tuğlayla örülmüş kemerli yolda duran yeni evli çift

Düğün Portrelerinde Özgünlük

Kate Kirkman

Fotoğrafçı Kate Kirkman, “Çektiğim fotoğraflar anılara dönüşüyor,” diye açıklıyor. “Düğün günü bir çiftin hayatındaki en önemli gündür ve o günü düşünmeye başladığınızda fotoğraflardaki anları düşünürsünüz ve o anlar gerçek olur. Seslerini, kokuları, duyguları hatırlayabilirsiniz. O fotoğraflar olmasa o anılar da silinip gidebilir. Fotoğraflar o anıların görsel tetikleyicisi olarak işlev görür, dolayısıyla bir gelin ve damat, fotoğrafçılarına büyük bir güven duyarlar.”

bir arazide el ele tutuşmuş gelinle damat

© Kate Kirkman | Sony α9 II + FE 85mm f/1.8 | 1/320s @ f/3.5, ISO 64

Kate’e göre, güvenilir Sony Alpha 9 II makinesi tüm bu anıları yakalamasına yardımcı olan mükemmel bir kit. “Düğün çekimlerim için harika bir fotoğraf makinesi,” diye açıklıyor. “Makineyi FE 24-70mm f/2.8, FE 135mm f/1.8 ve FE 70-200mm f/2.8 G Master lenslerle birlikte kullanıyorum, ayrıca bütün o küçük detayları harika şekilde yakalayan FE 85mm f/1.8 lensim ve FE 50mm f/2.8 makro lensim de var.”

düğün günlerinde el ele tutuşmuş çiftin yakın çekimi

© Kate Kirkman | Sony α9 II + FE 85mm f/1.8 | 1/320s @ f/3.5, ISO 125

Kate, “Çiftlerin düğün fotoğraflarında istedikleri şey özgünlük,” diyor. “Birbirlerini ne kadar çok sevdiklerini göstermek istiyorlar ama bunu özgün şekilde yapmak istiyorlar. Ben de çiftle iki konuyu konuşuyorum, ilki fiziksel temas. Genellikle damada ‘Yanındakinin kız kardeşin olmadığı belli olmalı!’ diyorum. Diğer konu da ifade; çifte içlerindeki hisleri dışarıya yansıttıkları ifadelerine aktarmalarını söylüyorum. Tabii bir de çiftin o anı gerçekten yaşaması lazım, damat evlilik yemininde söyleyeceklerini düşünüp durmamalı!”

düğün günlerinde balkonda birbirine sarılmış çift

© Kate Kirkman | Sony α9 II + FE 24-70mm f/2.8 GM | 1/250s @ f/6.3, ISO 5000

Çekmesi gereken fotoğrafları yakalamak için 20 dakika kadar kısa bir süresi olabildiğini düşününce, çekim yaparken Kate’in mümkün olduğunca hızlı ve esnek olması gerek. Kocası Brent ile birlikte çekim yapıyor, ikisi birden mümkün olduğunca çok fotoğraf çekebilmek için olabildiğince hareketli çalışıyorlar. Kate, “Hiç şüphesiz diyebilirim ki Alpha 9 II daha hızlı çekim yapmama ve daha rahat hissetmeme yardımcı oluyor,” diyor. “DSLR ile çekim yaptığım zamanlara kıyasla, çifti biraz daha fazla yürümeye ve hareket etmeye teşvik ettiğimin farkındayım; ister Eye AF işlevini kullanayım, ki bu inanılmaz iyi çalışan bir işlev, ister standart kesintisiz netleme takibini kullanayım, fotoğraf makinesi netleme konusunda müthiş verimli. Hem çifte hem de bana daha büyük özgürlük alanı tanıyor, bu da güzel bir şey çünkü görüntüleri çok daha doğal hale getiriyor. Netleme uzaklıkları ve diyafram açıklıkları konusunda yaratıcılık gösterirken görüntülerin düzgün netlenmeyeceği endişesini yaşamıyorum, o korku uçup gitti artık.”

limana yakın oturmuş, yeni evlenen çift

© Kate Kirkman | Sony α9 II + FE 24-70mm f/2.8 GM | 1/2000s @ f/3.5, ISO 80

Tabii ki iyi fotoğraflar için iyi ışık gerekiyor, dolayısıyla Kate de her zaman düğün mekanının içinde ve dışında farklı yerler araştırıyor. “Güzel bir ışık görüntülere kuşkusuz muhteşem bir katman daha ekliyor,” diyor, “fotoğraflar da kendiliğinden daha romantik bir his veriyor fakat biz buna bel bağlayamayız. Eğer ışık gerçekten kötüyse flaş kullanarak kendi ışığımızı işe dahil ediyoruz. Fakat mümkün olduğunca hızlı çalışıp yine de gelin ve damadın evlerinin duvarına asılmayı hak edecek bir şeyler elde etmemiz gerekiyor. Çift muhteşem bir şey bekliyor ve bizim de bunu sunmamız lazım.”

Kate sözlerine şöyle devam ediyor: “Aynı açıda farklı netleme uzaklıklarıyla veya aynı netleme uzaklığında farklı açılarla çekim yaparak denemeler yapıyor ve zaman kazanıyoruz. Daha geniş çekimler, günün çok önemli bir parçası olan yeri ve mekanı gösterme anlamında daha kapsamlı bir hikaye anlatımı sunuyor. Biz fotoğrafçılar fonu her zaman beğenmeyebiliriz ama bu da günün bir parçası. Ardından daha uzun netleme uzaklıkları kullanarak daha yaratıcı çekimler yapar, çiftin daha samimi fotoğraflarını yakalarız, işte ben FE 135mm f/1.8 lensi bu noktada kullanıyorum.”

alaca karanlıkta yeni evlenen çiftin silüeti

© Kate Kirkman | Sony α9 II + FE 24-70mm f/2.8 GM | 1/1000s @ f/3.5, ISO 80

Son olarak da, Kate’in daha samimi çekimlerinden bir kısmını yapabilmesini sağlayan, yaratıcılığını göstererek çekim yapabilme özgürlüğüne sahip olması. Sözlerini şöyle noktalıyor: “Yaratıcılığımı gösterip silüetler gibi şeyler çekebileceğimi bilmek harika. Bununla birlikte, eğer düzenleme sırasında bambaşka bir stil oluşturmak istersem o gölge detayını çıkarabilmemi sağlayacak dinamik aralığa sahip olduğumu bilmek… İşte bu müthiş bir şey, özellikle de çok hızlı ilerleyen ve bize de az zaman bırakan düğünlerde!”

Öne çıkan ürünler

Kate and Brent Kirkman

Kate and Brent Kirkman | UK

“Daima ışığın peşindeyim. Işık, sıradan olanı sihre dönüştürüyor” - Trent Parke

α Universe bülteninizi almak için kaydolun

Tebrikler! α Universe bültenine başarıyla abone oldunuz

Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin

Üzgünüz! Bir hata oluştu

Tebrikler! Başarıyla abone oldunuz