teja lisjak 18-105 lens takılı sony fx30 fotoğraf makinesini tutuyor

FX30 | Sinematografi Yolculuğuna Bilet

Teja Lisjak

Bu filmin arkasındaki hikâye nedir?

Kısa filmimde izleyicileri Lizbon'un hareketli sokaklarında ve Algarve kıyılarının huzur dolu manzaralarında sinematik bir yolculuğa çıkarıyorum. Kullandığım FX30 fotoğraf makinesinin en sevdiğim özelliklerini öne çıkarırken, bu makinenin seyahat etmeme ve dünyanın dört bir yanındaki insanlarla bağ kurmama nasıl yardımcı olduğunu paylaşıyorum.

FX30 ile çekim yaparken ilk izlenimleriniz neler oldu?

Fotoğraf makinesinin en dikkatimi çeken yanı gövdesi oldu. Gövde üzerinde, aksesuar takmak veya fotoğraf makinesine donanım eklemek için kullanabileceğiniz tripod tarzı delik seçenekleri bulunuyor. Ayrıca fotoğraflar için 26 megapiksel çözünürlüğe sahip olması da oldukça sevindirici. Sony Alpha 7S III ile çektiğim görüntülerin çözünürlüğünden daha yüksek olduğu için hem fotoğraflarda hem de videolarda yüksek kalitede görüntüler elde etmemi sağlıyor.

teja lisjak elinde sony fx30 ile bir sokakta ayakta duruyor

© Gareth Davies

Fotoğraf makinesinde en sevdiğiniz özellik nedir ve neden?

Hiç şüphesiz, özel LUT'leri doğrudan görüntüye yükleyebilme ve bu özel görünümle çekim ya da basit bir ön izleme yapabilme esnekliği diyebilirim. Çektiğim görüntülerin olası görünümünü görselleştirmek ve kurgu sürecini görsel açıdan daha eğlenceli hale getirmek için kurguya başladığımda genelde LUT kullanırım. Özellikle, renkleri ve tonlama işlemini çok seviyor olmam nedeniyle, bu özelliği kullanmak tüm çekim sürecini daha keyifli hâle getiriyor.

sony fx30'un açılır ekranının yakın çekimi

Filmde birçok Sony lensi kullandınız, peki en beğendiğiniz hangisi oldu?

35mm f/1.4 GM düşük ışık koşullarında harika bir performans sergiledi. Ayrıca PZ 10-20mm f/4 G de gerçekten yaratıcı çekimler yapmamı sağladı (bir kemer kullanarak tripodu belime taktım). Ancak benim favorim 18-105mm f/4 G OSS oldu. Özellikle seyahat ettiğim zamanlarda, hem son derece kullanışlı hem de çok yönlü olan ve geniş çekimlerden yakın çekimlere kadar her türlü görüntüyü yakalayabilmemi sağlayan bir lens tercih ediyorum. Sürekli lens değiştirmek verimliliği düşürüyor, hatta bazı özel anları kaçırmanıza dahi neden olabiliyor.

18-105 lens takılı sony fx30

Çekerken en keyif aldığınız sahne hangisi oldu ve neden?

Fotoğraf makinesini vantuzlu bağlantıyla arabanın ön camına ve diğer parçalarına monte ederek yaptığımız çekimler benim açımdan en keyifli sahneler oldu. Ayrıca doğru pozlama ve kadraj ayarlarını seçtiğimizden emin olmak için fotoğraf makinesini Sony Imaging uygulamasına bağladık. Bu kadar hafif ve kompakt bir fotoğraf makinesine sahip olduğunuzda normalde yapamayacağınız çekimleri kesinlikle daha kolay yapabiliyorsunuz. Ayrıca bu çekimleri yaparken epey bir ilgi gördüğümüzü de söylemeden geçemeyeceğim!

teja lisjak sony fx30 fotoğraf makinesini bir araba camına takıyor

© Gareth Davies

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

FX30 özellikle sinematografi yolculuğuna adım atmak isteyenler veya ikinci fotoğraf makinesine ihtiyaç duyanlar için harika bir tercih. APS-C sensörün sağladığı avantajlar sayesinde uygun fiyata harika lenslere ve çeşitli seçeneklere sahip olabilirsiniz. Aynı zamanda çok sayıda kısa formatlı içerik de çektiğim için küçük fotoğraf makinesi çantamda FX30'u bulundurmak büyük bir kolaylık sunuyor. Ancak şunu asla unutmayın: Her ne kadar ekipmanınız gördüklerinizi hayata geçirmenize yardımcı olsa da görüntülerinize anlam katan ve kalıcı etki bırakan şey hikâyelerdir.

Öne çıkan ürünler

İlgili hikayeler

α Universe bülteninizi almak için kaydolun

Tebrikler! α Universe bültenine başarıyla abone oldunuz

Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin

Üzgünüz! Bir hata oluştu

Tebrikler! Başarıyla abone oldunuz