uzun atlamacı başarılı bir atlayıştan sonra kuma düşüyor

Mükemmele Uzanmak

Aleksandra Szmigiel

Keskin beceri, yaratıcı yetenek ve eşsiz vizyonunu yakalayabilen Sony Alpha 1 ile, Aleksandra Szmigiel, 2021 Polonya Ulusal Atletizm Şampiyonası’nda sırıkla atlamacı Robert Sobera’nın atlayışını çekmeye hazırdı. Aleksandra, “Sırıkla atlamada,” diye açıklıyor, “hareket o kadar hızlıdır ki hassas bir ayar yapmanız ve anı yakalayabilecek bir hızla çekim yapmanız gerekir. Burada, sırığın bırakıldığı ama hala sporcuya neredeyse değecek kadar yakın olduğu saliseyi yakalamak istedim. Her zaman temiz, düzenli görüntüler çekmeyi tercih ediyorum, bu yüzden matın en kenarından, barın altından çekim yapıp Robert’ı arkasında gökyüzüyle kadrajladım.”

havada sırığına uzanan sırıkla atlamacı

© Aleksandra Szmigiel | Sony α1 + FE 24-70mm f/2.8 GM | 1/1250s @ f/3.5, ISO 500

Bir zamanlar kendisi de profesyonel bir sporcu olan Aleksandra, yarışma perspektifini ve muhteşem spor görüntüleri için neler gerektiğini biliyor. “Neredeyse 10 yıldır spor çekimi yapıyorum,” diye açıklıyor, “ama işimi bir üst seviyeye çıkarmak hala benim için büyük bir tutku. Sporculara ve hedeflerine ulaşmak için yaptıkları antrenmanlara çok saygı duyuyorum ve bu yıl Alpha 1’i dünya çapında birçok etkinliğe götürdüğümde, beklentilerimi karşılayabildiğini görmek çok güzeldi.”

kadın sporcu atışına konsantre oluyor

© Aleksandra Szmigiel | Sony α1 + FE 70-200mm f/2.8 GM OSS | 1/1600s @ f/2.8, ISO 400

Spor eğitiminde, sporcular yarıştığında üst üste eklenerek büyük bir fark yaratan, küçük, giderek artan gelişmeleri ifade eden “marjinal kazanç” diye bir terim vardır. Peki Aleksandra, Alpha 1’deki gelişmelerin aynı sonucu verdiğini düşünüyor mu? “Evet ama bana kalırsa bazıları çok büyük, küçük değil!” diye gülümsüyor. “Mesela Robert’ın fotoğrafında, kare hızındaki fark, Alpha 9 II gibi muhteşem bir fotoğraf makinesine göre bile büyük bir gelişme. 20 fps’ten 30 fps’ye çıkmak %50’lik bir artış ve kusursuz anı yakalama şansını daha da artırıyor. Ve tabii ki bunların hepsi karartmasız EVF ile birlikte, böylece nesneyi çok kolay takip edebiliyorum.”

başlangıç çizgisinde dizilmiş kadın koşucular

© Aleksandra Szmigiel | Sony α9 II + FE 70-200mm f/2.8 GM OSS | 1/1000s @ f/2.8, ISO 1250

Alpha 1’in netlemesi de Aleksandra’dan övgü alıyor. Özellikle bir fotoğrafta, Gerçek Zamanlı Takip AF modu, inişinin hızına ve kaldırdığı kum bulutuna rağmen, uzun atlamacının yüzündeki donuk ifadeyi yakalayabilmesini sağlamış. 1/1250 sn ve f/2.8’de ISO 1200 ayarıyla, Aleksandra tam atlayış zemininin hizasından çektiği bu fotoğrafı, “bir fotoğraf makinesinin çok zor başarabileceği bir şey,” diye açıklıyor, “özellikle de sporcunun hızı, düşük alan derinliği ve önünde uçuşan kumun yarattığı dikkat dağınıklığıyla.”

uzun atlamacı başarılı bir atlayıştan sonra kuma düşüyor

© Aleksandra Szmigiel | Sony α1 + FE 70-200mm f/2.8 GM OSS | 1/1250s @ f/2.8, ISO 2500

Zamanla yaklaşım değiştirmek, sporcular gibi fotoğrafçılar için de faydalı olabilir ve Aleksandra’nın durumunda, bu değişiklik, bu yıl daha fazla portre çekmek olmuş. “Yakınlaşıp bu muhteşem insanların hikayelerini duygularıyla anlatmak istediğimi fark ettim,” diye açıklıyor. “Geçmişte, genellikle daha geniş lensler kullanıp fiziksel olarak yakınlaşırdım ama bu yıl, farklı bir şekilde yakınlaşıp yine bu büyük duygusal anları yakalamak için FE 400mm f/2.8 GM OSS lens kullanmanın avantajını keşfettim. Sporcuları, duygularını saklamadıkları halleriyle yakalamamı ve bakan kişinin de aynı deneyimi yaşaması için kareyi bu duyguyla doldurmamı sağlıyor.”

“Bu anlarda,” diye devam ediyor, “ayar değiştirecek zamanınız olmaz ama neyse ki hareketli çekimler için yaptığım ayarı kullanabiliyorum. 1/1000 sn civarında bir ayar yapıp diyaframı tamamen açıyorum ve genellikle Alpha 9 II veya Alpha 1’de, yüksek ayarlarda bile çok güzel görüneceğini bildiğim Otomatik ISO ayarını kullanıyorum. Sonra pozlamayı manuel olarak EVF’den bakarak değiştiriyorum. Netlemeyi tam olması gerektiği yerde, gözde tutmak için göz algılamalı AF modundan da sonuna kadar faydalanıyorum.”
kadın sporcu üzgün görünüyor

© Aleksandra Szmigiel | Sony α9 II + FE 400mm f/2.8 GM OSS | 1/1250s @ f/2.8, ISO 640

“Bu bakımdan,” diye devam ediyor, “Sony’nin 400mm f/2.8 GM lensi, benim gibi spor fotoğrafçıları için tam bir mucize. Kalitesi harika ama aynı zamanda gördüğüm güzel bir fotoğraf kaçarken, beni yavaşlattığı için nefret ettiğim monopodu kullanmama gerek kalmayacak kadar da hafif! Tabii Alpha 9 II ve Alpha 1’deki gövde içi görüntü sabitlemeyle birlikte lensteki optik sabitleme sayesinde, beni yavaşlatan veya en iyi çekimleri bulmak için hareket etmemi engelleyen çok daha az şey oluyor.”

kadın sporcu mutluluk gözyaşlarıyla

© Aleksandra Szmigiel | Sony α9 II + FE 400mm f/2.8 GM OSS | 1/2000s @ f/3.2, ISO 640

Aleksandra, “Alpha 1 ve Alpha 9 II gibi fotoğraf makineleriyle,” diyor, “bu beklenmeyen anları daha önce olmadığı kadar kolay ve kaliteli bir şekilde yakalayabiliyorum. Tıpkı sporda olduğu gibi, fotoğrafçı olarak başarılı olmak için de anı yaşamam ve dikkatimi dağıtmamam gerekiyor; bu yüzen benim için en iyisi, kullandığım fotoğraf makinesini düşünmek zorunda kalmamak ve her şeyin, düşünülmeden veya hata vermeden yolunda gitmesi. Sony’nin profesyonel Alpha fotoğraf makineleri şimdilik buna en yakın teknoloji.”

Öne çıkan ürünler

Aleksandra Szmigiel

Aleksandra Szmigiel | Poland

“Çok konuşmayı sevmem, hikayeyi fotoğraflarımla anlatmayı tercih ederim”

İlgili haberler

α Universe bülteninizi almak için kaydolun

Tebrikler! α Universe bültenine başarıyla abone oldunuz

Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin

Üzgünüz! Bir hata oluştu

Tebrikler! Başarıyla abone oldunuz