Alpha Universe Ayrıntılı Hikaye
Singapur’un gece ışıkları

Guillaume Ruchon

Birçoğumuz için üstü açık bir otobüs ve kendi dilimizde rehberlik sunan bir kulaklık, yeni bir şehri keşfetmenin en iyi yolu olsa da, Guillaume Ruchon için bir fotoğraf makinesi, tripod ve ayakları yeterli olmuş.

Kısa süre önce Singapur’a yaptığı seyahatte, şehre ulaşınca ilk yaptığı şeyin fotoğraf makinesi ve tripodunu eline alıp şehrin sokaklarına sızmak olduğunu söylüyor: “Şehrin tamamını keşfedebilmek için ekipmanımı ve tripodumu alıp sokaklarda gezinmeye karar verdim.”

guillaume ruchon sony alpha 7RIII 3 uzun gökdelenin göründüğü singapur gece seması

© Guillaume Ruchon | Sony α7R III + FE 24-105mm f/4 G OSS | 8s @ f/10, ISO 250

Bir bölge anında Guillaume’un ilgisini çekmiş: Marina. Bu mekan, modern binaları ve parlak ışıklarıyla tripodunu kurup çekime başlamak için mükemmel bir yer olmuş.

“Diğer seyahatlerimde fotoğraflayacak en iyi mekanları bulmak için genellikle blogları ziyaret eder veya Instagram’ı kullanırdım; ancak bu yolculukta sadece sokaklarda yürümek ve gözlem yapmak istedim,” diye açıklıyor.

“Kısa süre içinde Singapur’un muhteşem bir mimariye sahip olduğunu keşfettim!” diyor ve devam ediyor: “Genellikle Marina çevresine odaklandım çünkü gökyüzünü, Marina Bay Sands’i ve Supertree Grove’ı fotoğraflamak ve elbette suyun üzerindeki yansımalarla oynamak istedim.”

guillaume uchon sony alpha 7RIII ufukta gökdelen manzaralarıyla singapur’da gece vakti köprüden geçen bir adam

© Guillaume Ruchon | Sony α7R III + FE 16-35mm f/2.8 GM | 10s @ f/11, ISO 100

En iyi görüntüleri çekmek için gereken şeyin fotoğraflanacak doğru yeri bulmak olduğu ezelden beri söylenmiş olsa da, gerçekten müthiş fotoğraflar çekmek söz konusu olduğunda iş her zaman için ışığı yakalamaktan geçiyor.

Fotoğrafçı, “Işık kesinlikle en önemli unsur ve tripod da uzun pozlamalı çekimler yapabilmek üzere fotoğraf makinenizi sabit tutabilmeniz için vazgeçilmez araç,” diye açıklıyor. “Farklı kaynaklar farklı renkte ışık ürettiğinden, söz konusu beyaz dengesi olduğunda bir karar vermek de gerekiyor.”

guillaume ruchon sony alpha 7RIII bir singapur gecesinde ışıklandırılmış devasa ağaçların altında duran bir adam

© Guillaume Ruchon | Sony α7R III + FE 16-35mm f/2.8 GM | 10s @ f/7.1, ISO 160

Guillaume için bir sahnedeki renkler, kendimizi ifade etmenin bir başka yolu. “Tek bir fotoğrafla hikaye anlatmak söz konusu olduğunda, beyaz dengesini ayarlarken kullandığımız sıcak veya soğuk renklere göre görüntünün hissiyatını değiştirebiliriz.”

guillaume ruchon sony alpha 7RIII singapur’da gece vakti bir yüzme havuzunun basamaklarında oturan, etrafı kırmızı ışıklarla çevrili adam

© Guillaume Ruchon | Sony α7R III + FE 16-35mm f/2.8 GM | 10s @ f/8.0, ISO 100

Guillaume, Singapur seyahatine çıkarken yanına güvenilir Sony α7R III, FE 16-35mm f/2.8 ve 24-105mm f/4 G OSS lensleri aldı.

“FE 16-35 f/2.8 GM lens, mimari yapılar ve manzaralar için bir numaralı lensim. Çok geniş değil ve bozulma oranı çok düşük. 35 mm zum yaptığınızda halen f/2.8 hızda çekim yapabilir; netlik ve çözünürlük açısından muhteşem sonuçlar elde edebilirsiniz,” diyor Guillaume.

guillaume -ruchon sony alpha 7RIII singapur’da gece vakti köprü üzerinde oturan adamın uzun pozlamalı arkadan çekimi

© Guillaume Ruchon | Sony α7R III + FE 16-35mm f/2.8 GM | 10s @ f/11, ISO 100

Diğer birçok fotoğrafçıda olduğu gibi, Sony α7R III’ü tercih etmesinin temel nedeni inanılmaz 42,2 megapiksel çözünürlük. “Bu olmadan yaşayamam,” diyor Guillaume ve ekliyor: “Ayrıntılar hem düzenleme hem de kırpma için mükemmel.”

Çok fazla ayrıntı olduğunda, mümkün olduğunca çok şey gösterebilmek için yüksek ışıkları ve gölgeleri -100 ve +100’e ayarlamak cazip görünse de, Guillaume yeni başlayanlara, parlaklığı ve kontrastı ayarlamak için düzenleme yazılımınızdaki ton eğrilerini nasıl kullanacağınızı öğrenmeyi tavsiye ediyor. “Bu, sadece yüksek ışıkları ve gölgeleri ayarlamaktan çok daha büyük yaratıcılık demek, fakat aynı zamanda bunu başarılı bir şekilde uygulamayı öğrenmek de daha zor,” diyor.

guillaume ruchon sony alpha 7RIII singapur’da marina manzaralı gece seması

© Guillaume Ruchon | Sony α7R III + FE 16-35mm f/2.8 GM | 4s @ f/5.6, ISO 320

α7R III’ün gece şehir manzaraları çekimi yapmaya yardımcı olan özellikleri yüksek çözünürlük ve dinamik aralıkla sınırlı değil. “Singapur’da gece çekimi yaparken bana gerçekten yardımcı olan özelliklerden biri 12,4x büyütme imkanıydı.” Bu özellik, Guillaume’un elektronik vizör kullanarak düşük ışıkta hassas netleme yapmasına yardımcı oluyor. “Büyütme özelliğini Netleme Yükseltme ile birlikte kullanmak, görüntülerimin mükemmel seviyede keskin ve net olmasını sağlıyor.”

guillaume ruchon sony alpha 7RIII uzun pozlamayla çekilmiş marinaya yansıyan binalarla singapur gece seması

© Guillaume Ruchon | Sony α7R III + FE 16-35mm f/2.8 GM | 15s @ f/10, ISO 200

Her şehir, Guillaume’un keşif yapması ve gece fotoğrafları çekmesi için yeni bir fırsat sunuyor. Peki, sıkılma ihtimali yok mu? “Haha, asla!” diyor. “Hava durumu ve mevsimler sürekli değişiyor ve ışık da genellikle değişim halinde. Elbette, ben geliştikçe ve stilimi değiştirdikçe fotoğraflarım da değişiyor. Her zaman keşfedecek yeni bir şey var!”

Öne Çıkan Ürünler
ILCE-7RM3
Otomatik netlemeli α7R III 35mm full frame fotoğraf makinesi

ILCE-7RM3

SEL1635GM
FE 16-35mm F2.8 GM

SEL1635GM

SEL24105G
FE 24-105mm F4 G OSS Lens

SEL24105G

İlgili makaleler
Guillaume Ruchon
Alpha Universe

Guillaume Ruchon

Fransa

“Mükemmel bir iş çıkarmanın tek yolu, sevdiğin şeyi yapmaktır. Sevdiğiniz işi henüz bulamadıysanız, bakmaya devam edin. Yerinizde saymayın.” Steve Jobs

Profili Görüntüle


x