Portre Yarışmasının Kazananı: Kalabalıkta Bir Yüz

İyi bir portre, bir kişinin görüntüsünü yakalamaktan ibaret değildir. Bu kişiyi güzel göstermekten, en hoş haliyle sunmaktan fazlasıdır. İyi bir portre, kişinin karakterinden bir şeyler yakalamalıdır, bize o kişi hakkında bir şeyler anlatmalı, belki de bütün hikayesini tek bir görüntüyle ortaya sermeli ya da fotoğrafa bakan kişiye sorular sordurmalı, daha fazlasını merak ettirmelidir.

Sony Alpha Universe Instagram Portre yarışmasında jürilik yaparken aradığımız şey, teknik uzmanlığın yanı sıra bu büyülü ekstra özellikti. Yarışmaya katılan binlerce görüntü arasında öne çıkan pek çok büyüleyici örnek vardı ama bunlardan bir tanesi bütün jürinin ilgisini tam anlamıyla yakalamayı başardı. Fotoğraf makinesine bakan bir adamın basit siyah beyaz görüntüsü mükemmel şekilde çekilmişti ve adamın gözlerindeki yoğunluk bu fotoğrafı iyi bir teknik çalışmanın ötesine taşıyor, bunu karakter yüklü bir görüntü haline getiriyordu.

Emilio Barrionuevo sony alpha 7RII çenesini eline dayamış bir adamın çarpıcı siyah beyaz portresi

© Emilio Barrionuevo | Sony α7R II + FE 90mm f/2.8 Macro G OSS | 1/60s @ f/10, ISO 100

Görüntüyü çeken, İspanyol Fotoğrafçı Emilio Barrionuevo. Dört yıldır profesyonel olarak portre fotoğrafçılığı yapan Emilio, bu süre içinde Instagram hesabında (@emiliobarrionuev0) açıkça görebileceğiniz kişisel bir stil geliştirdi.

Emilio şöyle anlatıyor: “Stilime ‘Duygusal Portreler’ diyorum. Portreyi kontrast seviyesi yüksek siyah beyaz bir stille çekiyorum ve bu da kişinin mimiklerini ve vurgularını yalnızca görünüm açısından değil, duygusal durumları açısından da öne çıkarıyor.”

Emilio şu an çekimlerini Sony α7R II ve FE 90mm f/2.8 Macro G OSS lens ile yapıyor ve bu donanımın yardımıyla fotoğrafladığı kişilerin yüzlerindeki en ince detayları dahi yakalayabiliyor. Bu da fotoğraftaki kişinin hikayesini ortaya koymasına gerçekten büyük ölçüde yardımcı oluyor.

Emilio sözlerine şöyle devam ediyor: “Hepimiz gizli bir hikayeye sahibiz ve portreler de bu hikayeyi anlatmamıza imkan tanıyor; insan muhteşem bir varlık ve olduğu gibi gösterilmesi gerekiyor.”

Bununla birlikte, Emilio yarışmanın galibi olarak yeni lensinin kendisine teslim edilmesini bekliyor.

“Ödül olarak FE 85mm f/1.4 G Master lensi seçtim,” diyor Emilio. “Bir portre fotoğrafçısı olarak, bu benim için ideal lens; parlak f/1.4 diyafram açıklığıyla son derece keskin. Çin’de gerçekleştireceğim yeni projemde A7R II makinemle birlikte kullanmak için sabırsızlanıyorum.”

Emilio’nun yeni lensiyle çekeceği fotoğrafları heyecanla bekliyoruz.

Yarışmalarla ilgili daha fazla bilgi almak ve yeni yarışma katılımlarının ne zaman başlayacağını öğrenmek için mutlaka Instagram hesabımızı takip edin.

Bizi Instagram'da takip edin Alpha Universe hesabını Instagram’da takip edin

Güncel ipuçları, hikayeler ve yarışma bilgileri için Instagram’da α Universe hesabını takip edin

Alejandro sony alpha 7II metal ızgaranın ardında yalnızca gözüne netleme yapılmış bir kadın

© Alejandro Guerrero| Sony α7 II + FE 35mm f/1.4 ZA | 1/4000s @ f/4.4, ISO 400

fatma sony alpha 7II arabanın camından 2 çocuğuyla poz veren baba

© Fatma Demir | Sony α7 II + FE 16-35mm f/4 ZA OSS | 1/200s @ f/7.1, ISO 125

Dikkate değer katılımlar

Mark Vyse sony alpha 7III fotoğraf makinesinden farklı bir yöne bakan sakallı bir adamın portresi

© Mark Vyse | Sony α7 III + 28-75mm f/2.8 | 1/200s @ f/11, ISO 100

Öne Çıkan Ürünler

α Universe bülteninizi almak için kaydolun

Tebrikler! α Universe bültenine başarıyla abone oldunuz

Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin

Üzgünüz! Bir hata oluştu

Tebrikler! Başarıyla abone oldunuz