Görüntü Her Şey Demektir 

 Peter Neill

En gösterişli fotoğrafçılık türlerinden biri olan müzik fotoğrafçılığının aynı zamanda girilmesi en zor sektör olması tesadüf değil. Peter Neill, büyük bir çaba ve kararlılık sergileyerek sektördeki en aranan canlı müzik fotoğrafçılarından biri olmuş.

Kendisi, performansları sırasında sanatçıların görüntülerini yakalama tarzı sayesinde The Script, Rick Astley, Will.I.am ve Justin Timberlake gibi müzik dünyasının en büyük isimlerinden bazılarıyla çalıştı.

peter-neill-sony-alpha-7RIII-gibson-hummingbird-gitar-tutan-rock-yıldızı
© Peter Neill | Sony α7R III + 24-70mm f/2.8 GM | 1/320s @ f/2.8 ISO 1600

Fakat bu inanılmaz canlı performans görüntülerinin bir kısmının spontane niteliğine rağmen, sonuç olarak gördüğümüz görüntüler için ciddi bir araştırma ve planlama gerekebiliyor.

“Bir sanatçıyla ilk kez çalıştığımda, hangi alanda tanındığı konusunda araştırma yaparım. Örneğin, Nicky Wire (Manic Street Preachers’ın Basçısı), her zaman garip bir makas hareketi yapar, The Script’ten Danny ise konserin sonunda genellikle bateri setinden zıplayarak kalkar. Bu anları yakalamak için hazır olmak gerekiyor.” 

peter-neill-sony-alpha-7SII-elbow-grubu-sahnede-2018
© Peter Neill | Sony α7S II + 24-70mm f/2.8 GM | 1/320s @ f/2.8 ISO 5000

 “Daha önce hiç çalışmadığım bir sanatçıyla ilgili yapmaktan büyük keyif aldığım şeylerden biri, YouTube’da sahne performanslarıyla hazırlanan hayran videolarını araştırmak. Bu, neler olacağını öğrenmenin harika bir yolu olabiliyor. Örneğin, diyelim ki basın olarak sadece üç şarkı boyunca konserde bulunma izniniz olsun. İkinci şarkıda basçı sahnenin kenarına geliyor ve basın locasındaki tüm fotoğrafçılar sağa ilerliyor. Ama ben biliyorum ki bundan sonra üçüncü şarkıda daha da güzel bir görüntü yakalayacağım. Solist sol tarafa gidip orada özel bir şey yapacak. İşte bu noktada ben, tam da olması gerektiği yerde olup başka kimsenin çekemediği fotoğrafı çeken kişi olabiliyorum.” 

peter-neill-sony-alpha-7RIII-script’in-solisti-gibson-akustik-gitarıyla-konserde

© Peter Neill | Sony α7R III + 24-70mm f/2.8 GM | 1/800s @ f/2.8 ISO 1250

Peter, yaşamda birçok alanda olduğu gibi, çalıştığı insanlarla da ilişkiler kurmaya çalışıyor ve bu daima tüm mevcut fırsatları yakalamakla ilgili değil.

“Bazen en iyi fotoğraflar güvenden ve lens kapağını fotoğraf makinesine ne zaman takacağını bilmekten doğuyor. Birkaç yıl önce Gary Barlow’un bir gösterisinde sahne arkasındaydım ve menajeriyle konuşurken bir anda Gary’nin ailesi kulise geldi ve soyunma odasına doğru koşmaya başladı. O an içgüdüsel olarak lens kapağını fotoğraf makinesine taktım.”

“Gary birkaç saat sonra bana, ‘Lens kapağını kapattığını gördüm. Bunun için gerçekten teşekkür ederim,’ dedi. Bu küçük anlar büyük bir etki yaratabilir ve bu olaydan sonra Gary’yi ne zaman görsem, başta kurduğum güven sayesinde uyum yakalayabildik.”

ter-neill-sony-alpha-7SII-guy-garvey-elbow-konserde
© Peter Neill | Sony α7S II + 24-70mm f/2.8 GM | 1/500s @ f/2.8 ISO 640

Peter, son yıllarda sahne yanına ek olarak stüdyosunda da çalışıyor ama sanatçılarla kurduğu, istediği görüntüleri elde etmesine yardımcı olan ilişki asla değişmiyor.

“Şu ana kadar, stüdyoda çalıştığım kişilerin tümü önceden bir süredir tanıdığım insanlar ve bu, kişiliklerine dair öngörüde bulunmamı sağlıyor. Örneğin, Rick Astley eğlenmeyi çok seven ilginç bir kişiliğe sahip ve stüdyodayken karakterinin bu yönünü ortaya çıkarmak için ondan bazı şeyler yapmasını istedim. Onu tanımasaydım bunları isteyemezdim.”

peter-neill-sony-alpha-7SII-rick-astley-stüdyoda-portre-pozu-veriyor

© Peter Neill | Sony α7S II + 24-70mm f/2.8 GM | 1/250s @ f/3.2 ISO 400

Stüdyodayken, fotoğraflar Peter için daima bir iş birliği süreci ama aynı zamanda fotoğrafçı olarak rolünü, sadece fotoğraf makinesini kullanan biri olarak değil, kreatif bir üretici olarak görüyor.

“Sanatçıdan sevdiği şeylerin fotoğraflarını isterim. Ayrıca kreatif birinden hizmet aldıklarında istedikleri tek bir şey var: kreatif bir çalışma ortaya koyması. Bu iş gerçekten müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak ve aynı zamanda neyin daha iyi olacağını ve çekimin kalitesini nasıl gerçekten artıracağınızı öngörmek ve düşünmek arasında denge kurmaktan ibaret. Fotoğraf uzmanı olarak kendinize inanmanızla ilgili.”

peter-neill-sony-alpha-7SII-coldabank’ın-stüdyo-portresi

© Peter Neill | Sony α7S II + 24-70mm f/2.8 GM | 1/250s @ f/8.0 ISO 50

Peter, tüm fotoğrafları için iki kameraya güveniyor: Sony α7R III ve Sony α7S II. Bu kameraların her biri, yaptığı çekim ne olursa olsun talepleri karşılamak için küçük farklara sahip özellikler sunuyor. 

“İki fotoğraf makinesi arasındaki esneklik inanılmaz. İkisi de hem fotoğraf hem de video çekebiliyor. Örneğin, düşük ışıkta muhteşem fotoğraflar veya videolar çekmek istersem α7S II’nin performansı gerçekten mükemmel. En iyi çözünürlüğü istersem de doğrudan α7R III’ü elime alıyorum. Kullandığım iki ana lens 24-70mm f/2.8 G Master lens ve 70-200mm f/2.8 G Master. 85mm f/1.4 G Master’ı da birkaç kez kiraladım; bu lensteki manuel diyafram açıklığına bayılıyorum. Bundan sonra satın alacağım ilk lens bu!”

Kendisinin yolundan yürümek isteyenler için Peter’ın tavsiyesi, kararlı olmak ve vazgeçmemek.

“İlk geçiş iznini alana kadar birçok retle karşılaşacaksınız. Kararlı olmanız gerekiyor çünkü insanların çoğu eninde sonunda vazgeçiyor. Başarıya ulaşanlar, kararlı olanlardır. En önemlisi ise doğru tutuma sahip olmak.”

Görüntülerinizden en iyi sonucu almanız için Peter’dan ipuçları

Kimin fotoğrafını çektiğinizi bilin. Sahne performansını ve belli şarkılarda ne bekleyeceğinizi öğrenin.

Stüdyoda portre çekimi yaparken, fotoğraflayacağınız kişiyle ilişki kurun. Bu sayede modelinizden daha fazlasını alabilirsiniz ve görüntüleriniz daha iyi olur.

Fotoğraf makinenizi ne zaman bırakacağınızı bilin. Kulise geçme şansı bulursanız sanatçının fotoğrafını çekmeyi ne zaman bırakacağınızı bilin ve gösterinin bittiğini anlayın. 

Fotoğraf makinenizi tepeden tırnağa tanıyın; karanlık bir ortamda tüm düğmeleri bulmak durumunda kalacaksınız.

Manuel netlemeyi deneyin. Çabucak doğru sonuçlar almak için büyütülmüş görünümü ve netleme yükseltmeyi kullanın.

 Bu makalede yer alan ürünler 
ILCE-7SM2
α7S II Full Frame Sensörlü E Mount Fotoğraf Makinesi
ILCE-7RM3
Otomatik netlemeli α7R III 35mm full frame fotoğraf makinesi
SEL2470GM
FE 24-70 mm f/2.8 G Master
TEST
Peter Neill
Alpha universe

Peter Neill

Birleşik Krallık 

Peter Neill, şimdiye kadar bulduğumuz en güçlü fotoğrafçı. Artık başka kimseyle çalışmıyoruz. - Mark Sheehan, The Script.

Profili Görüntüle

İki Teker Üzerinde Fotoğrafçılık

Russ Ellis

Bisiklet tutkunu Russ Ellis, işinin yani dünyayı gezip en sevdiği sporun fotoğraflarını çekmenin dünyadaki en güzel meslek olduğunu düşünüyor. Ama Russ’ın kariyer yolu çocukluğundan beri tasarladığı büyük bir planın sonucu değildi.

10. yaş gününde bir fotoğraf makinesi alması, fotoğrafçılığa olan tutkusunu başlattı ve okulda hevesli bir sporcu olmasına rağmen, Nottingham doğumlu bu genç için bisiklet yalnızca bir ulaşım aracıydı. Arkadaşlarının Mayorka’da bisiklet tatili yapmayı önerdiği 2013’e geldiğimizde, Russ iki tekerlekli bu araca bağlanmıştı.

Russ Ellis
 © Russ Ellis | Sony α9 + 16-35 mm f/2.8 GM | 1/1000 sn @ f/3.5, ISO 320