ıssız bir yolda giden araba

Sürekli Gelişme

Bertrand Bernager

Race Across America, katılan yarışmacıların dayanıklılığını sonuna kadar test eden son derece yorucu ve zorlayıcı bir bisiklet yarışıdır. Güzergah değişiklik gösterse de, her zaman Pasifik Kaliforniya'dan başlayıp Atlantik Maryland'de sona eren, batıdan doğuya doğru kıtayı boydan boya geçen bir rotada gerçekleştirilir. Bununla birlikte bu yarışın bu kadar zorlu olmasının nedeni sadece katedilen mesafe değil. Diğer pek çok yol yarışından farklı olarak bu yarışta etap yok; son derece yorucu ve yıpratıcı bir zamana karşı yarış formatı var.

açık yolda tek başına ilerleyen bisikletçi

© Bertrand Bernager | Sony α1 + FE 70-200mm f/2.8 GM OSS II | 1/1600s @ f/5.6, ISO 200

Pek çok kişi burada yarışmayı hayal bile edemez. Peki bunaltıcı deniz seviyesinden ılıman ormanlara ve 10.000 ft'lik donmuş dağ geçitlerine doğru yılan gibi kıvrılarak ilerleyen bu yarışı fotoğraflamaya ne dersiniz? Yarışa katılan bisikletçi Jean-Luc Perez ile birlikte yarışın en önemli anlarından bazılarını yakalayan fotoğrafçı Bertrand Beranger tam da bunu yaptı.

"Neyse ki konfor alanımın dışında çekim yapmayı seviyorum" diyerek gülüyor Betrand, "ve spor fotoğrafçılığı, mimari ve sokak fotoğrafçılığından çok farklı olmakla birlikte bazı paralellikler de var." Sonuçta sporda esas mesele gelişmek ve bu durum fotoğrafçılık için de geçerli. Yaratıcı kişiler her zaman yeni deneyimlerden ve yeni beceriler edinmekten fayda sağlar.

Dolayısıyla Race Across America gibi etkinlikler uzunca bir süre boyunca farklı ortamlarda gerçekleştiğinden bu yarış çeşitli teknikleri uygulamak için mükemmel bir fırsat. "Spor, belgesel ve manzara fotoğrafçılığı burada bir araya geliyor ve benim için önemli olan, bu etkinliğin hikayesini tam olarak yansıttığını düşündüğüm çekimleri yapmak ve etkinliğe salt sportif bir yaklaşımın izin verdiğinden daha fazla bağlam kazandırmaktı."

çölü geçen bir yolda ilerleyen bisikletçi

© Bertrand Bernager | Sony α1 + FE 16-35mm f/2.8 GM | 1/2500s @ f/5.6, ISO 200

"Aslında sadece bisikletin fotoğraflarını çekiyor olsaydım da sıkılmazdım ama beni gerçekten heyecanlandıran şey daha geniş perspektiften bakarak hikâyenin tamamını görmek ve göstermek. Jean-Luc'u bu çarpıcı ortamlarda fotoğraflamak, manzarayı göstermek için spor fotoğraflarında sıklıkla görülen alan derinliğinden daha derin bir alan derinliğiyle çekim yapmak veya daha da yaklaşıp bu zorlu yarışın bisikletçinin vücudu ve zihni üzerindeki etkisini görmek... Beni cezbeden şeyler bunlar."

yüzüne havlu tutarak oturmuş bir adam

© Bertrand Bernager | Sony α1 + FE 16-35mm f/2.8 GM | 1/1600s @ f/2.8, ISO 400

kırmızı ışık altında oturan adam

© Bertrand Bernager | Sony α1 + FE 24mm f/1.4 GM | 1/60s @ f/1.4, ISO 1000

Bu seyahat günlüğü yaklaşımı, Bertrand'ın Jean-Luc'un kısa dinlenme ve toparlanma anlarında çektiği fotoğraflarında mükemmel bir şekilde görülüyor. "Bu çekimler samimi ve anlamlı. Jean-Luc yolda kahramanca şeyler yapıyor ve bu tür kareler gerçeği yansıtıyor. Hikâyenin bütününü anlamak istiyorsanız sadece bulanık bir arka plan önünde bisikletiyle ilerlerken çekilmiş güzel telefoto çekimleri yetmez. Sonrasını da görmeniz gerekiyor; bütün bu süreçte yaşanan duygu patlamalarını, stresi görmek gerekiyor."

gece bir cipin yanında uyuyan adam

© Bertrand Bernager | Sony α1 + FE 24mm f/1.4 GM | 1/15s @ f/1.4, ISO 1600

Sony Alpha 1 ve FE 24mm f/1.4 ile çektiği bu fotoğraf hakkında Bertrand şunları söylüyor: "Spor ve belgesel çekimlerinde geniş açılı lensler kullanmayı bu yüzden seviyorum çünkü genellikle ne kadar yakın olursanız o kadar çok duygu ve bağlam hissedebiliyorsunuz. Göz takibi AF özelliğiyle Alpha 1 bu gibi durumlarda harika bir iş çıkarıyor ve bu özellik makinenin yüksek ISO performansı ve lensleriyle bir araya geldiğinde neredeyse karanlıkta bile çekim yapabiliyorsunuz. Tam da yol kenarında çekim yaparken ihtiyaç duyacağınız uyarlanabilirlik ve hıza sahip olan FE 16-35mm f/2.8 de benim için çok önemli."

alaca karanlıkta bir arabanın önünde ilerleyen bisikletçi

© Bertrand Bernager | Sony α1 + FE 70-200mm f/2.8 GM OSS II | 1/400s @ f/4.0, ISO 200

Bertrand, FE 70-200mm f/2.8 gibi daha uzun lensler kullanırken, dayanıklılık yarışlarının tüm bağlamını gösteren görüntülerle yarışta yaşananları yansıtmayı da seviyor. "Bu yarış açık yolda yapılan bir yarış ve bu yarışlar için otoyolları kapatmıyorlar. Kamyonlardan kaynaklanan tehlikeler, kirlilik ve bisikletçiler için yapılmamış yollar var. Bunların tümünü bir manzara karesine sığdırmak istedim ve bunun için medya aracıyla öne geçip neredeyse son dakikaya kadar bekleyip yola çıkıp doğrudan şerit üzerinden çekim yapmam gerekti."

"Böyle bir proje için özel olarak bir fotoğraf makinesi üretilecek olsa o makine Sony Alpha 1 olurdu" diyor Bertrand. "Daha önce spor, belgesel ve manzara çekimlerini bir arada yapmak için hem Alpha 9 hem de Alpha 7R IV kullanmam gerekebiliyordu, bu makine hepsini tek başına yapabiliyor ve sağladığı bu güce göre çok küçük ve hafif bir gövdeye sahip."

"Alpha 1'in yığma yapılı sensörü, sessiz deklanşörü ve kare hızı bu güçlü özellikler arasında yer alıyor ve bunların tümü benim gibi farklı teknikleri bir arada kullanan biri için çok önemli. Aksiyon çekimleri için kararmasız, yüksek kare hızına ihtiyacım var ve durup çekim yapmak için yalnızca birkaç dakikanız varsa ne kadar çok kare ve çözünürlük varsa o kadar iyi."

arabanın önünde ilerleyen bisikletçi

© Bertrand Bernager | Sony α1 + FE 70-200mm f/2.8 GM OSS II | 1/250s @ f/5.6, ISO 200

"Geriye dönüp baktığımda, bu hem kişisel hem de profesyonel olarak en çok şey öğrendiğim projelerden biri olabilir" diye bitiriyor sözlerini Bertrand. "Elbette Jean-Luc gibi sporcuların yaşadıklarıyla kıyaslanamaz ama bir fotoğrafçı olarak inanılmaz derecede zorlu bir ortamda çalıştım; sürekli acele etmek, neredeyse hiç uyumamak ve yine de titiz ve yaratıcı olmaya çalışmam gerekiyordu. Bence Sony Alpha 1 gibi bir makine olmadan bunu başarmak neredeyse imkansız olurdu."

"Ama hepsinden önemlisi, adeta bir süper kahraman performansı sergileyen bu adamı fotoğraflamak baştan sona ilham verici bir işti. Bu çekimler insanın kapasitesine dair görüşlerimi değiştirdi. Birazcık bile olsa benzer bir enerjiye ve kararlılığa sahip olursam bu beni daha iyi olmak için motive edebilir."

Öne çıkan ürünler

Bertrand Bernager

Bertrand Bernager | France

“Fotoğrafçılık stilimle ışığı izlemeye, hareketi ortaya çıkarmaya ve anı yakalamaya çalışıyorum”

İlgili haberler

α Universe bülteninizi almak için kaydolun

Tebrikler! α Universe bültenine başarıyla abone oldunuz

Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin

Üzgünüz! Bir hata oluştu

Tebrikler! Başarıyla abone oldunuz