daniel gossmann sony alpha 7r4 dur işaretinin önünde kadın model

İnsani Dokunuş: Modanın Samimi Tarafını Yansıtmak

Daniel Gossmann

Bir fotoğraf makinesi çalışma şeklinizi iyileştirebilir mi? Moda ve reklam fotoğrafçısı Daniel Gossmann kesinlikle öyle olduğunu düşünüyor.

Gossmann, yeni α7R IV’ün mükemmel bir teknoloji kombinasyonuna sahip olduğunu söylüyor. Hız, doğruluk, esneklik ve mobilite bir araya gelerek daha samimi ve ilgi çekici fotoğraflar üretmesine yardımcı oluyor. Los Angeles’ta model Jovana ile kısa süre önce yaptığı bir moda çekiminde α7R IV’ü test eden Gossmann’la görüştük.

daniel gossmann sony alpha 7r4 bir yaprağın yanında portre pozu veren kadın

© Daniel Gossmann | Sony α7R IV + FE 135mm f/1.8 GM | 1/200s @ f/2.2, ISO 100

"Daha önce α7R III ile çalışıyordum, harika bir fotoğraf makinesi," diye açıklıyor, "ama α7R IV’te önceden istediğim o kadar çok özellik ve iyileştirme var ki... Hiç beklememiş olduğum şeyler bile var. İlk olarak, Gerçek Zamanlı Eye AF moduyla otomatik netleme sistemi tek kelimeyle muhteşem." Önceki modelin AF performansını geliştiren Gerçek Zamanlı Eye AF, yapay zeka tabanlı nesne tanıma kullanarak nesneyi daha yüksek doğruluk ve hızla algılayıp takip ediyor.

Daniel, "Yani Jovana ile yaptığımız çekim gibi, hızlı çalıştığımız bir işte, Gerçek Zamanlı Eye AF gerçekten kendini gösteriyor," diyor. "Sürekli gözleri takip ediyor ve nesne dönerse veya gözler görüş açısından çıkarsa gözler yerine yüzü veya başı takip etmeye geçiyor."

Bunun sadece net görüntüler elde edilmesini sağlayan bir avantajdan ibaret olmadığını söylüyor: "Teknik ayrıntılar yerine kompozisyona daha fazla odaklanabildiğim ve modelle daha rahat iletişim kurabildiğim için, fotoğraflar da daha iyi oluyor." Gossmann şöyle devam ediyor: "Netlemenin doğru olup olmadığı hakkında hiç mi hiç endişelenmeniz gerekmiyor ve tekrar netleme yapmak veya çekimin akışını bozmak zorunda kalmıyorsunuz; böylece ben de nesneyle bağ kurabiliyor ve yüzde yüz özgürlükle fotoğraf makinesini kullanabiliyorum."

daniel gossmann sony alpha 7r4 güneşli bir yolda yürüyen model

© Daniel Gossmann | Sony α7R IV + FE 24-70mm f/2.8 GM | 1/1250s @ f/2.8, ISO 100

Daniel, minimal ve hafif bir kitle çabucak ve verimli bir şekilde çalışmanın α7R IV’ün mükemmel özelliklerinden biri olduğunu ve bunun modern bir moda ve reklam fotoğrafçısının çalışma şekline mükemmel uyduğunu söylüyor.

"Günümüzde model çekimlerinde hız ve mobilite çok önemli," diye açıklıyor. "Hayat çok daha hızlı akıyor, yani fotoğraf makinesinin de daha hızlı hareket etmesi gerekiyor. Beş yıl önce çekim yapmak yarım gün sürüyordu ama şimdi maksimum bir ya da iki saat. Üstelik Los Angeles gibi bir yerde çekim yaparken polisin dikkatini çekerseniz izninizi görmek isterler ve daha da fazla zaman kaybedersiniz, dolayısıyla insan her zaman küçük fotoğraf makineleri ve flaşlarla çabuk çalışmak istiyor."

daniel gossmann sony alpha 7r4 dörtte üçlük bir boy portresi için poz veren spor bluzlu kadın

© Daniel Gossmann | Sony α7R IV + FE 24-70mm f/2.8 GM | 1/125s @ f/2.8, ISO 320

"α7R IV’ün teknolojileri, istediğiniz o yüksek kaliteli görüntüleri mümkün olduğunca çabuk üretmenize gerçekten yardımcı oluyor," diye devam ediyor, "yani mesela fotoğraf makinesinin hızı, isterseniz tam çözünürlükte ve Otomatik Pozlamayla 10 fps’te çekim yapabilmenizi sağlıyor ve bu da inanılmaz bir şey çünkü model hareket edip dönüyorsa sadece deklanşör düğmesini basılı tuttuğunuzda, her görüntü yine de doğru netleme ve pozlamada oluyor ve düzenlemede size sadece en iyisini seçmek kalıyor."

Her fotoğrafın güzel olması gerekiyor ve Daniel, α7R IV ile birlikte harici bir ekran kullanarak çekim yapıyor. Bu seçimini şu sözlerle açıklıyor: "Eskiden sette bilgisayarla çekim yapıyordum ama şimdi, 5 inç Sony CLM-FHD5 monitör gibi, fotoğraf makinesine monte edilmiş bir ekran kullanmayı tercih ediyorum. α7R IV’ün LCD’si çok iyi ama daha büyük bir görüntü olunca çok daha fazla ayrıntıyı görebiliyorum ve ayrıntı da editoryal fotoğrafçılıkta ve moda fotoğrafçılığında gerçekten önemli." Sözlerine şöyle devam ediyor, "Yani, sürekli kıyafetlerde çizgiler veya buruşukluklar gibi şeylere yakından bakarım ve fark edersem düzeltirim. Sony’nin aynasız teknolojisiyle bağlantı mükemmel oluyor ve çekimi hiç yavaşlatmıyor, geleneksel DSLR’de ise yavaşlatabiliyordu."

daniel gossmann sony alpha 7r4 uzaklara bakan modelin yüzünün yakın çekimi

© Daniel Gossmann | Sony α7R IV + FE 135mm f/1.8 GM | 1/800s @ f/1.8, ISO 100

61 megapiksel Full Frame α7R IV’teki gibi yüksek çözünürlüklü bir sensörle çalışırken, ayrıntılara güvenebilirsiniz. Daniel bunun avantajını çoktan yaşamış. İşine yeni bir esneklik seviyesi eklediğini söylüyor ve şöyle açıklıyor: "Daha önce böyle kırpma yapılamıyordu. Yani fotoğrafları biraz daha fazla alanla çekebiliyorum. Düzenleme yaparken de fotoğrafı nasıl istiyorsam öyle kesebiliyorum. Bazen müşteriler kıyafetin belirli bir kısmını, mesela ayakkabıları, dikiş ayrıntılarını veya kumaşın dokumasını yakından görmek istiyor; bu çözünürlükle tam istenen yeri kırpıp yine de yüksek çözünürlüklü, ayrıntı bakımından zengin bir dosya elde edebiliyorsunuz." Sözlerine şöyle devam ediyor: "Aynı şekilde, yatay çekim yapıp dikey görüntü elde edecek şekilde kırpabiliyor veya tersini yapabiliyorsunuz; elinizde yine de büyük 30 MP dosyalar oluyor."

daniel gossmann sony alpha 7r4 fotoğraf makinesine bakan modeller

© Daniel Gossmann | Sony α7R IV + FE 24-70mm f/2.8 GM | 1/250s @ f/2.8, ISO 125

Ancak Daniel için, α7R IV’ün teknolojilerinin kazandırdığı en önemli avantaj, nesneyle daha iyi bağ kurabilmek. "Teknik açıdan fotoğraf makinesine o kadar çok güveniyorum ki," diyor, "modelle iletişim kurmaya ve bağ oluşturmaya odaklanabiliyorum, fotoğraflar daha samimi ve ilgi çekici oluyor. Zaten her güzel fotoğraf için de bu gerekir."

Öne Çıkan Ürünler

Daniel Gossmann

Daniel Gossmann | Austria

“Odaklanın. Açlığınızı asla doyurmayın. Size yardım edenleri hiçbir zaman unutmayın”

α Universe bülteninizi almak için kaydolun

Tebrikler! α Universe bültenine başarıyla abone oldunuz

Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin

Üzgünüz! Bir hata oluştu

Tebrikler! Başarıyla abone oldunuz