dilian markov sony alpha 6000 birleşik krallık'taki durdle door kaya kemeri

Panoramik Bir Vizyon

Dilian Markov

Dilian Markov, her gün Elle, Cosmopolitan ve Harper’s Bazaar gibi büyük uluslararası yayınların Bulgaristan sayıları için fotoğraflar çekiyor ama aklı halen seyahat edip keşif yapmakta ve panoramik bir görüntünün sahip olduğu güce bayılıyor.

"Bir tutkum kreatif çalışmalarım, diğer tutkum da seyahat etmek. Birkaç yıl önce, muhteşem lensleri olan ve harika görüntü kalitesi sunan küçük bir fotoğraf makinesi buldum ve bu makine, sokağa çıkıp süslemeler ve yapay ışıklar olmadan 'gerçek hayatı' çekmemi sağladı. Aynı yıl, uzun bir tatil yaptım. Ani bir kararla ailemle birlikte bir buçuk ay boyunca karavanla seyahat ettik. Keşif yaparken, her gün ailemin ve çevremizde yaşanan hayatın fotoğrafını çektim."

Dilian'ın yanında yolculuğu boyunca çektiği fotoğrafların türüne etki eden Sony NEX-6 fotoğraf makinesi varmış. Dilian'ın her zaman onu büyüleyen ama hiçbir zaman gereken sabrı gösteremediği panoramik fotoğraf çekiminde keşif yapmasını sağlayan özelliği bu fotoğraf makinesi sağlamış.

dilian markov sony nex 6 ispanya'nın endülüs bölgesinde siyah-beyaz dağ manzarası

© Dilian Markov | Sony NEX-6 + FE 55mm f/1.8 ZA | 1/500s @ f/4.0 ISO 100

"İşimde çok dinamiğim. Neredeyse hiç tripod kullanmıyorum ve sürekli gezip ‘yeni bir şeyler’ arıyorum; bir jest, bir gülüş veya çektiğim kişiye yönelik doğal bir tepki. Seyahat fotoğraflarında da aynen böyle."

"'Kare kare' panoramik görüntüler çekmek için tripod kullanan meslektaşlarımın hassasiyetine ve sabrına saygı duyuyorum ama ben onlar gibi değilim. Benim o kadar sabrım yok ve öyle fotoğraf çekmekten zevk almıyorum. Panorama özelliğini keşfettiğimden beri, fotoğraf çekmek için bana verdiği fırsattan çok memnunum."

Tecrübesiz olanlar için, Sony fotoğraf makinelerindeki panoramik mod, fotoğrafçıların makinede tek bir kaydırma hareketiyle panoramik bir görüntü oluşturmasını sağlıyor. Makine görüntüleri çekerken, aynı zamanda bunları birbirine ekleyerek tek bir panoramik görünüm oluşturuyor ve bu görüntülerin çekilmesindeki zorluğu ortadan kaldırıyor.

dilian markov sony alpha 6500 çöl manzarası panorama

© Dilian Markov | Sony α6500 + E 10-18mm f/4 OSS | 1/250s @ f/11 ISO 100

"Panoramik fotoğrafçılık, beni her zaman içgüdüsel olarak, özel bir açıklaması olmadan cezbetmiştir. Geniş alanları olan, açık, büyük manzaralara bayılıyorum, ışık ve suyun da çok etkisi oluyor. Böyle yerler, enerjimi ve fotoğraf çekme arzumu yeniliyor. Bu tür manzaraların önünde dururken, gözümün gördüğünü ve kalbimin hissettiğini ifade etmemin tek yolu panoramik görüntüler çekmek."
dilian markov sony alpha 6000 cannes’da okyanusa bakan kız panorama

© Dilian Markov | Sony α6000 + E 16-50mm f/3.5-5.6 | 1/320s @ f/13 ISO 100

"Cannes'da iş gezisindeydim, uluslararası bir kimyasal şirketi için çalışıyordum. İki saat boş zamanım kalmıştı. Fotoğraf makinemle sahil sokaklarında gezdim. Öğle vaktiydi ve güneş parlıyordu. Bilinen tüm kurallara göre fotoğraf çekmeye uygun bir zaman değildi. Sokağın sonuna, plajdaki turist kalabalığının arkasına geldim ve aniden önüme çıktı: Genç bir kız, önündeki koyda gemileri bekliyordu. Fotoğraf makinesini alıp düşünmeden içgüdüsel olarak çektim. Sadece bir-iki çekim şansım olduğunu biliyordum. Kız makineye döndü, bana baktı ve gitti. Ama ben fotoğrafı çoktan çekmiştim. Geleneksel bir panorama değildi ama etkisi sihir gibiydi."

dilian markov sony alpha 7II gün batımında panoramik roma sezar forumu

© Dilian Markov | Sony α7 II + FE 35mm f/2.8 ZA | 1/60s @ f/4.0 ISO 125

Dilian'ın neden panoramik görüntüler çekmeye devam ettiği sorusuna gelince, cevap çok basit: "Dünyanın farklı yerlerinde klasik 2/3 ve 1/1 formatta çektiğim çok güzel fotoğraflar var. Ama panoramayı 2,50 m uzunlukta görüntülediğimde etkisi çok farklı. Önünde durunca, tüm fotoğrafı görmek için başınızı çevirmeniz gerekiyor. O anda, fotoğrafa bakanların gözünde, zihinlerinin fotoğrafladığım yere gittiğini görüyorum. Bu etkinin eşi yok!"

dilian markov sony alpha 7II küba’da cennet köşesi bir kumsal, sudan dışarı çıkan ağaç dalları görünüyor

© Dilian Markov | Sony α7 II + FE 35mm f/2.8 ZA | 1/500s @ f/16 ISO 100

"Panoramik çekimler, fotoğrafçılığı yüreğimle yaparsam fotoğrafların insanların ruhlarına dokunduğunu fark etmemi sağladı."

Dilian'dan ipuçları:

Öne Çıkan Ürünler

Dilian Markov

Dilian Markov | Bulgaria

“Bana göre fotoğrafçılığın amacı başkalarının ruhlarına dokunmak”

α Universe bülteninizi almak için kaydolun

Tebrikler! α Universe bültenine başarıyla abone oldunuz

Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin

Üzgünüz! Bir hata oluştu

Tebrikler! Başarıyla abone oldunuz