İrem Yılmaz
İrem Yılmaz

İrem Yılmaz | Türkiye

Kategori: Yaşam Tarzı

Pandemi döneminde heyecanını ve vaktini değerlendirmek isteyen İrem, uzun zamandır dilediği ve cesaret edemediği YouTube kanalını açtı ve 15 Haziran 2020 tarihinde ilk YouTube videosunu yükledi. Pandeminin doğurduğu stresi ve motivasyon kaybını yönetmeye çalışırken kendi tecrübelerini takipçileri ile paylaşarak kısa sürede samimi bir arkadaş grubu ve takipçi kitlesi elde etti. Gezmeyi, keşfetmeyi, öğrenmeyi ve çalışmayı çok seven İrem, bu anları kayıt altına almaktan büyük keyif alıyor.

 

 

İrem'in Videoları

 

İrem Hakkında Daha Fazlası

 

Vlog oluşturmaya / video oluşturmaya ne zaman başladınız?
Pandeminin başlaması ile birlikte 2020 yazı için planladığım her şeyi ertelemek durumunda kaldım ve haliyle çok fazla boş vaktim oldu. Bu boş vakti değerlendirmek amacıyla bir Youtube kanalı açmaya karar verdim ve Haziran ayında ilk videomu kanalıma yükledim.

Başladığınızda size en çok ne ilham verdi?
Bir arkadaş grubunda hep deli dolu biri olur ya işte bizim arkadaş grubunda da o deli dolu kız bendim ve her zaman arkadaşlarıma anlatacak bir hikayem veya aktarmak istediğim bilgiler olurdu. Özellikle 18 yaşına geldikten sonra seyahat etmeye ve eğitimime odaklandım. Bu süreçte hem güzel bir üniversite kazandım hem de bol bol seyahat ettim. Bunları başkaları ile paylaşmak ve başkalarına da bu konuda cesaret verebilmek bana en çok ilham veren şeydi.

İçerik oluştururken sahip olduğunuz tutku nereden geliyor?
Dünya olarak zor günler geçirdiğimiz bu zamanlarda yüklediğim 10-20 dakikalık videolar ile izleyicilerime motivasyon sağlayabilmek, onların hayatlarına az da olsa bir katkıda bulunabilmek benim en büyük tutkum.

Neden bu formatı seçtiniz? Neden video?
İlk olarak yazı formatında başladım fakat yazı ile kendimi tamamen ifade edemediğimi fark ettim. Sonrasında Podcast çekmeyi düşündüm ama sadece sesin olduğu bir formatta da beden dilim ve mimiklerimin devre dışı kalacağını düşündüğüm için, sağlıklı ve karşılıklı bir iletişim kurabilmek adına video formatını seçtim.

Eski içeriklerinizi izlediğinizde nasıl hissediyorsunuz?
Ne kadar utandığımı fark ediyorum:) Bu da beni çok mutlu ediyor çünkü konfor alanımdan çıkabilmek benim için çok heyecan verici. Ayrıca editlerimin ve çekimlerimin şu anki halime göre daha amatör olduğunu görüyorum. Her geçen gün kendimi geliştirdiğimi görmek de beni çok motive ediyor.

Şu anda hangi Vlog ekipmanlarını kullanıyorsunuz?
Çoğunlukla kamera ile çekim yapıyorum ama bazen telefon da kullandığım oluyor. Yakın zamanda tanıştığım Sony ZV-1 Vlog kamerası yeni favorim oldu. Bunun yanında cep boy kamera ve Ring light kullanıyorum.

Sony fotoğraf makinelerini neden başkalarına tavsiye edersiniz?
Sony fotoğraf makineleri gerçekten videoya ve fotoğrafa profesyonellik etkisini veren bir makine. Makineyi kullanmak hem çok kolay hem pratik ve de sonucunda çıkan içerikler gerçekten çok başarılı. Ayrıca Sony’nin kameralarında bulunan mikrofon sistemini de çok başarılı buluyorum.

Vlog çekmeye yeni başlayacak olanlara vermek istediğiniz en önemli tavsiyeniz nedir?
Bazı insanlar ilk başta çok çekiniyor hem izleyecek olan insanların tepkisinden hem de başarısızlık korkusundan. Ben yeni başlayacağım işlerde öncelikle kendime şu soruyu sorarım ‘en kötü ne olabilir ki?’. Vlog çekmeye başlarken de sordum. En kötü olabilecek şey vlog çekmekten vazgeçmem ve kanalımı kapatmaktı, ama olabilecek iyi şeylerin ihtimalleri sınırsız o yüzden sizlere tavsiyem, bu korkuları bir yana bırakıp hemen video çekmeye başlayın.

 

 

İrem'in Kiti

α Universe bülteninizi almak için kaydolun

Tebrikler! α Universe bültenine başarıyla abone oldunuz

Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin

Üzgünüz! Bir hata oluştu

Tebrikler! Başarıyla abone oldunuz