eye is the most important part of any image with a person in it. With this in mind I usually use continuous autofocus mode and combine this with the Eye AF mode. This enables me to make sure that the subject’s eye is pin sharp in every image.

Mounted to my cameras are the Zeiss Batis 25mm f/2 lens and Sony FE 55mm f/1.8 ZA lenses, and I also carry a Sony FE 12-24mm f/4 G lens in my bag. The 25mm and 55mm provide me with a good standard field of view, but the wide-angle 12-24mm lens is incredible. It is very light and enables me to get really close to the subject. Being close and wide is often needed as there simply may not be enough room to move further back, or you may want to fill the frame with a small detail, to add a point of interest. As much as possible I like to get the image perfectly framed inside the camera when I take the shot, but this isn’t always possible. Perhaps I didn’t have time to get as close as I wanted or I was further away so as not to interrupt a moment. However, none of this is an issue as the Sony α7R III and its 42.4 megapixel full frame sensor offers me the resolution and detail I need to crop without fear.

jorge miguel jaime baez sony alpha 7RIII duvağına kapanmış gelin gülüyor

© Jorge Miguel Jaime Baez | Sony α7R III + FE 55mm f/1.8 ZA | 1/200s @ f/2.2, ISO 500

Öğrenmeye Devam Edin

Her şeyden önce sanatınızı öğrenmeye ve alıştırma yapmaya devam etmeniz çok önemlidir. Fotoğrafçılık, bir tutku olmalıdır, bir hikayeyi kendi bakış açınızdan anlatma tutkusu. İşin anahtarı keşfetmeye devam etmektir; teknikler keşfetmek, anlatıcılar keşfetmek, kendi görevlerinizi ve sınırlarınızı belirlemek ve mümkün olan en az kaynakla sorunları çözmek. Fotoğrafçılıkta, öğrenmek hiç bitmez çünkü bakış açınız her dakika değişir ve bu bakış açısı daha kişisel ve bilgece olur.

jorge miguel jaime baez sony alpha 7RIII önlerinde dalgalar yükselirken gelin ve damat okyanusun önünde duruyor

© Jorge Miguel Jaime Baez | Sony α7R III + FE 24-70mm f/2.8 GM | 1/320s @ f/7.1, ISO 8

Öne çıkan ürünler

Jorge Miguel Jaime Báez

Jorge Miguel Jaime Báez | Spain

“Tarihi insanlar, insanların tutkuları ve duyguları yazar”

α Universe bülteninizi almak için kaydolun

Tebrikler! α Universe bültenine başarıyla abone oldunuz

Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin

Üzgünüz! Bir hata oluştu

Tebrikler! Başarıyla abone oldunuz