nadine sony alpha 7c çimlerde oturmuş bir anne ve çocuğu

Alpha 7C ile Ailenizin Tatil Fotoğraflarını Geliştirin

Benim adım Nadine, Almanya’nın Hamburg kentinde yaşıyorum, birbirinden tatlı dört tane oğlum var.

Instagram hesabımda kullandığım “my boys and I” (“oğullarım ve ben”) adının hakkını verip Instagram’daki grubumu günlük hayatıma davet ediyor, anne olmanın o heyecan dolu anlarına dahil olmalarını sağlıyorum. Yolculuklarımızdan, keşiflerimizden ve günlük hayatımızdan fotoğraflar paylaşmaya bayılıyorum. Her zaman hayatından anlar yakalayıp fotoğraflayan biri olmuşumdur ama anne olduğumdan beri, çocuklarım çok hızlı büyüdüğünden, elimden geldiğince çok anı yakalamak istiyorum.

Evet doğru, yeni Sony Alpha 7C tam da bunun için tasarlanmış. Dört haşarı oğlum olunca, her yere götürebileceğim ve maceralarımızın güzel anılarını kaydetmek için güvenebileceğim küçük ve hafif bir makineye ihtiyaç duydum.

Bir fotoğraf meraklısı ve bir anne olarak, hareket halinde çektiğiniz aile fotoğraflarınızı nasıl geliştirebileceğinize dair ipuçlarımı paylaşmak istiyorum.

nadine sony alpha 7c 2 çocuğunun fotoğrafını çeken anne

İpucu No. 1 - Alpha 7C ile harika fotoğraflar çekmek için hızlı kurulum

Biz aile olarak dünyanın farklı yerlerine seyahat etmeyi seviyoruz ama bu mümkün olmadığında, birlikte kaliteli zaman geçirmek için yakındaki doğal alanlara kaçmaya çalışıyoruz. Alpha 7C bu durumlar için ideal seçim: Hafif, kompakt ve full frame; bu da nereye gidersek gidelim en iyi kaliteyi sunuyor.

Fotoğraf çekerken hem RAW hem de JPEG formatlarında çekim yapmanızı öneririm. JPEG’in aktarımı daha kolay fakat RAW dosyalar, Imaging Edge Edit masaüstü uygulaması (Sony web sitesinden ücretsiz olarak indirebilirsiniz) veya Adobe Lightroom ile fotoğraflarınıza zevkinize göre rötuş yapma imkanı tanıyor. Bastırıp fotoğraf albümlerime koyabileceğim kadar yüksek bir çözünürlük sunuyor ve bu da akıllı telefonlarla kesinlikle mümkün değil.

nadine sony alpha 7c yerde oturan küçük bir çocuğun portresi

© Nadine | Sony α7C + FE 28-60mm f/4-5.6 | 1/40s @ f/5.0, ISO 320

Fotoğraflarınızı yazılım kullanarak düzenlemek size rahat gelmiyor olabilir; sorun değil. Alpha 7C’de renkler gerçeğe çok yakın olduğundan, daha sonra favori uygulamanızdan basitçe bir hızlı filtre ekleyebilirsiniz.

Sıra çekim ayarlarını yapmaya geldiğinde, ben genellikle “P” modunu kullanıyorum çünkü fotoğraf makinesinin sahnede düzgün bir pozlama yapacağına güvenebiliyorum. Bu modu fotoğraf makinesinin üst kadranında bulabilirsiniz, üstelik kullanımı da kolay ve hızlı. Uzman değilim ama mesela portrelerde bulanık bir arka planla profesyonel görünümlü sonuçlar alıyorum. İşi öğrenip manuel çalışmak isterseniz de bu fotoğraf makinesini bu şekilde kullanabilirsiniz; fotoğrafçılığı öğrenmek isteyenler için mükemmel bir fırsat.

nadine sony alpha 7c çimlerde oynayan çocuklar ve arka planda güneş

© Nadine | Sony α7C + FE 28-60mm f/4-5.6 | 1/100s @ f/5.0, ISO 100

İpucu No. 2 – Çocuklarınızın daha iyi fotoğraflarını nasıl çekebilirsiniz?

İşler her zaman kolay gitmiyor... Bazen canları istemiyor, bazen de hoşlarına gitmiyor. Çocuklarınızın harika fotoğraflarını çekecekseniz hızlı olmanız gerek!

Vereceğim ilk ipucu şu: Tamamen fotoğraf makinesinin otomatik netlemesine güvenin. Sony, hareket eden insanların veya evcil hayvanların gözlerini takip edebilmenizi sağlayan Göz takip işlevi (Gerçek Zamanlı Eye AF) sunuyor. Bu işlevi etkinleştirmek gerçekten çok kolay! Fotoğraf makinesini açın ve çocuğunuza doğru tutun. Sonra deklanşör düğmesine yarım basın, çocuğunuzun yüzü ya da gözü üzerinde yeşil bir kutu göreceksiniz. Bu kutu, fotoğraf makinesinin ideal şekilde netleme yaptığını ve fotoğraf çekmeye hazır olduğunu belirtir. Harika bir an yakalayana kadar düğmeyi yarı basılı tutabilir ve deklanşör düğmesine tam basarak da çekim yapabilirsiniz.

İkinci ipucum, çocukların oyun oynadığı ve hangi hareketi yapacaklarının belli olmadığı anlar için. Alpha 7C ile saniyede 10 kareye kadar çekim yapabilirsiniz ve bu da doğru yüz ifadesini yakalamak için çok önemlidir.

Bu özelliği etkinleştirmek için fotoğraf makinesinin arkasındaki “Fn” düğmesine basmanız ve “Drive modu” işlevinde kaydırmalı çarkı kullanmanız yeterli. Buna tıklayın ve çarkı kullanarak “kesintisiz çekim” ayarına getirin, seçimi doğrulamak için de ortadaki düğmeye tıklayın. Bundan sonra deklanşöre bastığınızda, hareket sona erene kadar fotoğraf makinesi çekim yapmaya devam edecektir.

Son ipucum da değişken açılı ekranı kullanmak. Ekran size avantaj sağlıyor çünkü bu çekim koşullarında aynı anda hem hızlıca neler olduğuna hem de nasıl bir görüntü yakaladığınıza bakabilmek istiyorsunuz. Ekranın açısını ayarlayabiliyorsunuz, dolayısıyla vizöre bakmaktan daha da rahat.

Hâlâ yeni teknikler öğrenmeye devam ediyorum ve portrelerimi ileride geliştirmek istiyorum. İşte bu fotoğraf makinesi tüm bunlar için ideal bir makine.

nadine sony alpha 7c salıncakta oturmuş gülümseyen küçük bir çocuk

© Nadine | Sony α7C + FE 28-60mm f/4-5.6 | 1/640s @ f/5.6, ISO 100

İpucu No. 3 – Fotoğrafta birini feda etmeden özçekimle nasıl aile portreleri oluşturulabilir?

Benim en sevdiğim fotoğraflar, aile fotoğraflarıdır! Fakat bunlar aynı zamanda çekmesi en zor olanlar; en azından dört küçük çocuğunuz varsa durum böyle. Önceleri fotoğraflarımızı bu fotoğraf makinesinde bulunan zamanlayıcı ile çekiyorduk ama sonuçta ben bir türlü fotoğrafta tam yer bulamıyordum.

Şimdiyse iş çok daha kolay ve eğlenceli çünkü fotoğraf makinesini akıllı telefonumdan kontrol edebiliyorum. Tek yapmanız gereken Sony web sitesindeki Destek bölümünden Imaging Edge Mobile uygulamasını indirmek.

Bundan sonra, fotoğraf makinenizin görüşünü akıllı telefonunuzdan canlı olarak takip edebilirsiniz. Fotoğraf makinesini genellikle önceden tripoda yerleştiriyorum, telefonumu kullanarak kadrajı güzelce ayarlıyorum, herkesten gülümsemelerini istiyorum ve uygulama üzerinden deklanşör düğmesine basıyorum.

Bu uygulamanın bir başka güzel özelliği de fotoğraf makinesinden doğrudan akıllı telefonunuza fotoğraf aktarabilmeniz. Tek yapmanız gereken, uygulama üzerinden istediğiniz fotoğrafları seçmek ve indirmek.

İster evde kanepe üzerinde, ister dışarıda ormanda olalım, en güzel fotoğrafları çekip akıllı telefonumuzdan ailelerimizin geri kalanıyla paylaşabiliyoruz.

nadine sony alpha 7c rahat bir atmosferle aile portresi

© Nadine | Sony α7C + FE 28-60mm f/4-5.6 | 1/160s @ f/4.0, ISO 3200

İpucu No. 4 – Görünümler ve açılarla yaratıcılığı konuşturmak

Dediğim gibi, halen bir şeyler öğreniyorum fakat fotoğraf makinesinde belirli sahneleri en iyi şekilde yakalamak için tasarlanmış, yaratıcılığa odaklanan modlar var. Bunları kullanmak için menüye gidin ve “yaratıcı stil” menüsünü görene kadar aşağı kaydırın. Yaptığınız çekime en uygun seçeneği belirleyin (“Gece”, “Gün Batımı”, “Portre”), fotoğraf makinesi ayarları otomatik olarak yapacaktır.

nadine sony alpha 7c göl üzerinde gün batımı

© Nadine | Sony α7C + FE 28-60mm f/4-5.6 | 1/400s @ f/4.5, ISO 100

Yaratıcılığınızı konuşturmanızı sağlayacak bir ipucu daha: Dönen ekrandan en iyi şekilde yararlanın. Bir anne olarak ben çocuklarımla genellikle yerde oynuyorum! Bu ekran sayesinde, yere uzanmak ya da yukarıdan bir fotoğraf için parmak uçlarımda yükselmek zorunda kalmadan farklı açılardan çocuklarımın fotoğraflarını çekebiliyorum. Bu şekilde epey yaratıcı açılar yakalayabiliyorsunuz!

nadine sony alpha 7c dışarıda baloncuklar üfleyen bir çocuk

© Nadine | Sony α7C + FE 28-60mm f/4-5.6 | 1/100s @ f/5.0, ISO 100

Ailenizle harika anılar oluşturmak için son tavsiyem

Herkes güzel anılar yakalayabilir ve çok özel fotoğraflar elde edebilir. Önemli olan şu ki sevgi dolu bir anının fotoğrafı sonsuza dek sizinle kalır. Alpha 7C hem hafif hem de kullanımı kolay bir makine, her zaman yanınızda taşıyabiliyorsunuz. Şimdi tek yapmanız gereken, denemek. Her zaman derim: Hepimizin içinde küçük bir sanatçı yatıyor.

Öne çıkan ürünler

α Universe bülteninizi almak için kaydolun

Tebrikler! α Universe bültenine başarıyla abone oldunuz

Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin

Üzgünüz! Bir hata oluştu

Tebrikler! Başarıyla abone oldunuz