su birikintisinden su içen sincap

Sony α7R IV ile Sincapları Fotoğraflamak

Gustav Kiburg

Yaz mevsimi yavaş yavaş maziye karışırken, sonbahar renkleri yaban hayatı fotoğrafçısı Gustav Kiburg için mükemmel bir arka plan sağlamış. "Renkler hep aklımdadır," diyor, "nerede oturmam gerektiğini ve arka planın ne olacağını düşünürüm. Ağaç dalının nerede olduğunu ve arka plandaki yaprakların renginin ne olduğunu düşünürüm. Daha ilk fotoğrafımı bile çekmeden düşünecek çok şey olur."

gustav kiburg sony alpha 7r4 parlak kızıl bir yaprakla duran sincap

© Gustav Kiburg | Sony α7R IV + FE 400mm f/2.8 GM OSS | 1/640s @ f/2.8, ISO 1000

Gustav geçtiğimiz sonbahardaki gezilerinden birinde Sony α7R IV ile kızıl sincapları fotoğraflamak için ormana girmiş. "Komik hayvanlar. Sonbaharda onları fotoğraflamak çok güzel. Bu mevsimde kürkleri gürleşiyor ve kulaklarının etrafında onları kış boyunca soğuklardan koruyacak tüyler çıkıyor."

Sincaplar küçük ve hızlı olduğu için, Sony α9 II gibi daha hızlı performanslı bir fotoğraf makinesinin bu çekimde daha iyi olacağını düşünmek doğal ama Gustav’a α7R IV’ün bu proje için ideal fotoğraf makinesi olduğunu düşündüren birçok neden var.

gustav kiburg sony alpha 7r4 yosun tutmuş dalda bir sincap

© Gustav Kiburg | Sony α7R IV + FE 400mm f/2.8 GM OSS | 1/2000s @ f/2.8, ISO 1600

Gustav, sincapların kış ayları için yiyecek gömmekle uğraştıkları için sonbaharda çok aktif olduklarını söylüyor. Peki bu çekimi yapmasında α7R IV ona nasıl yardımcı olmuş? "Hareketlerini ve aktivitelerini yakalayabilecek kadar iyi bir fotoğraf makinesi olduğunu gördüm," diyor. "61,2 milyon pikselli sensör o kadar çok ayrıntı üretiyor ki fotoğrafı kırpsam da büyük baskılar yapacak kadar ayrıntı elde edebileceğim esnekliği sağlıyor. Hep derim ki yaban hayatı fotoğrafları çekerken ‘kapsam’, yani netleme uzaklığı asla yetmez. Bu yüzden mükemmel kompozisyonu kırparak elde etmek olağanüstü bir imkan."

gustav kiburg sony alpha 7r4 ıslak dalda bir sincap

© Gustav Kiburg | Sony α7R IV + FE 400mm f/2.8 GM OSS | 1/320s @ f/2.8, ISO 2000

Lensin netleme uzaklığı tabii ki yaban hayatı fotoğrafçılığında çok önemli ve başka birçok fotoğrafçı gibi, Gustav’ın da favorileri arasında sincapları çekerken kullandığı lens olan Sony FE 400mm f/2.8 GM lens yer alıyor. Ancak FE 200-600mm f/5.6-6.3 G OSS lens de Gustav’ın bir başka favorisi ve yaban hayatı fotoğrafçılığını denemek isteyen amatör fotoğrafçılara önerdiği lens. "Bence bu, ideal bir yaban hayatı lensi," diyor. "Yaban hayatı için mükemmel bir netleme uzaklığı var; ormandaysam ve bir sincabı çekiyorsam 300 mm netleme uzaklığı kullanabiliyorum ama sonra ağaçta küçük bir kuşu fark edersem çabucak 600 mm yakınlaştırmaya geçebiliyorum. 11 diyafram kanadı var, bunlar da arka plan bokeh’ini güzelleştirmemi ve nesneyi gerçekten ön plana çıkarmamı sağlıyor."

gustav kiburg sony alpha 7r4 dala konmuş bir çakır kuşu

© Gustav Kiburg | Sony α7R IV + FE 400mm f/2.8 GM OSS | 1/1250s @ f/2.8, ISO 1000

α7R IV’ün bir başka sürprizi de otomatik netleme hızı. Gustav, AF takibini kullanıyor ve yaban hayatına kusursuzca ayak uydurabildiğini görüyor. "Çekim yaparken, gözümün ucuyla dala konmaya gelen bir çakır kuşu gördüm," diye açıklıyor. "Bu kuşlar çok hızlı uçar, yani tepki verecek veya fotoğrafı düşünecek zamanınız pek olmaz. Döndüm ve bir salise içinde fotoğraf makinesi kilitlenip fotoğrafı yakaladı; çok çabuk tepki vermek gerekiyor ama fotoğraf makinesi ayak uydurabiliyor."

gustav kiburg sony alpha 7r4 pençelerini birleştirip birikintinin önünde durmuş bir sincap

© Gustav Kiburg | Sony α7R IV + FE 400mm f/2.8 GM OSS | 1/500s @ f/2.8, ISO 1000

Gustav, renklere çok düşkün ve kötü hava tutkunu. "Kötü hava renkli havadır," diye anlatıyor. "Güneşi sevmem. Sert ışık verir ve ışığınız sert olduğunda sert gölgeler olur. Hava ne zaman bulutlansa dışarı çıkarım çünkü renkler o zaman ortaya çıkar. Lens kontrastıyla, özellikle de sonbaharda, zengin doğal renklerin hepsini görebilirsiniz. Bazen renkleri daha da zenginleştirmek için polarizör de kullanıyorum, özellikle de ıslak ağaçlık ortamlarda. Bu renklerin hepsi, sincapların doğal ortamlarını göstermeye yardımcı oluyor ve canlı kızıl kış kürkleri için mükemmel bir arka plan oluşturuyor."

gustav kiburg sony alpha 7r4 dalın ucunda şaşkınlıkla bakakalmış sincap

© Gustav Kiburg | Sony α7R IV + FE 400mm f/2.8 GM OSS | 1/500s @ f/2.8, ISO 1000

Ormanda sincapları ve kuşları ya da karşılaştığı diğer hayvanları fotoğraflayarak geçen uzun bir günün sonunda Gustav, günde rahatlıkla 1000 fotoğraf çekebildiğini söylüyor. Peki onca fotoğrafa ne oluyor? 61 milyon pikselli sensörle bu kadar görüntü verisi depolanamayacak kadar fazla. Gustav gülerek şöyle açıklıyor: "En güzel 10-15 tanesini saklayıp kalan 985 tanesini siliyorum! Yüksek çözünürlüklü görüntüler nedeniyle çok daha fazla depolama alanı isteyenleri anlamıyorum. İnsanlarla en iyi fotoğrafları paylaşmak istiyorum, 100. en iyi fotoğrafı değil. Diğer fotoğrafları hiç kullanmayacağım, öylece sabit sürücümde duracaklar ve hiç bakan olmayacak; bu yüzden siliyorum, sorun çözülüyor!"

Öne Çıkan Ürünler

Gustav Kiburg

Gustav Kiburg | Netherlands

"Kötü hava renkli havadır"

α Universe bülteninizi almak için kaydolun

Tebrikler! α Universe bültenine başarıyla abone oldunuz

Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin

Üzgünüz! Bir hata oluştu

Tebrikler! Başarıyla abone oldunuz