Doğa. Yakından.

 Gustav Kiburg ve Alexander Heinrichs

 Büyük Fotoğraflar, Küçük Fotoğraf Makineleri

Sony RX10 IV, hevesli yaban hayatı fotoğrafçısının kolay kullanabileceği küçük bir pakette, büyük boyutlu ve değiştirilebilir lensli bir fotoğraf makinesinin çok yönlülüğünü sunuyor. Yüksek çözünürlüklü 600 mm süper telefoto lense sahip fotoğraf makinesi, son derece yakın çekimleri kolayca yakalayabiliyor.

Fotoğrafçılar Gustav Kiburg ve Alexander Heinrichs, Sony RX10 IV’ün esnekliğinin görüntü kalitesinden ödün vermeden nasıl inanılmaz yaban hayatı fotoğrafları çekebilmelerini sağladığını anlatıyor.

Yaban hayatı fotoğrafçısı Gustav Kiburg için fotoğrafçılık günlük hayatın koşuşturmasından bir kaçış yolu. Bununla birlikte, yaşadığımız dünyanın güzelliğini fotoğraflarına dahil etmeyi sevdiğini söylüyor. Yalnızca egzotik yerlerdeki hayvanları değil, arka bahçemizdeki veya mahallemizdeki aynı derecede güzel olan hayvanları da fotoğraflıyor.

gustav kiburg sony rx10 IV sincap
 © Gustav Kiburg | Sony RX10 IV| 1/100 sn @ f/4, ISO 400

Bunun aksine, fotoğrafçı Alexander Heinrichs fotoğraflarıyla her zaman hikayeler anlatıyor; ister moda, ister reklam çekimi, ister Afrika düzlüklerinde yaban hayatı çekimi olsun. 

"Ben o özel anları arıyorum. Bir süre sonra, hayvanların ne yapacağını hissedebiliyorsunuz. Art arda fotoğraf çekmiyorum, bunun yerine çekim yapmak için mükemmel anı bekliyorum. Her fotoğraf, bir sanat eseri gibi. Fotoğrafı, kendi stilimde bana hitap eden şekilde gösteriyorum"

alexander heinrichs sony rx IV konan pelikan
 © Alexander Heinrichs | Sony RX10 IV| 1/3200 sn @ f/2.8, ISO 100

Alexander Heinrichs, RX10 IV ile mükemmel zamanlamayla yakalanan, yere konmakta olan pelikan çekiminde de olduğu gibi, her zaman özel bir anı bekliyor.

"Afrika’da bir geziye çıktığınızda, 45 derece sıcaklıkta çölde seyahat ederken, taşımanız gereken her kilogramı fark edersiniz. Bu yüzden ben genellikle en büyük fotoğraf makinesi ekipmanlarımı bırakıp sadece RX10 IV ile çekim yapmaya giderim."

alexander heinrichs sony rx10 IV namibya’da kertenkele

 © Alexander Heinrichs | Sony RX10 IV| 1/1600 sn @ f/4.5, ISO 100

RX10 IV lensin çok yönlülüğü, yakın çekim fotoğraflar çekmekle uzun telefoto çekimler yapmanın aynı derecede rahat olmasını sağlıyor. Heinrichs’in bu bukalemun çekiminde, bukalemunun böceği diliyle yakaladığı anı çekmek için 24 fps çekim hızı çok iyi kullanılmış. 

Bu arada hava koşulları Gustav Kiburg için tam tersi olmuş:

"RX10 IV ile katil balinaları fotoğraflamak için Norveç’e gitmiştim. Üç gün boyunca yoktum. Sıfırın altında 20 dereceydi ve küçük bir RIB bottan balinaları çekiyordum. Yüksek dalgalar vardı, fotoğraf makinesi her gün birkaç kere tuzlu deniz suyuyla yıkanıyordu ve yine de mükemmel çalışıyordu."

gustav kiburg sony rx10IV norveç’te katil balina
 © Gustav Kiburg | Sony RX10 IV| 1/1600 sn @ f/5, ISO 800

Gustav, nesnelerinden oldukça uzakta oturmasına rağmen, güçlü 24-600 mm zum lensi sayesinde, kuşların aşırı yakın çekimlerini yakalayabilmiş.

gustav kiburg sony rx10IV yakın çekim kuş telefoto

 © Gustav Kiburg | Sony RX10 IV| 1/2500 sn @ f/6.3, ISO 400

Her iki fotoğrafçı da değiştirilebilir lensli fotoğraf makinelerine daha alışık ama RX10 IV, alışık oldukları özelliklerin birçoğunu, daha küçük bir formla sunuyor. Heinrichs, Namibya’da fotoğraf makinesinin en büyük zum aralığını kullanmış.

"Yanımda yalnızca RX10 IV vardı; kullanımı daha kolay ve hızlı. Örneğin, arabamıza çok ama çok yaklaşan bir filin fotoğrafını çektim; büyük fotoğraf makinemdeki lensleri değiştirmem gerekseydi çok zaman alırdı ve fotoğrafı kaçırırdım. Bunun yerine sadece zumla uzaklaştırıp çektim."

alexander heinrichs sony rxIV namibya’da filler

 © Alexander Heinrichs | Sony RX10 IV| 1/1600 sn @ f/4.0, ISO 100

Norveç’te Gustav’ın hikayesi de pek farklı değil:

"RX10 IV’ün ağırlığı 1 kg ve 4,5 duraklı optik sabitleme sayesinde tripod veya monopod kullanmanıza gerek yok. Makineyi daha uzun süre tutabiliyor ve böylece daha hızlı tepki verebiliyorsunuz. Her tarafta uçan bir sürü deniz kuşu olduğunda veya bir balinanın görünmesini beklediğimde, bir tarafı çekerken diğer tarafta bir şey olduğunu fark edip tepki vermem, çabucak dönüp çekim yapmam gerekebiliyor. Otomatik netleme sistemi o kadar hızlı ki çabucak yanıt verebiliyor."

gustav kiburg sony rx10IV norveç’te sümsük kuşu

 © Gustav Kiburg | Sony RX10 IV| 1/2500 sn @ f/5.6, ISO 400

Gustav, sümsük kuşunun bu çekiminde olduğu gibi, ürettiği yumuşak ışık nedeniyle kapalı havada çekim yapmayı tercih ediyor. Düşük ışıkla bile RX10 IV’ün otomatik netleme sistemi ve uzun lensi bu mükemmel fotoğrafı yakalayabiliyor. RX10 IV’ün her bakımdan mükemmel bir fotoğraf makinesi olmasının nedenini şöyle özetliyor:

"Bu model, dışarıda eğlenmek isteyen ama lenslerle dolu ağır bir çanta istemeyenler için. Hepsi bir arada bir çözüm sunuyor: Düşük ışıkta mükemmel, sabit otomatik netleme ve takip o kadar hassas ki uçan kuşları fotoğraflayabiliyor. Makro fotoğraf çekebilme özelliği ile birlikte, insanların bir fotoğraf makinesi ile yapmak isteyeceği tüm önemli işlevlere sahip."

 Yaban Hayatı Fotoğrafçılığı için En İyi İpuçları 

• Hayvanı gözlemleyin ve deklanşöre basıp fotoğrafı çekmek için mükemmel anı bekleyin.
• Makro fotoğraflar için 200 mm’nin üstünde, uzun bir netleme uzaklığı kullanın. Bu sayede nesnenizden daha uzak kalabilir, onu rahatsız etmezsiniz.
• Aşırı yakın çekimi denemekten korkmayın. Yalnızca nesnenin karede olması fotoğrafın gerçekten çarpıcı olmasını sağlayabilir. 
• Hava nasıl olursa olsun dışarı çıkın ama genellikle sabahın erken saatleri en iyi zamandır. Bu saatler hayvanların en aktif olduğu zamandır ve böcekler genellikle erken gün ışığında güneşlenir.

 Bu makalede yer alan ürünler 
RX10 IV
0,03 sn AF/25x optik zum özellikli RX10 IV
TEST


x