takım giymiş bir adam kumsalın yanındaki tepede duruyor

Alpha 7R IV ile Kusursuz Portreler

Kenton Thatcher

Kenton Thatcher, 18 yıldan uzun süredir bu sektörde çalışan, lider bir reklam ve portre fotoğrafçısıdır. Aslen Londralı olan ancak şu an Lizbon’da yaşayan Kenton, ikonik görüntüleriyle ve dünyanın dört bir yanında fotoğrafladığı nesnelere ilham ve enerji verme konusundaki eşsiz yeteneğiyle tanınıyor.

kenton thatcher sony alpha 7RM4 elbisesi üzerinden akar gibi görünen havaya sıçramış bir kadın

© Kenton Thatcher| Sony α7R IV + FE 24-70mm f/2.8 GM | 1/3200s @ f/6.3, ISO 320

Profesyonel reklamcı, “Ben pek teknoloji meraklısı sayılmam,” diyor, “tek istediğim, bir fotoğrafçı olarak işimi yapmak fakat yeniliklere de bayılıyorum. Etkileyici bir şeyi ayırt edebilecek kadar uzun zamandır çekim yapıyorum ve işte bu yüzden α7R IV’ü ilk kez deneme şansı bulduğumda büyük heyecan yaşadım.”

Kenton, kısa süre önce α7R IV ile çalıştığı bir projesinden bahsederek sözlerine şöyle devam ediyor: “Reklamcılık bazen biraz da şov içerir ve ben de kısa süre önce bir projem için portre çekimi yaparken, α7R IV’ün sensörünün neleri başarabileceğini bildiğimden, normalden biraz daha geniş kare kullanmaya, böylece fon için daha fazla seçenek elde etmeye karar verdim. Modelin başı karenin yalnızca üçte biri kadarını kaplıyordu. Modelin gözüne netleme yapıp müşteriye kaliteyi gösterdiğimde ağızları açık kaldı.”

kenton thatcher sony alpha 7RM4 rastalı uzun saçlı kadın başını sallayıp gülümsüyor

© Kenton Thatcher| Sony α7R IV + FE 85mm f/1.4 GM | 1/200s @ f/4.0, ISO 100

Kenton’un belirttiğine göre, karşılayabildiği ayrıntı düzeyiyle α7R IV’ün 61 megapikselli sensörü, orta formatlı fotoğraf makineleriyle aynı kalite kademesine yerleşiyor ve buna ek olarak özellikle de hız bakımından bir dizi ilave avantaj sunuyor.

“Yanlış anlaşılmasın,” diye açıklıyor, “yıllarca orta formatlı makine gövdeleri kullandım ve bunların yeri ayrı, mesela bunlar stüdyoda gerçekleştirilen daha statik işler için uygun. Ancak orta formatta genellikle saniyenin küçücük bir parçası kadar gecikme yaşarken, yani bir anlamda nesneden koparken, α7R IV ile bunu hiçbir şekilde yaşamıyorsunuz.”

kenton thatcher sony alpha 7RM4 ayna karşısında bir kadının siyah beyaz portresi

© Kenton Thatcher| Sony α7R IV + FE 50mm f/1.4 ZA | 1/200s @ f/2.0, ISO 100

Kenton sözlerine şöyle devam ediyor: “Hızları ve kullanım alanları bakımından 35 mm fotoğraf makineleriyle daha pek çok şey yapabilirsiniz; son derece yüksek çözünürlüğü α7R IV’ün hızıyla bir araya getirdiğinizde format bakımından gerçek bir çığır açılıyor. Önceleri daha düşük çözünürlüklü 35 mm fotoğraf makineleriyle çalışırken, müşterilere en yüksek çözünürlüğü sunabilmek için her daim nihai formatın tam olarak nasıl olacağını, görüntünün nasıl kullanılacağını ve ürünün neye benzeyeceğini bilmek istiyordum. Fakat artık bunlar hakkında endişelenmeme gerek yok çünkü α7R IV çok büyük bir esneklik sağlıyor.”

Çekimlerinin giderek daha büyük bir kısmını, artık müşterilerinin talep ettiği yaşam tarzı görünümüyle yapan Kenton, bunu yapabilmesinin tek nedeninin, başka hiçbir orta formatlı fotoğraf makinesinin yanına bile yaklaşamayacağı şekillerde çalışmasına izin veren α7R IV olduğunu açıklıyor.

“Fotoğrafçılık trendlerle ilerler,” diyor, “son beş-altı yılda da yaşam tarzı gerçek anlamda öne çıktı. Bu yalnızca reklamcılıkta değil, düğün ve portre çekimlerinde de geçerli. Farklı ortamlarda bol bol hareketle ve düşük alan derinliğiyle pek çok çekim yapılıyor. Önceleri bu kombinasyon oldukça zorlayıcıydı ve çekimlerin birçoğunda netleme doğru olmuyordu fakat α7R IV’ün Gerçek Zamanlı Eye AF özelliği her şeyi kökten değiştirdi. Göze kilitlenip göz üzerinde öyle iyi sabitleniyor ki şahsen ben nesneyle birlikte etrafta koşabiliyorum. Böyle olunca, bu çekimlerin bazılarında tam çözünürlükle 10 fps’te çalışırken nesne kafasını çevirebiliyor ve gerçekten tek bir çekim bile kaçırmamış oluyorum. Bu özellik çekim yapma biçiminizi kökten değiştirecek.”

kenton thatcher sony alpha 7RM4 mavi elbiseli bir kadın plajda fotoğraf makinesi için poz veriyor

© Kenton Thatcher| Sony α7R IV + FE 24-70mm f/2.8 GM | 1/200s @ f/9.0, ISO 125

α7R IV’ün teknik özellikleri Kenton’u ve müşterilerini büyük ölçüde etkilemiş. Bununla birlikte, fotoğrafçılar için genellikle asıl farkı yaratan, elde tutulduğunda makinenin verdiği histir; fotoğraf makinesi bu açıdan da hayal kırıklığı yaratmamış.

Kenton, “α7R III’e göre hoş tutuş güncellemeleri yapılmış,” diye açıklıyor, “öncelikle tutma kolundan bahsedebilirim. III modelinin tutma koluna çok benziyor fakat elinize aldığınız an çok daha rahat bir his verdiğini görüyorsunuz. Dikey kolla çekim yapmaya da bayılıyorum. Sağladığı denge harika, Sony 70-200mm f/2.8 GM gibi büyük bir lens taksam bile elde sağlam bir his yaratıyor.”

kenton thatcher sony alpha 7RM4 saçları rüzgarla geriye doğru savrulmuş bir kadının portresi

© Kenton Thatcher| Sony α7R IV + FE 50mm f/1.4 ZA | 1/400s @ f/2.2, ISO 200

Bütün bunlara ek olarak, menüleri kişiselleştirebilme özelliği, Kenton’un çekimlerinde büyük avantaj sağlamış.

“Fotoğraf makinesinde o kadar çok işlev var ki,” diyor, “benim yaptığım, makineyi ayarlayıp en çok ihtiyaç duyduğum ayarları kullanmaktan ibaret; bu da çok daha sezgisel bir şekilde çalışabilmemi sağlıyor. Hızlı çalışmak o kadar önemli ki ne yaptığınızı dahi fazla düşünmediğiniz bir noktada olmanız gerek. Araba kullanmak gibi; araba kullanmayı öğrenme aşamasında birinci, ikinci, üçüncü vitese geçerken ne yaptığınızın farkında olursunuz ancak bir süre sonra bunu düşünmezsiniz bile… İşte fotoğraf makinesi kullanırken de aynı şey olmalı. α7R IV için durum tam da böyle.”

Öne Çıkan Ürünler

Kenton Thatcher

Kenton Thatcher | Portugal

“Fotoğrafçılık benim iletişim aracım. Elimde fotoğraf makinesiyle fotoğrafını çektiğim kişilerin hikayelerini dinlemek bana hayat hakkında, okuduğum her kitaptan daha çok şey öğretti, yalnız söylemem lazım ki ben disleksi hastasıyım”

α Universe bülteninizi almak için kaydolun

Tebrikler! α Universe bültenine başarıyla abone oldunuz

Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin

Üzgünüz! Bir hata oluştu

Tebrikler! Başarıyla abone oldunuz