Sibil Cetinkaya
Sibil Çetinkaya

Sibil Çetinkaya | Türkiye

Kategori: Yaşam Tarzı, Moda

Sibil Çetinkaya 10 Mayıs 1994 doğumlu sosyal medya fenomenidir. İlkokulu ve liseyi Özel Enka Okullarında tamamlamıştır. Mezun okuduktan sonra İstanbul Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim bölümüne giriş yapmıştır. Daha sonrasında; Üniversite değişim programları ile Londra’ya gitmiş ve küçüklük hayali olan oyunculuk serüveninde adımlar atmıştır. Türkiye’ye gelince oyunculuk sektörüne yanaşmayan Sibil, üniversitesinin son yılında Bilgi Üniversitesi’nde yer alan çeşitli kamera önü programlarında yer almış, üniversiteyi tamamladıktan sonra ise TV 8 Kanalı İç Yapım ekibinde ve kamera arkası bölümünde çalışmıştır. Daha sonra kendi kanalını açan Sibil, YouTube dünyasına giriş yapmıştır. YouTube kanalında birçok farklı konu üzerinde vloglar ve videolar çeken Sibil, bu platformda kendi renkli kişiliğini ve kendi ürettiği kreatif içerikleri izleyicileriyle paylaşmaktadır.

Fenomenimiz “ Buarada” adlı hesabı ile seçtiği çeşitli mekanlara gidip, gittiği yerlerden güzel ve eğlenceli içerikler üretmiştir. Bu hareketi yeme-içme sektöründe büyük takdir görmüş ve çok kısa sürede büyük ilgi toplamıştır. Bu başarıdan ilk olarak Blu Tv haberdar olmuş ve Sibil Çetinkaya Blu Tv ‘de yer alan Kafayı Yersin isimli programda sunucu olarak yer almıştır. Türkiye’de şehir şehir dolaşarak Kafayı Yersin adlı programı sunan çeken Sibil’in renkli ve eğlenceli kişiliği sayesinde program büyük bir beğeni toplamıştır. Şimdi ise Sibil, her zamanki gibi moda, eğlence, lifestyle içerikleriyle yüzbinlerce kişiye sesleniyor ve kitlesi Sibil ile beraber büyüyor.

 

 

Sibil'in Videoları

 

 

 

Sibil Hakkında Daha Fazlası

 

Vlog oluşturmaya / video oluşturmaya ne zaman başladınız?
Yaklaşık 2 yıl önce başladım diyebilirim. Her şey benim için de çok doğal gelişti

Başladığınızda size en çok ne ilham verdi?
İlhamımı insanlardan alıyorum diyebilirim. İnsanlarla iletişim kurmak, kendimi anlatmak, başkalarını dinlemek beni her zaman çok çekiyordu. Bunu videoya dönüştürüp hayatımı ve kendimi anlattığım bir platform haline getirmek benim için iş gibi olmadı aslında.

İçerik oluştururken sahip olduğunuz tutku nereden geliyor?
Tamamen enerjim ve ailemden geliyor. Normal hayatta da yerinde duramayan biriyimdir. Bir de çok deli dolu, eğlenceli bir ailem olunca her şey akışında gerçekleşiyor aslında.

Neden bu formatı seçtiniz? Neden video?
Çünkü video ile kendimi daha iyi ifade edebileceğimi düşünüyorum. Küçükken de sürekli kameralar ilgimi çekerdi. Başka bir formatı hayal bile edemiyorum. Zaten oturup yazmak, kendimi o şekilde ifade etmek pek bana göre değil.

Eski içeriklerinizi izlediğinizde nasıl hissediyorsunuz?
Gerçekten çok duygulanıyorum. Videoları izlediğimde amatör, bıcır bıcır konuşan bir kız görüyorum ve işin en komiği de bence değişen hiçbir şey yok.

Şu anda hangi Vlog ekipmanlarını kullanıyorsunuz?
Sony ZV-1 Vlog Kamerası, Sony GP-VPT2BT Bluetooth çekim kolu, tripod, ışık, ring light ve analog kamera.

Sony fotoğraf makinelerini neden başkalarına tavsiye edersiniz?
Biz çekimlerde çok hareket halinde olduğumuz ve kamerayı sürekli kullandığımız için sağlam ve hemen eskimeyecek bir ürün kullanmak bizim için çok önemli. Sony’e bu konuda çok güveniyorum ve beni hiç yarı yolda bırakmadı. Bunun dışında görüntü, renk ve ses kalitesi çok gelişmiş ve aynı zamanda Vlog çekenlerin çok işine yarayacak teknik özellikler de bu kamerada mevcut. Bu özellikler sayesinde var olanı olduğundan daha güzel gösteriyor bile diyebilirim.

Vlog çekmeye yeni başlayacak olanlara vermek istediğiniz en önemli tavsiyeniz nedir?
Kesinlikle Vlog çekme işini gözlerinde büyütmemelerini tavsiye ederim. Çünkü Vlog deyince video düzenlemesinden, kamerasına çok fazla iş olduğunu düşündükleri için hemen vazgeçme durumu söz konusu oluyor. Aslında öyle değil, pratik bir kamera ve hızlı bir montaj ile çok kolay içerik üretebilirsiniz. Bu yüzden onlara en büyük tavsiyem küçük kompakt bir kamera alıp hemen çekmeye başlamaları.

 

 

 

Sibil'in Kiti

α Universe bülteninizi almak için kaydolun

Tebrikler! α Universe bültenine başarıyla abone oldunuz

Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin

Üzgünüz! Bir hata oluştu

Tebrikler! Başarıyla abone oldunuz