den lennie sony alpha 7III ile video çekimi

Video Çekimi

Den Lennie

Profesyonel film yapımcısı Den Lennie, pozlamanın temellerinden ses kaydına kadar, Sony FS5 II ve α7 III fotoğraf makineleriyle video çekimi hakkındaki değerli görüşlerini paylaşıyor.

Giriş

Bu dizi, fotoğrafların yanı sıra video da çekmek isteyen fotoğrafçılara yardımcı olmak için tasarlandı. Hem α7 III hem de FS5 II yüksek kaliteli video çekebiliyor, ben de bu video dizisinde size bu iki modelle en iyi sonuçları nasıl alabileceğinizi göstereceğim.

Form Faktörü

En önemli karar, genellikle ne çektiğiniz ve nerede çektiğinizdir. Bazı koşullarda ILC gibi küçük mütevazı bir makine istersiniz, bazen de tek düşündüğünüz ergonomi ve aksesuarlar olur.

Kayıt Ortamı

Fotoğrafçılıkta, genellikle RAW, JPEG veya ikisini birden çekersiniz. Videoda ise durum farklıdır, verimli codec’ler ve yüksek hızlı ortamlar çok önemlidir.

Deklanşör Hızı

Video çekmeye başlayan fotoğrafçıların karşılaştığı en büyük zorluklardan biri, çekim yaptığınız kare hızına bağlı olan, nispeten düşük deklanşör hızıdır. Videolarımızda gerçekçi hareket kaynaklı bulanıklık elde etmek için, 180 derece kuralı denen bir kurala uymamız gerekir.

Beyaz Dengesi

Videoda, fotoğraf makinesini bir tarafa tutunca bir renk sıcaklığı, makineyi başka bir tarafa tutunca bambaşka bir renk sıcaklığı elde ediyorsunuz.

Pozlama Kontrolü

Konu fotoğrafçılık için doğru pozlamaya gelince üç ana yapı taşı; diyafram açıklığı, deklanşör hızı ve ISO’dur. Bunlar videoda da geçerlidir ancak bunları kullanma şeklinizde önemli farklar vardır.

Ses Kaydı

Düşük kaliteli ses, mükemmel bir videoyu mahvedebilir ve çekimleriniz ne kadar güzel olursa olsun izleyiciler videoyu çabucak kapatır. Profesyonel ses XLR bağlantıları ise büyük fark yaratabilir.

Görüntü Profilleri

Görüntü Profilleri Bu ön ayarlı görünümler, video çekerken farklı yaratıcı görünümlere hızla erişmenizi sağlıyor. FS5 II’de, HDR ve log çekim için optimize edilmiş profiller de dahil en az 10 tane var.

Yüksek Kare Hızları

α7III ve FS5II’nin en güzel özelliklerinden biri de ağır çekim; yani 100 fps gibi yüksek bir kare hızıyla çekim yapıp kaydı daha sonra post prodüksiyonda veya FS5 II ise kamerada yavaşlatmak.

Öne çıkan ürünler

α Universe bülteninizi almak için kaydolun

Tebrikler! α Universe bültenine başarıyla abone oldunuz

Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin

Üzgünüz! Bir hata oluştu

Tebrikler! Başarıyla abone oldunuz