petar sabol sony rx10IV gagasında bir böcekle uçan kuş

Hafif Ekipmanlarla Gezin. Uçuşu Yakalayın.

Petar Sabol

Fotoğrafçı Petar Sabol, köprü fotoğraf makinesi kullanmanın ödün vermek anlamına gelmediğinin kanıtı. Aslında, Petar’ın görüntüleri bunun birçok avantajı olduğunu gösteriyor.

Yaban hayatı fotoğrafçıları dendiğinde, aklınıza hemen büyük fotoğraf makineleri ve daha da büyük lensler gelir. Hırvat fotoğrafçı Petar Sabol da böyle düşünüyor. Ancak Petar, Macaristan’ın Pusztaszer bölgesine yaptığı iki günlük gezi için her zamanki seti yerine daha küçük ve çok daha hafif olan Sony RX10 IV’ü kullandı.

“Nispeten küçük ama böylesine geniş bir zum aralığına sahip bir fotoğraf makinesi kullanmak benim için tuhaftı. RX10 IV, 24-600 mm eşdeğeri bir lense sahip ve tüm bunları tek bir fotoğraf makinesinde bulmak mükemmel. Bu, az eşyayla seyahat etmek istediğimde yanıma alacağım fotoğraf makinesi olduğu anlamına geliyor. Zumun geniş açılı lensi ile manzara görüntüleri çekebilirim; diğer yandan 600 mm eşdeğerinde bir lens, yaban hayatı için gerçekten harika.”

Sony RX10 IV etkileyici bir lense sahip ama fotoğraf makinesinin Petar’ın aklını başından alan tek özelliği bu değil. Sony’nin Alpha fotoğraf makinesi serisinde kullanılan teknoloji büyük ölçüde RX10 IV’te de kullanıldı. “Fotoğraf makinesinin Alpha fotoğraf makineleri ile birçok ortak yönü var. Sahip olduğu özelliklere hemen alıştım. Ayarlayıp hemen kullanmaya başlamak çok kolay oldu.”

Telefoto lensler yaban hayatı fotoğrafçılarının görünür gereksinimlerinden biri olsa da, daha az görünür ve fotoğraf makinesinin içine gizlenmiş başka özellikler de vardır. Bu özelliklerden biri çekim hızıdır; fotoğraf makinesi görüntüleri ne kadar hızlı çekerse fotoğrafçının büyülü bir an yakalama olasılığı da o kadar yüksek olacaktır.

petar sabol sony rx10IV mavi gökyüzünde asimetrik şekilde uçan iki beyaz kuş

© Petar Sabol | Sony RX10 IV | 1/1250s @ f/4.0 ISO 200

“RX10 IV ile çektiğim en sevdiğim görüntülerden biri, kanatları zıt yönde açılmış, uçan iki beyaz kuş. Kuşlardan birinin kanatları yukarı doğru kalkıyor ve diğeri kanatlarını aşağı doğru katlıyor. Bu çekim RX10 IV’ün 24 fps çekim hızı sayesinde mümkün oldu. O mükemmel anı yakalamama olanak tanıdı. Art arda başka kareler de çektim ama hiçbiri bu fotoğraf kadar senkronize değil. Saniyenin doğru anını yakaladım.”

24 fps ile çekim yapmak güzel; ama o hızda lensi otomatik olarak netleyebilmek ayrı güzel.

petar sabol sony rx10IV yakaladığı balığı sudan çıkaran kuş

© Petar Sabol | Sony RX10 IV | 1/500s @ f/4.0 ISO 100

“24 fps’de çekim yaparken dahi hassas bir şekilde netlenen görüntüler bakımından oldukça yüksek bir isabet oranı söz konusu. Otomatik netlemenin tepki kabiliyeti son derece yüksek ve havada süzülen iki bayağı kaşıkçı kuşu fotoğrafımda olduğu gibi, hedefe sabitlenme hızı etkileyici. Fotoğraf makinesi kuşları gerçekten iyi bir şekilde izliyor ve kareye ağaç dalları gibi başka nesneler girer ve sahneyi bozarsa AF tüm bunlara rağmen iyi bir takip sağlıyor. Fotoğraflanacak nesne üzerinde sabitleniyor. Bu fotoğraf makinesiyle kendinizi son derece güçlü hissediyorsunuz.”

Tüm hususları göz önünde bulundurursak, görüntü kalitesi en önemli olanı. RX10 IV, içinde yer alan 1 inç boyutundaki 20,4 megapiksel sensör sayesinde sadece kaliteli çözünürlük sağlamakla kalmayıp aynı zamanda hem aydınlık hem de karanlık ortamlarda maksimum netlik sunan etkileyici bir dinamik aralık üretiyor.

petar sabol sony rx10IV gagasında hamam böceği tutan bir kuşun yakın çekimi

© Petar Sabol | Sony RX10 IV | 1/500s @ f/4.0 ISO 100

“α99 ve α7R III ile 42 megapiksel kullanmaya alıştım; ama 20 megapiksel, özellikle zum aralığıyla birlikte kullanıldığında mükemmel. Ekstra zum, çok fazla kırpma yapmak zorunda olmamam anlamına geliyor; bu nedenle 20 milyon piksel gayet yeterli. Daha yüksek ISO hassasiyetleri kullandığım zamanlarda bile görüntü kalitesi son derece iyi. Daha önce kullandığım daha büyük tam kare sensörlerle karşılaştırdığımda, sensörün performansından oldukça etkilendim.”

RX10 IV, sadece uzaktaki nesneleri yakalamakla kalmıyor, aynı zamanda lens de yakın nesnelerin çekimini yapmak için harika. Petar, yusufçuk görüntülerinde bundan yararlandı.

petar sabol sony rx10IV ince bir dalın ucuna tünemiş yusufçuğun yakın çekimi

© Petar Sabol | Sony RX10 IV | 1/125s @ f/5.6 ISO 640

“Fotoğraf makinesi muhteşem yakınlaştırma özelliklerine sahip. Yakından baktığınızda, küçük detayları gerçekten görebiliyorsunuz; petek gözlerde, küçük gözlerin tamamını nokta gibi görmeniz mümkün. Yusufçuk görüntülerimden bazılarında nesneye daha da fazla yaklaşma imkanım oldu ama fotoğrafın daha dikkat çekici olabilmesi için nesne etrafında biraz alan bırakmayı tercih ettim.”
petar sabol sony rx10IV kıvrılmış bir yaprak sapının ucunda oturan kelebek

© Petar Sabol | Sony RX10 IV | 1/30s @ f/8.0 ISO 125

“Kelebek aslında küçük ve 600 mm’de çekildi; ama tıpkı makro lens kullanır gibi çok yakınına girdim. Kelebeği tamamen netlemek için iyi bir alan derinliği sağlayabildim ama dikkatinizi fotoğraflanan nesneden ayırmamanız için arka planı yine de bulanık tuttum”

Petar, RX10 IV’ün genel olarak yaban hayatı fotoğrafçılığı için mükemmel seçim ve α7R III makinesinin eşlikçisi olarak tercih edeceği bir fotoğraf makinesi olduğunu düşünüyor. “Tek bir fotoğraf makinesiyle, lensleri değiştirme ihtiyacı duymadan neredeyse DSLR performansı elde edebiliyorsunuz.”

Öne çıkan ürünler

Petar Sabol

Petar Sabol | Croatia

“Ne kadar uzun sürerse sürsün ve ne kadar çaba gerekirse gereksin, her zaman fotoğraflarımın daha iyi görünmesi için uğraşırım”

α Universe bülteninizi almak için kaydolun

Tebrikler! α Universe bültenine başarıyla abone oldunuz

Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin

Üzgünüz! Bir hata oluştu

Tebrikler! Başarıyla abone oldunuz