albert dros sony a7rm5'iyle dağın tepesinde

Alpha 7R V | Madeira'yı Keşfetme

Albert Dros

Adım Albert Dros, Hollanda'da yaşayan profesyonel bir manzara fotoğrafçısıyım ve Sony Europe marka elçisiyim. Yıllardır güzel gezegenimizin muhteşem fotoğraflarını çekerek insanların çevremizdeki doğayı takdir etmesini sağlamaya çalışıyorum. Benzersiz tarzım ve gittiğim her yerde en iyi kareleri yakalamak için tutkuyla çalışmamla tanınıyorum. Alpha 7R V'i test etmek için Madeira'ya gittim ve bu vesileyle size bu güzel adayı ve zenginliğini farklı bir bakış açısıyla göstermek istedim.

madeira kıyılarındaki kaya formasyonu

© Albert Dros | Sony α7R V + FE 12-24mm f/2.8 GM | 90s @ f/9.0, ISO 100

Alpha 7R V'i test eden ilk profesyonel fotoğrafçılardan biriydiniz. Bize ilk izlenimlerinizden ve bu yeni makinenin sizi en çok etkileyen özelliklerinden bahseder misiniz?

Sony, yeni Alpha 7R V'i denemem için benimle iletişime geçtiğinde çok heyecanlandım. Alpha 7R IV'ümü yıllardır kullanıyorum. Bu fotoğraf makinesi o büyüleyici görüntüleri elde etme uğraşımda her zaman en büyük yardımcım oldu. Ancak teknoloji geliştikçe makinemi yükseltme ihtiyacı hissetmeye başladım ve bu yeni makine tam istediğim özellikleri sunuyor. Alpha 7R V'in her bakımdan daha iyi olduğunu hissettim. Diğer Sony fotoğraf makinelerinin hiçbirinde olmayan 4 eksenli ekran tek kelimeyle mükemmel. Alpha 1'den alınan yeni gövde, menü sistemi ve yükseltilmiş gövde içi görüntü sabitleme özelliği, yaratıcılığımı başka bir seviyeye taşımak için ihtiyaç duyduğum küçük düzenlemeler olarak bu makinede bir araya gelmiş. Elbette bu yeni makinenin en cazip özelliği 61 megapiksel full frame sensörü. Ayrıca manzara fotoğrafçılığı için altın değerinde olan daha iyi beyaz dengesi ve renk doğruluğu da güzel bir gelişme olmuş.

Öte yandan bu fotoğraf makinesinin çalışmalarım için gerçekten mükemmel olduğuna beni ikna eden şey daha küçük yeni işlevler oldu. Uzaktan kumandaya ihtiyaç duymadan 30 saniye boyunca kolayca fotoğraf çekebilme özelliği bunlardan biri mesela. Bu, uzun zamandır beklediğim bir özellikti ve Sony'nin ihtiyacımız olan özellikleri ürünlerine yerleştirmek için elinden gelenin en iyisini yaptığını açıkça gösteriyor bence. Ayrıca yeni Netleme Braketleme işlevinden de bahsetmem gerekiyor. Bu işlev sayesinde farklı netleme noktalarında otomatik olarak çekim yapıp bu görüntüleri prodüksiyon sonrası aşamasında birleştirerek ön plandan arka plana kadar mükemmel netlikte bir fotoğraf elde edebiliyorum. Fotoğraflarımda odak istiflemeyi çok kullanıyorum ve bu yeni işlevin manzara çekimi yapan Sony kullanıcıları için çok önemli bir gelişme olduğunu düşünüyorum.

albert dros sony a7rm5'inin ekranına bakıyor

Bu özellikler, size ve aynı alanda fotoğraf çeken/içerik oluşturan diğer kişilere nasıl yardımcı olacak, çalışma şeklinizi nasıl etkileyecek?

Bu tür teknolojik gelişmeler, fotoğrafçıların işin yaratıcılık kısmına çok daha fazla odaklanmasına olanak sağlıyor. Özellikle benim gibi sahada çok teknik çekimler yapmayı sevenler için bu makinenin sunduğu seçenekler gerçekten harika; bol bol deney yapma fırsatımız olacak.

Size çok spesifik bir örnek vereyim. Yanımda her zaman tripod taşımam ama bazen odak istifleme tekniği gerektiren ilginç bir şey görüyorum. Eskiden makinemi bir tripoda yerleştirip her kare için manuel olarak netleme noktası seçerdim. Ancak Alpha 7R V'in netleme braketleme işlevi ve geliştirilmiş gövde içi görüntü sabitleme özelliği sayesinde bu çekimleri makineyi elimde tutarak yapabiliyorum ve geri kalan tüm işi makineye bırakıyorum. Çekim sonrası işleme aşamasında, kareleri manuel olarak hizalayıp (elbette elde çekim yaptığım için her karede mükemmel kadrajı sürdürmem mümkün olmuyor) istiflemeniz gerekiyor. Bu fotoğraf makinesindeki diğer gelişmelere kıyasla bahsettiğim bu özellik küçük bir yenilik ama maceralarımda bana birçok fırsat sunuyor, dolayısıyla büyük bir keyifle kullanıyorum bu özelliği.

içinde küçük bir şelale bulunan orman manzarası

© Albert Dros | Sony α7R V + FE 24-70mm f/2.8 GM II | 1/30s @ f/7.1, ISO 800

Alpha 7R V, profesyonellere, en zorlu projelerde bile işlerini yürütmek için ihtiyaç duydukları görüntü kalitesi, çalışabilirlik ve otomatik netleme performanslarını sağlamaya çalışıyor. Sizce Alpha 7R V bu hedefe ulaşıyor mu?

Genellikle beklediğinizden de fazlasını yapabilen çok yönlü yüksek çözünürlüklü mükemmel bir fotoğraf makinesi bu. Bir numaralı önceliğiniz çözünürlükse kesinlikle piyasadaki en iyi seçenek. Düşünsenize 8k video bile çekebiliyor! Ama elbette bu makinenin asıl amacı, benim gibi manzara fotoğrafçılarına herhangi bir yerdeki zorlu bir projenin çekimleri konusunda yardımcı olmak ve tam da bu noktada Alpha 7R V başarısını gösterip yenilikler sunuyor.

AI teknolojisine sahip yeni otomatik netlemenin birçok kişi için çok önemli bir gelişme olduğundan ve daha fazla konu eklenmesi ve artan güvenilirlik ile özellikle yaban hayatı fotoğrafçıları için son derece kıymetli bir özellik hâline geleceğinden eminim. Bu teknolojinin uygulanmasıyla olasılıklar sonsuz olacak. Umarım Sony bunu geliştirmeye devam eder.

tripoda yerleştirilmiş sony alpha 7rm5'in arka ekranı görünüyor

Lensler ve aksesuarlar, görüntü oluşturmak için gereken diğer temel bileşenlerdir. İlk testinizde hangi Sony lensleri ve aksesuarları kullandınız ve neden bunları seçtiniz?

Madeira'daki çekimlerde mümkün olduğunca çok netleme uzaklığı seçeneği elde etmek için genellikle G Master zum lensleri tercih ettim ve 12-24mm f/2.8, nispeten yeni olan 24-70mm f/2.8 II ve 70-200mm f/2.8 II'yi kullandım. Kısacası her şey beklediğim gibi gerçekleşti. Bu harika 61 megapiksel sensörle mükemmel sonuçlar elde ettim.

Stabilize edilmiş Sony G Master lenslerle, geliştirilmiş görüntü sabitleme özelliğinin bir araya gelmesi de gerçekten çok ilginç oldu. Ellerimi sabit tutma becerim epeyce yüksek, dolayısıyla zaten Alpha 7R IV'ümle nispeten düşük deklanşör hızlarında fotoğraf çekebiliyorum, ama Alpha 7R V ile bunu bir adım daha ileri götürebilirim. Hatta önceki modeline göre yarım saniye daha uzun bir süre boyunca daha yavaş deklanşör hızlarıyla akan su fotoğrafları çektim ve birkaç denemeden sonra harika bir netlik elde ettim. Tek kelimeyle harika bir şey bu.

yüksek dağların tepesinden küçük bir köyün görüntüsü

© Albert Dros | Sony α7R V + FE 12-24mm f/2.8 GM | 1/30s @ f/8.0, ISO 100

Size ve çalışmalarınıza hayranlık duyan profesyonellere ne tavsiye edersiniz?

Fotoğrafçılıkta en önemli şey yaptığınız işten keyif almak. Daha iyi olma ve kendi tarzınızı keşfetme yolculuğunu kucaklayın. Ayrıca manzara ve açık hava fotoğrafçısı olarak doğanın tadını çıkarmayı da unutmayın.

Şunu da eklemem gerekiyor: Alpha 7R V, manzara fotoğrafçılığı için inanılmaz bir fotoğraf makinesi (belki de en iyisi) ancak en iyi fotoğrafları çekmek için her zaman en iyi makineye ihtiyacınız olmadığını vurgulamak istiyorum. Unutmayın ben de en iyi çalışmalarımdan bazılarını eski Sony fotoğraf makinelerimle çektim. Tüm bu Sony fotoğraf makineleriyle gayet güzel fotoğraflar çekebilirsiniz!

Sony'ye, bana bu yeni fotoğraf makinesini deneyen ilk fotoğrafçılardan biri olma fırsatını verdiği için teşekkür ediyorum. Ayrıca bu yazıyı okuyorsanız ve herhangi bir sorunuz varsa hiç çekinmeden web sitem aracılığıyla benimle iletişime geçebilirsiniz. Önerilerde bulunmaktan veya sorularınızı yanıtlamaktan her zaman mutluluk duyarım.

Öne çıkan ürünler

Albert Dros

Albert Dros | Netherlands

“Mükemmel çekimi yapma takıntım var”

İlgili haberler

α Universe bülteninizi almak için kaydolun

Tebrikler! α Universe bültenine başarıyla abone oldunuz

Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin

Üzgünüz! Bir hata oluştu

Tebrikler! Başarıyla abone oldunuz