albert dros sony alpha 7RM4 şafak vakti hollanda’daki marken deniz feneri

Hızlı ve Geniş: 20mm f/1.8 G

Sony’nin E mount yelpazesinin en geniş Full Frame prime lensi olan yeni 20mm f/1.8 G lens, kullanıcılara büyüleyici manzara ve yıldızlı gökyüzü çekimleri yapmanın yanı sıra etkileyici videolar yakalama açısından da daha büyük bir özgürlük veriyor.

sony fe 20mm f18 prime lens

Europe Görüntüleme Marka Elçilerimizden dördü, tanıtımı yapılmadan önce lensi test etme inceliğini gösterdi; yorumlarını burada görebilirsiniz.

Terry Donnelly

“FE 20mm f/1.8 G’yi Alpha 9 ve Alpha 7R III fotoğraf makinelerimle bir dizi farklı koşul altında denedim ve gördüm ki bu lens söz konusu koşullarla tam da umduğum şekilde başa çıktı; kolay ve konforlu bir kullanımla muhteşem keskinlikte sonuçlar sağladı!”

“Ayar f/22’ye düşürüldüğünde dahi karenin kenarlarında yumuşama belirtisi ortaya çıkmadı ve bu çekimdeki parlak ışık noktalarına rağmen hiçbir renk bulanıklığı veya hare kanıtı görmedim.”

terry donnelly sony alpha 7RM3 gece vakti mavi ışığa boyanmış liverpool rıhtımı

© Terry Donnelly | Sony α7R III + FE 20mm f/1.8 G | 30s @ f/22, ISO 100

“Geniş açılı bir lensle alışılmadık portreler çekmeye bayılıyorum, dolayısıyla geniş diyafram açıklığıyla çekim yapmanın ne tür efektler sunacağını görmek için çok hevesliydim. Bu portreyi geniş açıklıkla çektim ve yumuşak bokeh’e bayıldım.”
terry donnelly sony alpha 9 parlak pembe rujlu ve piercing’li modelin geniş açılı portresi

© Terry Donnelly | Sony α9 + FE 20mm f/1.8 G | 1/640s @ f/1.8, ISO 400

Kompakt tasarımının özellikleri arasında iki adet AA (gelişmiş asferik) parça ve üç adet ED (Ekstra düşük dağıtmalı) cam parça yer alıyor ve bunlar f/1.8’de dahi kenardan kenara netlik sunuyor. Ayrıca iki adet XD (extreme dynamic) Doğrusal Motor kullanımıyla hem fotoğraf hem de video çekiminde hızlı, hassas ve sessiz otomatik netleme elde ediliyor.

İlhan Eroğlu

“Söz konusu manzara fotoğrafçılığı olduğunda benim için düşük ışıkta alan derinliği çok önemli. Bunu önümdeki nesneyle aramda belli bir mesafeyi koruduğumda gördüm; orta kısım ve arka plan, f/1.8’de bile son derece netti. Bu sayede ISO’yu minimumda tutabildim ve yine de uzun pozlamalar kullanmak zorunda kalmadım.”

ilhan eroğlu sony alpha 7RM3 sokak lambasının altında sıralanmış gondollar ve uzakta görünen san marco meydanı

© Ilhan Eroglu | Sony α7R III + FE 20mm f/1.8 G | 1/8s @ f/1.8, ISO 250

“Lensin Alpha 6600 fotoğraf makinemde nasıl işlev göreceğini de merak ediyordum ve böyle geniş bir lens için bile minimum bozulmayla müthiş bir netlik sağladığını gördüm.”
ilhan eroğlu sony alpha 6600 venedik’te rialto köprüsü’nden görülen büyük kanal

© Ilhan Eroglu | Sony α6600 + FE 20mm f/1.8 G | 30s @ f/7.1, ISO 100

“Yapısının kalitesine de bayılıyorum; bana favorim olan 24mm f/1.4 G Master’ı hatırlatıyor. 20mm’de birkaç video kaydı yapabildim ve 24mm’de olduğu gibi, manuel diyafram açıklığı halkasındaki tıklamalı durakları devre dışı bırakabilmek çok hoşuma gitti. Sessiz çekim yaparken bu kesinlikle avantaj sağlıyor. Bunların üzerine, hemen hemen hiç ses çıkarmayan AF özelliği de işin bonusu oldu. Genel anlamda, elde kullanarak video ve fotoğraf çekerken bu lens hem Alpha 6600 hem de 7R III makinemle çok iyi bir denge yakaladı.”

Albert Dros

“Lensi denediğim birkaç gün boyunca, yaşadığım şehir olan Amsterdam’da hava iyi değildi. Yıldızlı gökyüzü çekimleri denemek istiyordum, dolayısıyla biraz yazık oldu. Yine de bir iki akşam dışarı çıktım ve yağmura rağmen lensin becerilerini sınayabildim. Lens ara ara epey ıslandı ama yine de mükemmel işlev gördü!”

albert dros sony alpha 7RM4 gece vakti bir çiçeğin geniş açılı yakın çekimi

© Albert Dros | Sony α7R IV + FE 20mm f/1.8 G | 1/100s @ f/1.8, ISO 100

“Minimum netleme mesafesinde yapılan yukarıdaki çekimde ben bilhassa f/1.8’de elde edilen mükemmel bir daire biçimindeki bokeh’den etkilendim. Geniş açılı manzara fotoğraflarımın birçoğunu f/11 veya daha düşük ayarda çekmişimdir fakat bu lenste düşük alan derinliğiyle oynamak beni çok eğlendirdi.”
albert dros sony alpha 7RM4 modern bir kütüphanenin içeriden geniş açılı çekimi

© Albert Dros | Sony α7R IV + FE 20mm f/1.8 G | 2s @ f/11, ISO 100

“İç mimari çekimlerinde denemek istedim ve Amersfoort’taki Eemhuis kütüphanesinde kullandım. f/11’de karenin genelinde etkileyici bir netlik ortaya koyuyor ve merkeze kadar kırpma yaptığımda hâlen dergilerin isimlerini okuyabiliyorum.”

albert dros sony alpha 7RM4 iki sony alpha 7RM3 yan yana duruyor, 20mm ve 24mm FE lensler görülüyor

20mm f/1.8 G vs. 24mm f/1.4 G Master

Ole C. Salomonsen

“Fotoğrafçılık çalışmalarımın büyük bir kısmında karanlık koşullar altında kuzey ışıklarının ve yıldızların fotoğraflarını çekiyorum, dolayısıyla prime lenslere ve hızlı lenslere bayılıyorum. Lensleri test ettiğim uzun yıllar içinde şunu gördüm ki hızlı geniş açılı lensler genellikle bozulma ve vinyet açısından zorlanıyor, ayrıca karenin merkezi netlendiğinde bu lenslerin birçoğu kenarların netliğini korumayı başaramıyor.”

ole c salomonsen sony alpha 7RM4 norveç’in tromso kentinde kar kaplı dağın üzerinde mor bir ton alan kuzey ışıkları

© Ole C. Salomonsen | Sony α7R IV + FE 20mm f/1.8 G | 15s @ f/1.8, ISO 800

Sony FE 24mm f/1.4 GM benim favori lensim çünkü geniş açıklıkta mükemmel performans gösteriyor ve yıldızları karenin köşesine yerleştirsem de yıldızlar yine yuvarlak görünüyorlar, muza dönmüyorlar! Fakat ben çoğunlukla daha geniş bir lens kullanmaktan hoşlanıyorum, dolayısıyla 20mm’yi deneyecek olmam beni çok heyecanlandırdı. Çekim için sadece birkaç günüm olsa da, üstelik Tromsø’da kışın havalar berbat gitse de, favori yerlerimden bazılarına gidebildim.”

ole c salomonsen sony alpha 7RM4 norveç’in tromso kentinde kar kaplı dağın üzerinde titreşen kuzey ışıkları

© Ole C. Salomonsen | Sony α7R IV + FE 20mm f/1.8 G | 15s @ f/2.8, ISO 1600

“Vardığım ilk sonuçlara gelirsek; bu muhteşem bir lens. f/1.8’de dahi karenin tamamında son derece net, ayrıca ben 24mm’ye bayılsam da daha kısa bir netleme uzaklığıyla çalışmak bazen her şeyi değiştiren bir fark yaratabiliyor.”

“Bundan sonra kuzey ışıklarını fotoğrafladığım çalışmalarda favori lensim gayet de bu olabilir. Tam anlamıyla hayran kaldım.”

Öne Çıkan Ürünler

α Universe bülteninizi almak için kaydolun

Tebrikler! α Universe bültenine başarıyla abone oldunuz

Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin

Üzgünüz! Bir hata oluştu

Tebrikler! Başarıyla abone oldunuz