uros podoglar sony alpha 7RM2 kar kaplı açık alanda bisikletçi

Dünya Oyun Alanınız Olsun

Uroš Podlogar

"Bazen aklıma çılgınca fikirler geliyor! Mesela karda bisiklet sürmek veya donmuş bir şelaleye tırmanmak"

Nefes kesen manzaralar muhteşem, ama Uroš Podlogar’a göre, inanılmaz yerlerde inanılmaz şeyler yapan insanları fotoğraflamak, fotoğraflarını başka bir seviyeye taşıyor.

Uroš hayatı boyunca açık havaya yakınlık hissetmiş, "Doğada yürüyüş yapmayı ve ekstrem yerleri çok seviyorum. Kendimi bildim bileli sporsever biriyim, hep doğa yürüyüşü ve tırmanış yaptım, sonra da her şeyi fotoğrafçılığımla birleştirdim."

uros podoglar sony alpha 7RM2 dağın eteğinde duran dağcılar

© Uroš Podlogar | Sony α7R II + FE 24-70mm f/2.8 GM | 1/640s @ f/5.0, ISO 50

Uroš’un fotoğraflarını bu kadar güçlü kılan, ekstrem manzaralarla insanların çabalarını birleştirmesi. İnsanları doğaya yerleştirmesi, fotoğrafa bakana bir ölçek hissi veriyor ve fotoğraflanan konuma güç ve haşmet kazandırıyor, mekan güzel bir manzaradan çok daha fazlası haline geliyor.

Uroš şöyle diyor: "Sadece doğal dünyayı fotoğraflarsam fotoğraflar bana boş gibi geliyor." İşlerinde sık sık tırmanışçılar, kayakçılar ve dağ bisikletçileri yer alıyor ama çekimler yalnızca bir günde gerçekleşmiyor, planlaması aylar hatta bazen yıllar sürebiliyor.

uros podoglar sony alpha 7RM2 buz dağının kenarındaki tırmanışçı

© Uroš Podlogar | Sony α7R II + FE 16-35mm f/4 ZA OSS | 1/100s @ f/4.0, ISO 50

"Şelalenin tümüyle donacak kadar soğuması için üç yıl bekledim. Tırmanmaya hazır bir tırmanışçı buldum, sonra sadece iki günümüz kalmıştı. Doğru an için bekledik, bekledik, bekledik ve nihayet fotoğrafı çektik."
uros podoglar sony alpha 7RM2 buzlu nehirde bir kanocu

© Uroš Podlogar | Sony α7R II + FE 16-35mm f/4 ZA OSS | 1/125s @ f/4.0, ISO 125

Uroš ana fotoğraf makinesi olarak Sony α7R III’ü kullanıyor ve dinamik aralığını çok beğendiğini söylüyor. Lenslere gelince, geniş açılı çalışmaları için FE 16-35 mm f/4 ZA lensi tercih ediyor.

"Genellikle sabahın erken saatlerinde ve bazen de gün batımında çalışıyorum. Bu düşük ışık koşullarında bile, fotoğraf makinemin dinamik aralığı sahnedeki tüm vurguları ve gölgeleri ayrıntılarıyla yakalamamı sağlıyor."
uros podoglar sony alpha 7RM2 dağ yolundaki bisikletçi

© Uroš Podlogar | Sony α7R II + FE 16-35mm f/4 ZA OSS | 1/1600s @ f/4.0, ISO 320

Aksiyon fotoğraflarında, diğer önemli özelliğin hızlı kesintisiz otomatik netleme ve 10 fps seri çekim olduğunu söylemeye gerek yok. "Kesintisiz otomatik netleme, benim iş alanımda çok önemli. Fotoğrafladığım tüm sporları gerçekten yakalamamı sağlıyor."

uros podoglar sony alpha 7RM2 teknede, suya dayanıklı kılıfta duran fotoğraf makinesi

© Uroš Podlogar | Sony α7R II + FE 16-35mm f/4 ZA OSS | 1/500s @ f/4.0, ISO 50

Aktif bir sporcu olmak ve manzaranın yanı sıra sporcuların hareketlerini de anlamak, Uroš’a fotoğrafı en iyi şekilde nasıl yakalayacağına dair daha iyi bir anlayış kazandırıyor.

"Sporla ilgilenmek çok faydalı oluyor. Daha önce aynı şeyleri yapmış olmak, olayları görmenize veya hayal etmenize yardımcı oluyor ve zihninizde bir hikayeyi hayal edebiliyorsunuz; daha önce bunları yapmamış veya sporla ilgilenmemiş, orada durup fotoğraf çeken birine göre her şeyi farklı görüyorsunuz."
uros podoglar sony alpha 7RM2 dağın tepesinde yoga yapan kadın

© Uroš Podlogar | Sony α7R II + FE 16-35mm f/4 ZA OSS | 1/320s @ f/6.3, ISO 50

Peki Uroš nasıl durmadan yeni fikirler buluyor? "Günlük hayatta görülebilecek sıra dışı şeylerde motivasyon buluyorum"

Öne Çıkan Ürünler

Uroš Podlogar

Uroš Podlogar | Slovenya

“İş değil. Tutku, hatta aşk. Sizi hayatta tutan ve kalbinizi çarptıran şeyi bulun. Sonra bunu tüm kalbinizle takip edin”

α Universe bülteninizi almak için kaydolun

Tebrikler! α Universe bültenine başarıyla abone oldunuz

Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin

Üzgünüz! Bir hata oluştu

Tebrikler! Başarıyla abone oldunuz