Alpha Universe Ayrıntılı Hikaye
Alpha Universe Ayrıntılı Hikaye
Karantinada Derinlikli Düşünceler 

Brendan de Clercq 

2020 baharı, dünyanın büyük bir kısmında olduğu gibi Hollanda’da da sokağa çıkma kısıtlamalarıyla geçti. COVID-19 virüsüne karşı alınan önlemlerle birlikte normal hayata birçok kısıtlama geldi. Pek çok fotoğrafçı da kendilerini benzeri yaşanmamış bu kısıtlamaları belgelemek zorunda hissediyor.

Uzman portre ve sokak fotoğrafçısı Brendan de Clercq, sokak fotoğrafçılığı projeleri söz konusu olduğunda kendisini harekete geçiren şeyin kısıtlamalar olduğunu söylüyor, dolayısıyla sokağa çıkma kısıtlamalarıyla karşı karşıya kalınca yapılacak tek bir şey kalmış: α6600 fotoğraf makinesini kullanarak bu durumu bir ödeve dönüştürmek.

brendan de clercq sony alpha 6600 boş köprü ve dikkat çekici bulutlar

© Brendan de Clercq | Sony α6600 + E 10-18mm f/4 OSS | 1/200s @ f/8.0, ISO 200

Brendan, “Ben iliklerime kadar bir sokak fotoğrafçısıyım ve kendime ödevler vermeyi seviyorum,” diye açıklıyor. “Fotoğrafçılığın eğlencesi burada, ayrıca yaratıcılık anlamında gerçekten de sınırlarımı zorluyor. Böyle olunca, sokağa çıkma yasağı, daha doğrusu Hollanda’da uygulandığı şekliyle sokağa çıkma kısıtlaması uygulamaya alındığında, doğduğum şehir olan Alkmaar’ın ve yakın mesafedeki Amsterdam’ın boş sokaklarını fotoğraflamaya başladım. Çok tuhaf bir durum çünkü sokakların normalde turistlerle ve şehir halkıyla dolup taşması gerekirdi.”

brendan de clercq sony alpha 6600 amsterdam’da bir kafenin önünde boş sandalyeler

© Brendan de Clercq | Sony α6600 + E 10-18mm f/4 OSS | 1/60s @ f/8.0, ISO 125

İnsanların boşalttığı sokaklar kuşkusuz alışılmadık bir görüntü ancak çıtayı biraz daha yukarı taşımak üzere Brendan kendisi için bir kısıtlama daha koymuş: normalde en kalabalık olacak saatlerde çekim yapmak.

“Bu kontrast bana göre bu fotoğraflara gerçekten de ekstra bir duygu katıyor. Ben sokaklardaki huzursuzluk hissini yakalamak için çeşitli teknikler kullandım,” diye açıklıyor. “Ortadaki boşluğu gösterebilmek amacıyla, sokaktaki olağan tercihim olan 35mm yerine geniş açılı E 10-18mm f/4 OSS lens ile çekim yaptım. Fotoğrafların birçoğu zemin seviyesinden, iyice yukarıdan veya açılı kompozisyonlarla çekildi,” diyerek sözlerine devam ediyor. “Bunlar sokak fotoğraflarında yaygın olarak benimsenen bir yaklaşımı temsil etmiyor. Bu normal görüş değil ve ben tam da bunu arıyordum çünkü şu an biz de normal bir zamanda yaşamıyoruz.”

brendan de clercq sony alpha 6600 amsterdam’da boş dükkanların önünde inşaat işi

© Brendan de Clercq | Sony α6600 + E 10-18mm f/4 OSS | 1/200s @ f/8.0, ISO 200

α6600’ün eğilen dokunmatik ekranı bu çekimlerin bir kısmında işine yaramış, Brendan’ın kolayca zemin seviyesinden çekim yapmasını sağlamış. “Sokak çekimleri için her yönüyle harika bir fotoğraf makinesi,” diyor. “Ekranı kullanmak kimi zaman yaratıcılığınızı yükseltiyor çünkü sanki fotoğrafın son halini, etrafında gerçek bir çerçeveyle daha net görür gibi oluyorsunuz. Üstelik ekranı istediğim yöne döndürüp eğebiliyorum. Portre çalışmalarımda, fotoğrafladığım kişiyle vizör aracılığıyla bağlantı kurmak isterim ama bu projede o büyük, parlak ana ekranla çalışmak çok hoşuma gidiyor.”

Sözlerine şöyle devam ediyor: “Bununla beraber, vizörü ortada bulunan α7R IV fotoğraf makinemin aksine, α6600’ün EVF’si sola doğru kalıyor, klasik bir rangefinder stilinde. Bu da iki gözünüzü birden kullanıp kareye neyin gireceğini görebilmenize imkan tanıyor. Yani bu şekilde çalışmaktan hoşlanıyorsanız, o zaman her şey hazır demek. Ayrıca küçük ve hafif olsa da, Full Frame fotoğraf makinemle birçok ortak özelliğe sahip; örneğin en sık kullandığın ayarları Fn tuşlarına eşleyebilme özelliği ve menüler aynı. Lenslerimi üst üste kullanabiliyor ve yine de güzel sonuçlar elde edebiliyorum. Gerçek Zamanlı Takiple AF gibi birinci sınıf özelliklere bile sahip. Bu makinede seveceğiniz çok şey var!”

brendan de clercq sony alpha 6600 uzun gölgeleri yere düşen iki bisikletçiyle boş bir yol

© Brendan de Clercq | Sony α6600 + E 10-18mm f/4 OSS | 1/200s @ f/8.0, ISO 800

Brendan’ın projedeki favorilerinden biri, bu fotoğraf. Kendisini harekete geçiren unsurların birçoğunu klasik bir sokak kompozisyonunda bir araya getiriyor. “Normalde arabalarla dolu olan bir sokağa bakıyor,” diye açıklıyor, “böyle bariz bir değişiklik var ama bir de yol çizgileri var. Bunlar kısıtlamalar ama yine de çizgileri aşan gölgeleriyle o insani ruhu görüyorsunuz ve birileri de yola ‘the show must go on’ yazmış.”

brendan de clercq sony alpha 6600 tek edilmiş bir mcdonalds dükkanının önündeki çöp bidonuna çizilmiş resim

© Brendan de Clercq | Sony α6600 + E 10-18mm f/4 OSS | 1/160s @ f/9.0, ISO 125

Brendan’ın çekimlerinde, sokaklara bakışımızı kapatan bahçe kapısı ve çit bolluğuyla, söz konusu fiziksel kısıtlamaları farklı yerlerde de görüyorsunuz. “Bu McDonald’s fotoğrafı da favorilerim arasında,” diyor, “çünkü çöp bidonu, kendi başına dışarıda duran bir insana benziyor. İçeri girebilmek istiyormuş gibi. Bidon adeta biziz.”

brendan de clercq sony alpha 6600 bir spor stadyumunun dışında boş bisiklet park yerleri

© Brendan de Clercq | Sony α6600 + E 10-18mm f/4 OSS | 1/320s @ f/9.0, ISO 160

Brendan, projenin kriz sürdükçe devam edeceğini, hatta muhtemelen kriz bittikten sonra da bir süre ilerleyeceğini söylüyor. “Elimden geldiği sürece devam edeceğim çünkü ben bir fotoğrafçıyım ve bu da benim işim. Çekim yaparken hep yalnız oluyorum ve diğer insanlarla konuşmuyorum, o yüzden sosyal mesafe benim için iyi. α6600 de öyle küçük ve hafif ki sürekli hareket halinde olmayı kolaylaştırıyor. Ama bence asıl sonucu, sokağa çıkma kısıtlamasının önce kısmen, sonra da tamamen kaldırılmasından sonra, bu çekimlerin devamını getirdiğimde alacağım. Tam olarak aynı noktalardan, aynı saatte çekim yapmak, dünya yeniden hayata döndüğünde oluşacak farkı görmek istiyorum.” 

Lütfen unutmayın:

Brendan bu röportajın çekiminde Hollanda hükümetinin sokağa çıkma kısıtlaması hükümlerinde önerilen sosyal mesafe kurallarına uymuştur. Lütfen siz de kendi ülkenizde geçerli sokağa çıkma kısıtlaması kurallarına uyun ve güvende kalın.

Öne Çıkan Ürünler
ILCE-6600
α6600 premium E-mount APS-C fotoğraf makinesi

ILCE-6600

SEL1018
E 10 - 18 mm F4 OSS

SEL1018

İlgili makaleler
Brendan de Clercq
alpha universe

Brendan de Clercq

Hollanda

"Bir gün en mükemmel portreyi elde edeceğim. Duyguyu tam anlamıyla veren bir portre olacak. İşte bu yüzden her gün fotoğrafçılıkta çıtamı yükseltiyorum."

Profili Görüntüle


x