Manzara Yarışmasının Kazananı: Karanlıkta Görünen

Sony Alpha Universe Instagram yarışmasının son turunda manzara temasını seçtiğimizde, bunun popüler bir yarışma olacağını biliyorduk. Yarışmaya katılan fotoğrafçılar Avrupa’nın farklı yerlerindendi ama gördüğümüz fotoğraflar dünyanın hemen hemen her köşesine uzanıyordu. Karlı dağlardan güneşli plajlara, çayırlardan yaşlı ağaçlara kadar gördüklerimiz çok zengin bir çeşitlilik sergiliyordu. Sadece teknik açıdan mükemmelliğe ulaşan fotoğraflar değil, aynı zamanda donakalıp kendimizi fotoğraflanan manzaraya kaptırmamızı sağlayacak bir şeyler sunan fotoğraflar arıyorduk. Sahneler böyle zengin bir çeşitlilikte olunca, genellikle en basit fotoğrafların ön plana çıkması belki de şaşırtıcı olmadı. Bu durum, özellikle kazanan fotoğrafta, yani Fabian Balint’in karanlık ve sisli bir ormanda genç, buzla kaplı bir ağacı gösteren etkileyici fotoğrafında ortaya çıktı.

fabian balint sony alpha 7R3 sisli ormanda tek başına cılız bir ağaç

© Fabian Balint | Sony α7 III + DT 135mm f/2 SAM | 1/320s @ f/2.0, ISO 200

Fabian, "Sonbaharın sonlarında bir sabah, Romanya’nın küçük ama güzel bir şehri olan, memleketim Piatra Neamt’ın muhteşem ormanlarında dolaşıyordum," diye açıklıyor. "Bütün ağaçları, çalıları ve düşen yaprakları kalın bir buz ve sis katmanı kaplamıştı. O küçük ağacı görünce, bu fonda ön plana çıkışından çok etkilendim."

Fabian’ın düşüncelerine, basit ama etkileyici olan bu fotoğrafı çok beğenen Sony jürisi de katıldı. “Ağacın netliğinin yumuşak ve puslu arka planla yarattığı kontrastı çok beğendik. Neredeyse yaprakların çıtırdadığı ve zeminin buzlu olduğu hissediliyor,” diye belirttiler. Fabian, bu fotoğrafı 135mm f/2 lens de dahil, çeşitli lenslerle birlikte kullandığı Sony Alpha 7 III ile çekmiş ve kazanan fotoğrafta da söz konusu lensi kullanmış. Bu lensle birlikte Sony Sonnar T* FE 35mm f/2.8 ZA, Sonnar T* FE 55mm f/1.8 ZA, FE 90mm f/2.8 Makro G OSS ve FE 100-400mm f/4.5-5.6 GM OSS lensleri de kullanıyor. Yarışmayı kazanması sonucunda Fabian artık kitine seçtiği yeni bir lensi daha ekleyebilir. Fabian, “FE 16-35mm f/2.8 GM lensi seçtim,” diye açıklıyor, “çünkü çok yönlü bir netleme uzaklığı ve olağanüstü bir görüntü kalitesi var. Daha önce ultra geniş lensleri pek kullanmadım ama fotoğrafçılığımda sürekli kendimi zorlamak istiyorum, bu yüzden de manzaraları çekerken bambaşka bir perspektif kullanacağım. Manzara fotoğrafçılığıma ek olarak, astro-fotoğrafçılığı keşfetmeyi de çok istiyorum. Benim için yepyeni ve meçhul bir alan, bu yüzden bu lensin fotoğrafçılık yolculuğuma devam etmeme gerçekten yardımcı olacağını düşünüyorum.” Yeni lensiyle neler yaptığını öğrenmek için Instagram @balintfabian adresinden Fabian’ı takip edebilirsiniz. Bir sonraki Sony Alpha Universe Instagram yarışmasında kazanma şansı yakalamak istiyorsanız mutlaka @alphauniversebysony.eu adresini takip edin ve gelecek yarışmaları bekleyin.

Bizi Instagram'da takip edin Alpha Universe hesabını Instagram’da takip edin

Güncel ipuçları, hikayeler ve yarışma bilgileri için Instagram’da α Universe hesabını takip edin

dmytro korol sony nex 6 arkada dolunayla, şafak vaktinin sıcak ışığıyla aydınlanmış etkileyici bir dağ zirvesi

© Dmytro Korol | Sony NEX 6 + E PZ 16-50mm f/3.5-5.6 OSS | 1/30s @ f/8.0, ISO 100

ciprian negura sony alpha 7M3 sisli ve karanlık ormanda buzlu bir dal

© Ciprian Negură | Sony α7 III + 28-75mm f/2.8 | 1/10s @ f/10.0, ISO 100

janis palulis sony alpha 7RM2 arkada gün batımıyla, ön planı aydınlık iki küçük ağaç

© Jānis Paļulis | Sony α7R II | ISO 100

Öne Çıkan Ürünler

α Universe bülteninizi almak için kaydolun

Tebrikler! α Universe bültenine başarıyla abone oldunuz

Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin

Üzgünüz! Bir hata oluştu

Tebrikler! Başarıyla abone oldunuz