Anıl Ünlü
Anıl Ünlü

Anıl Ünlü | Türkiye

Kategori: Seyahat

Ben Anıl Ünlü. Geçtiğimiz 7 yılda dünyanın 45 ülkesini gezmiş, Instagram ve Youtube’a içerik üreterek halen gezmeye devam eden bir gezginim.

Bilkent Üniversitesi Makine Mühendisliğinde okurken gezmeye başladım. Avrupa’dan başlayıp, gerektiğinde otostop çekerek ve çadırda kalarak ülke ülke dolaştım. Dünyanın en pahalı ülkelerinin bile günde üç, dört dolara gezilebileceği hedefimi haftalarca başardıktan sonra, gez çünkü gezmek en kolay sloganıyla bu gezileri insanlara aktarmaya başladım. Yeri geldi imparatorun aracıyla seyahat de ettim, yeri geldi tuvalette uyuduğum gecelerim oldu. Hindistan’da 37 saatlik tren yolculuğu da yaptım, lüks bir otelde kuzey ışıkları da izledim. Hiçbir zaman gezmek ve deneyim kazanmaktan başka bir motivasyonum olmadı.

Önceki gezilerimde yaşadığım eşsiz olaylar, beni bekleyen diğer deneyimlere dair karşı konulmaz bir merak duygusu oluşturdu içimde. Bu sebeple mezun olduktan sonra gezgin olmak istediğime karar verip dünyayı gezmeye başladım. Bu deneyimlerimi de günlük olarak Instagram ve Youtube üzerinden sizlerle paylaşıyorum.

 

 

Anıl'ın Videoları

 

 

 

Anıl Hakkında Daha Fazlası

 

Vlog oluşturmaya / video oluşturmaya ne zaman başladınız?
Gezilerimi ilk başta fotoğraf ve kısa Instagram videoları üzerinden ilerletiyordum. Gittikçe insanların ilgisini çekmeye başladı bu paylaşımlar. Aldığım geri dönüşlerle birlikte videoları uzatmam gerektiğini anladım ve Youtube için videolar üretmeye başladım. Yaklaşık 4 yıl önce de Vlog için ilk adımı atmış oldum.

Başladığınızda size en çok ne ilham verdi?
Tabii ki en büyük etken hiçbir kurum ya da kuruluşa bağlı kalmadan kendi gezilerimin maliyetlerini kendim karşılayacak olmamdı. Emek verdiğim her günün, az veya çok ama bir şekilde bana geri döndüğünü görmek en büyük motivasyonum oldu.

İçerik oluştururken sahip olduğunuz tutku nereden geliyor?
Konuşarak iletişim kurmayı çok seviyorum. Heyecanımı ve öğrendiğim şey ile ilgili tutkumu konuşarak yansıtabildiğimi düşünüyorum. Fotoğraf ve altına yazılacak birkaç cümle ile gezilerimi anlatmaya çalışmaktansa, video ile canlı canlı göstermek ve aktarmak çok daha hoşuma gidiyor. Fotoğrafta bir olayın sadece o anını yansıtabiliyorken, videoda giriş gelişme ve sonuç gibi önemli gördüğüm her basamağı ekleyebiliyorum vloglarımın içine.

Neden bu formatı seçtiniz? Neden video?
Sosyal platformlarda aktarmak istediğim şeyler hiç bir fotoğrafa ya da iki paragraf yazıya sığmadı. O nedenle anlattığım şeyi aynı anda görsel olarak destekleyebiliyor olmak çok büyük bir keyif benim için. Yeri geldiğinde sadece ses ya da sadece görüntüyü kullanıp çekim sonrası düzeltmelere imkan tanıması da video içeriği üretmenin en büyük avantajı diyebilirim.

 

 

Neden bu formatı seçtiniz? Neden video?
Sosyal platformlarda aktarmak istediğim şeyler hiç bir fotoğrafa ya da iki paragraf yazıya sığmadı. O nedenle anlattığım şeyi aynı anda görsel olarak destekleyebiliyor olmak çok büyük bir keyif benim için. Yeri geldiğinde sadece ses ya da sadece görüntüyü kullanıp çekim sonrası düzeltmelere imkan tanıması da video içeriği üretmenin en büyük avantajı diyebilirim.

Eski içeriklerinizi izlediğinizde nasıl hissediyorsunuz?
Eski videolarımı izlemekten çok keyif alıyorum. En basit şeylerden en karmaşık şeylere kadar neleri yapıp yapamadığımı görmek için çok güzel bir yol. Bu maceraya başladığım günden beri kendimi geliştirmek istediğim noktalarda ne kadar başarılı olmuşum, üzerine çalışmam gerekenler neler, eskiden iyi yapıp artık unuttuğum neler var hepsini görebiliyorum. Eski videolar, kendimi geliştirmemdeki en önemli yardımcılarımdan biri.

Şu anda hangi Vlog ekipmanlarını kullanıyorsunuz?
Her zaman bir ana kamera kullanıyorum. Kameram Sony A7C, üzerinde FE 24-70 mm F4 ZA OSS lens ile kullanıyorum. Ana kameranın dışında yardımcı olarak kullandığım; aksiyon kamerası, 360 derece kamera ve drone ile oluşturuyorum tüm içeriklerimi. Gezi vloglarımda mümkünse tüm ekipmanlarımı kullanarak farklı çekimlerle insanların ilgisini çekmeye çalışıyorum.

Sony fotoğraf makinelerini neden başkalarına tavsiye edersiniz?
Sony dünyadaki en eski kamera üreticilerinden birisi. Bu sebeple inanılmaz bir bilgi birikimine ve tecrübeye sahipler. Aynasız bir kamera kullandığımdan ve 4K çekimler benim için önemli olduğundan, tercihimi Sony’den yana kullandım.

Vlog çekmeye yeni başlayacak olanlara vermek istediğiniz en önemli tavsiyeniz nedir?
“Bu alana girerken verilecek tüm kararların, bu işi uzun vadeli yapmanıza yardımcı olması gerekiyor. Aksi halde birkaç aylık bir heves, boşa giden zaman ve para anlamına geliyor. Uzun vadeli düşünerek başlayıp konu seçiminden ekipman seçimine kadar her şeyi uzun vadeli düşünürseniz, düzeninizi oturttuktan sonra her şey çorap söküğü gibi gelecektir.

İkinci bir tavsiye ise, üzerine aylarca kafa yormaya gerek yok Vlog çekmek için. Bir an önce başlayın ve bu yolun sizi nasıl istediğiniz seviyeye getirdiğini tecrübeleriniz ile öğrenin. Teoride düşünerek ve hesaplar yaparak geçirdiğimiz vakit gerçek hayatla uyuşmayınca yine boşa para ve zaman harcamış oluyoruz sadece.”

 

 

Anıl'ın Kiti

α Universe bülteninizi almak için kaydolun

Tebrikler! α Universe bültenine başarıyla abone oldunuz

Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin

Üzgünüz! Bir hata oluştu

Tebrikler! Başarıyla abone oldunuz