melanie latooy, zv-1 fotoğraf makinesini kendisine yakın tutarak gülümsüyor

ZV-1 ile Dünyamdan Görüntüler

Melanie Latooy

“Günümün nasıl geçeceğini hiçbir zaman bilmiyorum. Birden hiç beklenmedik bir şey olabilir. İşte o anda fotoğraf makinemi alıp kayıt yapmaya başlıyorum”

YouTube kanalına haftada iki video yüklemesi gereken Melanie için fotoğraf makinesinin yaşamına ve el çantasına kusursuz şekilde uyum sağlaması çok önemli. “Günlük yaşamımdan kesitler sunuyorum ve ilgimi çeken şeylerle ilgili videolar çekiyorum. Videolarımda moda, güzellik, seyahat ve yaşam tarzından bahsediyorum ve fotoğraf makinemi gittiğim her yere götürüyorum,” diyor.

Hikaye anlatmaya ve yaşamdan kesitler sunmaya odaklanan vloglarda kullanılan fotoğraf makineleri, genellikle çok sayıda aksesuarla donatılan geleneksel film çekimi fotoğraf makinelerinden çok farklı. Melanie, ideal fotoğraf makinesini şu şekilde tanımlıyor: “Çok ağır olmamalı. Vlog çekerken beni yormayacak ağırlıkta bir fotoğraf makinesi kullanmak istiyorum. Vlog çekerken aslında kendinizi çekiyorsunuz. Dolayısıyla fotoğraf makinesini kendinize çok yakın tutuyorsunuz. Bu yüzden sıkıca kavrayıp tutabileceğim ve elimden kaymayacak bir fotoğraf makinesine ihtiyacım var.”

Kendinizi videoya almak videoların son halinde göründüğü kadar kolay değildir. Melanie’nin fotoğraf makinesi ve ayarları daha az düşünüp hikaye anlatmaya daha çok odaklamasını sağlayan her şey önemli. “Yüzümün netlendiğinden emin olmam gerek. Kendimi doğal bir şekilde videoya alabilmeliyim ve yüzüm bulanık olduğunda bu imkansız oluyor. Renklerin sahte olmaması, doğal ve gerçekçi görünmesi de önemli.”

Melanie, son birkaç haftadır yeni Sony Vlog fotoğraf makinesi ZV-1’i kullanıyor. Bu fotoğraf makinesi Melanie gibi içerik oluşturucular düşünülerek tasarlandı. Fotoğraf makinesi, netleme ve görüntü kalitesinden sabitleme ve sese kadar, herkesin video çekebileceği ve hikayelerini anlatabileceği bir şekilde geliştirildi.

Rüzgar önleyici takılı, öne bakan Sony ZV 1
“Sony ZV-1’i kullanırken ilk fark ettiğim şeylerden biri, netleme hızıydı. Genellikle bir ürünü izleyicilerime göstermek için fotoğraf makinesine yaklaştırıyorum ve netlemenin ürüne geçmesi biraz zaman alabiliyor,” diye açıklıyor Melanie. “Bu yeni fotoğraf makinesi netlemeyi yüz ve gösterdiğim şey arasında hızlı ve doğru bir şekilde değiştiriyor. Fotoğraf makinesi gerçek zamanlı Eye-AF özelliğine sahip. Bu sayede yüzümü ve gözlerimi otomatik olarak takip ederek her zaman net görünmelerini sağlıyor. Ayrıca pozlama, yüzüm kolaylıkla görünecek şekilde parlaklığı otomatik olarak ayarlıyor. Bu özellikler ve görüntü kalitesi, video kaydı sırasında yüzlerin mükemmel görünmesini sağlamak için tasarlanmış.”

Melanie her zaman hareket halinde olduğu için elde çekim yapıyor ve hiçbir zaman tripod ya da sabitleyici kullanmıyor. “Sabit bir şekilde kayıt yapmak çok önemli. Sürekli sallanan bir videoyu izlemek istemem ve izleyicilerimin de bunu yaşamalarını istemiyorum. ZV-1 bunun için dahili sabitleme özelliğine sahip.” Melanie, “Makine çok iyi sabitleme yapıyor,” diyor. “Fotoğraf makinesini elimde tutup yürüyebiliyorum ve çektiğim görüntüler sallanmıyor, dalgalı da olmuyor. Vlog çekimi için son derece önemli olmasından dolayı, bu özellik benim için büyük bir artı.”

Melanie latooy, Sony ZV-1 kolunu uzatmış, fotoğraf makinesini kendisine doğru tutuyor

Vlogger’ların hiçbir çekimi kaçırmamasını sağlayan fotoğraf makinesi özellikleriyle birlikte vlogger’ın da fotoğraf makinesini hızlı bir şekilde kavraması ve kullanması gerekiyor.

“ZV-1 son derece hafif ve kompakt. Onu her yere götürebiliyorum,” diyor Melanie. “Varsayılan otomatik ayarların hemen hemen her zaman doğru yapılmış olmasından dolayı fotoğraf makinesinin ayarları konusunda endişem olmuyor. Bir şeyleri değiştirmek istediğimde fotoğraf makinesini kolayca kullanabiliyorum. Menü sistemlerinde kaybolmuyorsunuz; neredeyse her şey son derece basit açma/kapatma ayarına sahip. Ayrıca arka plan bulanıklığını hızlı bir şekilde uygulama seçeneği mevcut. Kayıt düğmesi de kırmızı, büyük bir düğme. Bu özellik hayatımı fazlasıyla kolaylaştırıyor, çünkü videomu çekmeleri için fotoğraf makinesini bir başkasına verdiğimde her zaman ‘Başlatmak için nereye basıyorum?’ sorusuyla karşılaşıyorum.”

Yeni başlayan oluşturucular genellikle sese odaklanmıyor ve fotoğraf makinelerinin ya da telefonlarının küçük dahili mikrofonunu kullanıyorlar. Ancak ses de videonun görsel kalitesi kadar önemlidir. ZV-1, insan sesini vurgulayan yüksek kaliteli bir mikrofon içeriyor.

“Fotoğraf makinesinin ses kalitesi beni çok şaşırttı,” diyen Melanie sözlerine şöyle devam ediyor: “Dinlemesi güzel, çok saf bir sesi var. Ayrıca rüzgar siperliğinin standart olarak verilmesi de büyük bir artı. Siperliği mikrofona kolayca takıp uğultulu rüzgar sesini önleyebilirsiniz. Dilerseniz özel bir mikrofon ekleme seçeneğiniz de mevcut.”

Vlogger’ların içerik oluşturmasını kolaylaştırmak için tasarlanan tüm bu özellikler düşünüldüğünde, Melanie’nin fotoğraf makinesiyle ilgili ilk izleniminin harika olması şaşırtıcı değil: “ZV-1, güzel görüntü ve ses kalitesini bir araya getirerek yaşamımın tüm anlarını kolayca yakalamama olanak tanıyor. Bu fotoğraf makinesini her gün kullanmak için sabırsızlanıyorum!”

Öne Çıkan Ürünler

α Universe bülteninizi almak için kaydolun

Tebrikler! α Universe bültenine başarıyla abone oldunuz

Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin

Üzgünüz! Bir hata oluştu

Tebrikler! Başarıyla abone oldunuz