Evcil Hayvan Portresi Yarışmasını Kazanan: Doğal Güzellik

Evcil hayvanınızı fotoğraflamak gibi basit bir işin istendiği son Instagram yarışmamız, şimdiye kadarki en popüler yarışmalardan biri oldu. Binlerce fotoğraf gönderdiniz ve biz de Avrupa’nın her köşesinden çeşit çeşit hayvan gördük. Ama kalabalıklar arasından sıyrılan bir fotoğraf yaratmak kolay iş değildi. Jüri, teknik açıdan mükemmel, güzel ışıklandırılmış ama en önemlisi de hayvanın güzelliğini ve kişiliğini yansıtan fotoğraflar aradı. Kazanan fotoğrafımızda bunların hepsi var.

Fotoğrafçı Denys Borysov tarafından çekilen, görünüşte basit olan bu tek gözlü yavru kedi fotoğrafının ardında muhteşem bir hikaye var.

Denys Borysov arka ayaklarının üstünde durmuş, vahşi görünümlü tek gözlü bir kedi

© Denys Borysov | Sony α290 + 18-55mm f/3.5-5.6 | 1/40s @ f/10, ISO 200

Denys, “Bir gün eşim parkta yürürken gözü yaralı bir kedi yavrusu bulmuş,” diye açıklıyor. “Kedinin çok korktuğunu gören eşim onu eve getirdi, sonra da veterinere götürdük. Neyse ki yavruyu tam zamanında bulmuşuz çünkü gözünün acilen alınması gerekiyormuş. Ameliyattan sonra yavruyu eve getirdik, bizimle yaşamaya başladı.”

Kazanan fotoğrafın çekilmesinde oynadığı rol sayesinde yavru kedi Tikhon, hayatını kurtaran Denys ve eşine borcunu sevgiyle ödüyor. Peki ama fotoğraf nasıl çekildi?

Denys, “Hayvanları fotoğraflamak her zaman ilgi alanım olmuştur,” diyor. “Kedimin fotoğrafını çekerken amacım, sıradan, her gün yaşanan duyguları yansıtmak değil, kediyi avcı doğasıyla yansıtmaktı. İki flaş ayarladım ve eşimle birlikte sırayla kediyi oynattık. Çekim yaklaşık bir saat sürdü, yüzlerce fotoğraf çekildi ve bittiğinde ikimiz de çok yorulmuştuk. Çekimden sonra kedinin benden biraz bıkacağını düşünüp üzülmüştüm ama yanılmışım, bizi hâlâ sevgiye boğuyor.”

Denys daha sonra fotoğrafı siyah-beyaza dönüştürmüş ve hafif bir sepya tonu eklemiş: “Bence siyah-beyaz fotoğraflar işe cazibe ve gizem katıyor ve dikkat dağıtan renkler olmadan kedinin karakterini vurguluyor,” diye açıklıyor.

Yarışmayı kazanan Denys ödül olarak bir Sony α7 III aldı.

“Çok sevindim!” diyor ve sözlerine şöyle devam ediyor: “Hâlâ inanamıyorum çünkü bir sürü inanılmaz fotoğraf vardı.”

Denys, fotoğraf makinesinin fotoğrafçılık yolculuğunun bir sonraki adımında ona yardımcı olacağını umuyor: “Hep bir Full Frame fotoğraf makinesinin hayalini kurmuştum. Sony α7 III ile yaratıcılık açısından sınırsız olanağım olacak. Şu anda lenslerimden birkaçını güncellemek istiyorum ama uzun vadede büyük şirketler ve markalar için fotoğraf çekmeyi çok isterim. Umarım hayalim gerçek olur!”

Son yarışmalardan haberdar olmak ve tüm yarışmaların en iyi fotoğraflarını görmek için mutlaka Instagram’da @alphauniversebysony.eu hesabını takip edin.

Bizi Instagram'da takip edin Alpha Universe hesabını Instagram’da takip edin

Güncel ipuçları, hikayeler ve yarışma bilgileri için Instagram’da α Universe hesabını takip edin

Finalistler

Alex Class, sıra dışı muhteşem portresiyle ikinci oldu ve bir Sony FE 85mm f/1.8 lens kazandı.

Alex Class yıpranmış bir duvarın önünde klasik köpek portresi

© Alex Class | Sony α9 + FE 55mm f/1.8 ZA | 1/200s @ f/8.0, ISO 100

| Son olarak, Céline Bissat çok çok mutlu bir köpeğin bu tatlı portresiyle üçüncü oldu ve bir Sony RX100 V kazandı!

Celine Bissat baloncuklarla çevrili, gülümseyen bir köpeğin portresi

© Céline Bissat | Sony α7R IV + 85mm f/1.8 | 1/160s @ f/11.0, ISO 100

Öne Çıkan Ürünler

α Universe bülteninizi almak için kaydolun

Tebrikler! α Universe bültenine başarıyla abone oldunuz

Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin

Üzgünüz! Bir hata oluştu

Tebrikler! Başarıyla abone oldunuz