gustav kiburg sony alpha 7RM4 şafakta bir yel değirmeninin göründüğü sisli manzara

LA-EA5 Lens Adaptörünü Test Etmek

Gustav Kiburg

Sony LE-EA5, hızlı ve doğru otomatik netlemeyle birlikte yüksek hızda kesintisiz çekim sunan son E mount gövdelerle A mount lenslerin kullanımını en üst düzeye çıkarmak üzere tasarlanmış, yepyeni bir adaptör.

Dahili motoru sayesinde, bu özelliği içermeyen A mount lenslerle dahi otomatik netleme yapabiliyor ve aynı zamanda fotoğraf makinesinin netleme düzlemi aşama algılama özelliğinden de faydalanabiliyor. Bu özelliklerin hepsi, kompakt ve zarif silindir bir tasarımın içinde gizleniyor.

sony le ea5 lens adaptörü

“Yıllardır hevesli bir Sony kullanıcısıyım ama birkaç yıl önce E mount gövdelere geçtikten sonra, eski Alpha 99 II’mi dolapta tozlanmaya bırakmıştım. Yıllardır bir sürü güzel lens topladım ve E mount sistemi büyüdükçe bunları yavaş yavaş değiştirsem de bırakamadığım birkaç lens var, özellikle de yaban hayatı için favori lenslerimden biri olan 300mm f/2.8 SSM ve her zaman çok net bir lens olarak gördüğüm 70-200mm f/2.8 G SSM II lensleri. Doğal olarak Sony, yeni LA-EA5 adaptörü test etmemi istediğinde çok mutlu oldum çünkü eski lenslerimin tozunu silmek ve hatırladığım kadar iyi olup olmadıklarını görmek için bir bahanem bulmuş oldum.

le-ea5 adaptör ve 70-200mm a mount lens ile sony alpha 9M2

70-200mm f/2.8 G SSM II’ye takılmış LE-EA5 ile Sony Alpha 9 II

FE lenslerimi kullanırken Alpha 9 II ve 7R IV makinelerimin netleme hızına çok alıştım ama fotoğraf makinelerimin adaptör üzerinden eski lenslerimle nasıl başa çıkacağını görmeyi çok istiyordum. Gittiğim ilk yer, Hulst köyünün yakınındaki bir ormandı. En sevdiğim yerlerden biri ve orada serpilen muhteşem kızıl sincapları fotoğraflamak için birçok kez gittiğim bir yer. Alpha 7R IV’üme 300mm f/2.8 SSM takmaya karar verdim. Yeni adaptörle ilgili fark ettiğim ilk şey, küçüklüğü ve rahatlığıydı, eski adaptörlerdeki hantallık yoktu.

gustav kiburg sony alpha 7RM4 kızıl sincap bir dalın üzerinde duruyor

© Gustav Kiburg | Sony α7R IV + 300mm f/2.8 G | 1/1250s @ f/2.8, ISO 640

Bir göletin yanında yerimi aldım ve fazla geçmeden kızıl sincaplar kendilerini göstermeye başladılar. Birkaç çekim yaptıktan sonra, eski bir A mount lens kullandığımı neredeyse unuttum; netleme hızı ve doğruluğu harikaydı. Hayvanlar için Eye AF özelliğinin nasıl çalışacağını da bilmiyordum ama sincapların gözlerini yakalamakta başarısız olmadı ve her fotoğraf bıçak gibi keskindi. Sincaplar hareket edince çabucak yeniden kadrajlama esnekliği sağladığı için elde çekimi tercih ediyorum ve makine içindeki sabitleme, her ufak hareketimle kolayca başa çıktı.

gustav kiburg sony alpha 7RM4 kızıl sincap pençelerini uzatarak duruyor

© Gustav Kiburg | Sony α7R IV + 300mm f/2.8 G | 1/400s @ f/3.2, ISO 800

Arkadaş canlısı bir kuş da gölete bir şeyler içmeye geldi!

gustav kiburg sony alpha 7RM4 kuş ormandaki bir göletten su içiyor

© Gustav Kiburg | Sony α7R IV + 300mm f/2.8 G | 1/640s @ f/2.8, ISO 800

Sonraki uğrak yerim Rotterdam limanıydı. Burada, genellikle suda giden birçok sürat teknesi olur ve eski 70-200mm f/2.8 G SSM II lensimin hareketli bir nesnede netleme takibi yapıp yapamayacağını görmek istiyordum.

gustav kiburg sony alpha 9M2 yüksek hızda ilerleyen sürat tekneleri

© Gustav Kiburg | Sony α9 II + 70-200mm f/2.8 G SSM II | 1/4000s @ f/4.0, ISO 400

Gördüğünüz gibi AF’yi yanıltamadım ve bir kere tekneye kilitlendikten sonra, netlemeyi doğru şekilde takip etti.

Denemek istediğim son lens, muhteşem bir cam parçası olan, eski Zeiss 16-35mm f/2.8 ZA SSM II lensimdi. İtiraf edeyim, bu lensi çok da özlemedim çünkü G Master 16-35mm f/2.8 lensim çok net; ama adaptörü kullanırken o kadar eğleniyordum ki performansını görmek istedim.

gustav kiburg sony alpha şafakta bulutların arasından durgun bir göletin üzerine yansıyan güneş

© Gustav Kiburg | Sony α7R IV + 16-35mm f/2.8 ZA SSM II | 1/13s @ f/18, ISO 50

Eski A mount lenslerimle LE-EA5 adaptörü kullanırken yaşadığım deneyim son derece olumluydu. Denediğim tüm lensler çabucak tepki verip hassas netleme sağladı ve beni en çok şaşırtan da Eye AF ile AF takibinin doğruluğu oldu. Hala eski A mount lenslerini bırakmayan fotoğrafçılar için, LE-EA5’e yatırım yapmaya değer! Lütfen unutmayın

Öne Çıkan Ürünler

Gustav Kiburg

Gustav Kiburg | Netherlands

"Kötü hava renkli havadır"

α Universe bülteninizi almak için kaydolun

Tebrikler! α Universe bültenine başarıyla abone oldunuz

Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin

Üzgünüz! Bir hata oluştu

Tebrikler! Başarıyla abone oldunuz