yüksek hızla kameraya doğru gelen kayakçı

Xperia 1 IV ile Sinematik Film Yapımı

Dennis Schmelz

Yalnızca Sony Xperia 1 IV kullanarak seyahat videosu çekmek, film yapımcısı Dennis Schmelz'i tüm yaratıcılığını ortaya koymaktan alıkoymadı. İsviçre Alpleri'nde birkaç gün çekim yaptıktan sonra Dennis, son model premium Sony akıllı telefonuyla kısa bir seyahat videosu çekti. Bu çekimde, genellikle Sony Alpha 7S III makinesiyle çekim yaparken uyguladığı sinematik çekim tekniklerini kullandı.

"Yaptığım her filmin dinamik olmasını istiyorum" diyen Dennis sözlerine şöyle devam ediyor "bu nedenle, filmin hızını ve görünümünü değiştirmek için Xperia 1 IV'ün farklı özelliklerini kullandım. Üç kamera modülünün her birini farklı görünümler elde etmek için kullanırken, ağır çekim ve zaman atlamalı çekim sekansları oluşturmak için ise 120 fps'de 4K çekim yaptım. Görüş açısı ve hızdaki bu değişiklikler, nihai filmin bu kadar dinamik görünmesine katkıda bulunan unsurlardı."

Dennis, kış sporlarının yapıldığı güzel dağlarla çevrili mükemmel bir yerde çekim yapma şansına sahipti. "Hikaye, dağlarda çekebileceğimiz konular etrafında oluşturuldu. Biri kayakçı diğeri ise buz patencisi olmak üzere iki sporcu seçtik. Önce bu iki sporcuyu yanımdan mermi gibi geçerken filme aldım, daha sonra ise çekime yavaşlatma uyguladım. Bütün bunları Xperia'nın etkileyici 120 fps çekim hızı sayesinde gerçekleştirebildim."

Lens değiştirme derdi olmayan Xperia 1 IV, Dennis'e normal bir kamerada sahip olamayacağı özgürlüğü sundu. Dennis bu konu hakkında şunları söylüyor: "Çok küçük olduğu için akıllı telefonla çekim yapmak son derece kolay ve rahat. Telefonu her yere götürebilirsiniz, özellikle bu tür projeler için çok kullanışlı".

Dennis mümkün olabilecek minimum boyutlarda bir kitle çalıştığından, filmde gördüğümüz yaratıcı çekimleri elde etmek için korkusuzca doğaçlama yapabildi. Bir sahnede, yerdeki ufak donmuş kar tanelerini yakın çekimde görüyoruz. Dennis sanki bir makro lens ve kaydırıcı kullanmış gibi görünüyor ama işin aslı öyle değil.

"Sony Xperia 1 IV'ü bir kayağa monte ettik!" diyerek sırrını açıklıyor Dennis. "Kayağı kaydırıcı olarak kullanıp 24mm kamerayla 120 fps'de çekim yaptık. Xperia lensin yakın netleme özelliği sayesinde makro tarzı harika bir görünüm elde ettik. Ayrıntılardan ödün vermeden bu kadar yakından çekim yapabilmek de aynı derecede etkileyici oldu benim için, ayrıca bunların hepsini yalnızca bir telefonla yapabilmek… müthiş!"
dennis schmelz bir kayakçıyı filme almaya hazırlanıyor

Xperia 1 IV'te arkaya bakan üç kamera var ve bu kameralar Zeiss lenslerle donatılmış. 16mm lens süper geniş açılı bir görüş alanı sağlarken, 24mm lens ise daha standart çekimler için mükemmel bir tercih. Etkileyici 85-125mm optik zum lens ise özellikle portre çekimleri ve sahnedeki ince detayları yakalamak için harika. Dennis bu konuda şunları söylüyor: "Üç kamera da 120 fps'de 4K çözünürlükte çekim yapabiliyor ve bu da Xperia'nın benim gibi bir film yapımcısı için mükemmel bir yol arkadaşı olmasını sağlıyor."

dennis schmelz xperia 1 iv telefonunda kadrajı ayarlıyor

Dennis, genellikle çektiği diğer videolarda olduğu gibi, bu sefer de mekanın birkaç geniş genel görünüm çekimini yapmak istedi. Bunun için çoğunlukla drone kullanan Dennis, akıllı telefonla çekim yapıyor olmasına rağmen istediği bu çekimleri yapmaktan vazgeçmedi.

Xperia 1 IV'ü drone üzerine yerleştirmek için 3D yazıcıyla bir montaj parçası hazırladık. Son derece iyi bir FPV drone pilotu olan arkadaşım, drone'u üzerinde telefon takılıyken uçurdu. SteadyShot sabitleme özelliğini açıp 16mm kamerayla 4K çözünürlükte çekim yaptık. Elde ettiğimiz kayıt son derece sarsıntısızdı ve daha sonra kayıtta görüntü sabitleme yapmak zorunda kalmadık. İlk seferde bu kadar etkileyici ve filme hazır sonuçlar elde etmek inanılmazdı."
drone'a monte edilmiş sony xperia akıllı telefon

Parlak güneş ışığı ve beyaz kar, film yapımcılarına sorun çıkarabilir. Buna rağmen Dennis, dikkatli bir planlama ve Xperia sayesinde, parlak alan detaylarını patlatmadan gökyüzü ve kardaki pek çok detayı korumayı başardı.

dennis schmelz güneşin önünde kadrajı ayarlıyor

"Kar ve bulutlardaki parlak alan detayını korumak için çekimlerin çoğunda az pozlama yaptım ve ardından prodüksiyon sonrası aşamasında gölgeleri biraz kaldırdım. Flat ya da S-Log profili bulunmuyor fakat bunu göz önünde bulundurursanız kaydın sınırları içinde çalışabilirsiniz."

Özellikle menü sistemi ve ekran, Alpha serisi makinelerdekine benzediğinden Xperia 1 IV ayarlarını değiştirmek çok kolay. Bu kolaylık da gerektiğinde Dennis'e ayarları hızlıca değiştirme özgürlüğü verdi ve istediği çekimleri yapmak için Dennis’in her zaman hazır olmasını sağladı.

"Bazen neredeyse 4.000 metre yükseklikteki zorlu koşullarda çekim yapıyorduk. Hava çok soğuktu ve rüzgar esiyordu. Bu koşullarda fotoğraf makinesinin lenslerini değiştirmek çok daha zor olurdu, dolayısıyla Xperia 1 IV'ü çıkarıp çekim yaptıktan sonra telefonu tekrar cebime koyup kayarak bir sonraki noktaya geçebilme imkanı beni özgürlüğe kavuşturdu. Kayıt düğmesine basmaya her zaman hazırdım. Xperia'yı tekrar oraya götürmek için sabırsızlanıyorum!"

Dennis'in diğer çalışmalarını görmek için https://www.dennisschmelz.de/ adresindeki web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Öne çıkan ürünler

Dennis Schmelz

Dennis Schmelz | Germany

“Her zaman anlatılacak bir hikaye ve keşfedilecek yeni bir perspektif vardır”

İlgili haberler

α Universe bülteninizi almak için kaydolun

Tebrikler! α Universe bültenine başarıyla abone oldunuz

Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin

Üzgünüz! Bir hata oluştu

Tebrikler! Başarıyla abone oldunuz