FE 400MM F2.8 GM OSS

Tüm Özellikler ve Teknik Nitelikler

SEL400F28GM

Objektif Özellikleri

Bağlantı
Sony E mount
Biçim
35 mm full frame
Netleme Uzaklığı (mm)
400
35 mm eşdeğeri netleme uzaklığı (APS-C)
600
Objektif Grupları/Parçaları
17-23 *Bir adet filtre dahil
Görüş Açısı (35 mm)
6°10'
Görüş Açısı (APS-C)
4°10'
Maksimum Diyafram Açıklığı (F)
2,8
Minimum Diyafram Açıklığı (F)
22
Diyafram Açıklığı Kanatları
11
Dairesel Diyafram Açıklığı
Var
Minimum Odaklama Mesafesi
2,7 m (8,86 fit)
Maksimum Büyütme oranı (x)
0,16
Filtre Çapı (mm)
40,5 (yerleştirmeli)
Görüntü sabitleme (Steadyshot)
Optical SteadyShot
Tele dönüştürücü uyumluluğu (x1.4)
SEL14TC
Tele dönüştürücü uyumluluğu (x2.0)
SEL20TC
Paralosey Türü
Yuvarlak biçim

Boyut ve Ağırlık

Boyutlar (Çap x Uzunluk)
158,1 x 359 mm (6-1/4 x 14-1/4 inç)
Ağırlık
2895 g (102,2 ons)

Kutu İçeriği

  • Parasoley (model): ALC-SH155
  • Ön lens kapağı: Birlikte verilir
  • Arka lens kapağı: ALC-R1EM
  • Sert çanta
  • Lens kayışı
  • Çanta askısı
Placeholder

Özellikler

FE 400 mm F2.8 GM OSS ürününün fotoğrafı

Yenilikçi G Master F2.8 süper telefoto

Bu geniş diyafram açıklıklı süper telefoto lenste Sony’nin en gelişmiş lens teknolojileri cömertçe kullanılmış ve böylece olağanüstü hıza, sıra dışı G Master çözünürlüğüne ve bokeh’ine ek olarak profesyonel kontrol ve güvenilirlik elde edilmiştir. Üstelik SEL400F28GM, rakipsiz elde çekim özgürlüğü sağlayan, oldukça hafif bir süper telefoto lenstir.

FE 400 mm F2.8 GM OSS ürününün fotoğrafı

Yeni geliştirilmiş XD (extreme dynamic) Lineer Motor son derece hızlı, hassas ve sessiz AF’yi mümkün kılar

SEL400F28GM’de kullanılan XD Lineer Motorlar mevcut ve gelecekteki fotoğraf makinesi gövdelerinin hızla gelişen hız performansından mümkün olduğunca yararlanmak için klasik tiplere göre daha yüksek itme kuvveti ve verim elde etmek amacıyla yeni geliştirilmiştir. Doğrusal motor tasarımı ve bileşen düzeni, kayda değer derecede itme kuvveti elde etmek için derinlemesine gözden geçirilmiştir. SEL400F28GM’de söz konusu yeni motorlardan iki tanesi kullanılmaktadır ve bunlar hareketli nesne takip performansında 5 kata kadar iyileştirme sağlamıştır. Bu da, en dinamik spor veya yaban hayatı nesnelerinin mükemmel görüntüleri yakalanırken dahi gelişmiş fotoğraf makinesi gövdelerinin tam hız performansının kullanılabileceği anlamına gelir. XD motorlar aynı zamanda kendileri için özel olarak geliştirilen, motorların kontrol sinyallerine yanıtını önemli derecede iyileştiren ve sessiz, düşük titreşimli çekim için geniş diyafram açıklıklı netleme lensi grubu kullanıldığında ortaya çıkan gecikmeyi ve dengesizliği en aza indiren yeni algoritmalarla desteklenir. 

FE 400 mm F2.8 GM OSS ürününün fotoğrafı

Sıra dışı G Master çözünürlüğü

G Master markasını taşıyan tüm lensler son derece yüksek standartlara göre tasarlanmıştır, bu da yüksek uzamsal frekanslarda üstün kontrastın görüntünün kenarlarına kadar korunmasını sağlar. Optik tasarım geniş diyafram açıklıklı lenslerde sorun oluşturabilen eksenel renk bulanıklığını ve görüntünün kenarlarına doğru çözünürlüğü azaltabilen yanal renk bulanıklığını en aza indirmeye yardımcı üç adet fluorit parça barındırır. Renk akması etkili bir şekilde bastırılır ve böylece en ince nesne ayrıntılarının dahi net bir şekilde üretilmesi sağlanır.

FE 400 mm F2.8 GM OSS ürününün fotoğrafı

Doğal ve güzel G Master bokeh

Tasarım evresinde küresel bozulmanın dikkatli bir şekilde kontrol altına alınmasına ek olarak, her bir lens mümkün olan en yüksek bokeh kalitesinin elde edilmesi için üretim esnasında tek tek test edilmiş ve ayarlanmıştır. 11 kanatlı, dairesel bir diyafram açıklığı mekanizması da sorunsuz dairesel bokeh elde edilmesine katkıda bulunur. SEL400F28GM, 400 mm F2.8 lens ile elde edilebilen düşük alan derinliğinin derin, yoğun ve flu arka planlara sahip görüntüler oluşturmak için kullanılmasına imkan tanır.

Daha fazla bilgi alın

FE 400 mm F2.8 GM OSS ürününün fotoğrafı

Yüksek görüntü ve AF performansıyla 1,4x ve 2,0x tele-dönüştürücü desteği

F5.6 maksimum diyafram açıklığı ile 800 mm’ye kadar netleme uzaklığı (APS-C gövdelerde 1200 mm’ye eşdeğer) sağlayan, isteğe bağlı, yüksek performanslı 1,4x ve 2,0x tele-dönüştürücüler desteklenmektedir. Bu iki muhteşem tele-dönüştürücüden biri kullanıldığında sıra dışı görüntü performansı ve hızlı, hassas AF kullanımı korunur ve böylece lensin üstün G Master görüntü kalitesinden taviz verilmemesi sağlanır.

FE 400 mm F2.8 GM OSS ürününün fotoğrafı

Yüksek netlik ve kontrast için mükemmel parlama direnci

Parlama ve gölgelenmeye yol açan yansımaların etkili bir şekilde bastırılabilmesi için iç lens yüzeylerine Sony’nin orijinal Nano AR Kaplaması uygulanmış ve görüntü netliği ile kontrast kayda değer derecede artırılmıştır. (1. Nano AR kaplama / 2. Cam / 3. Verilen ışık)

Daha fazla bilgi alın

FE 400 mm F2.8 GM OSS ürününün fotoğrafı

Sadece 2895 gram (102,2 ons) ile oldukça hafif

Bu özel lensin kayda değer derecede düşük ağırlığının altında üç adet fluorit parça barındıran ve lens silindirinin önünde yer alan parça sayısını azaltan, yenilikçi bir optik tasarım yatıyor. Silindirde dayanıklı magnezyum alaşım bileşenlerin kullanımı da ağırlığı düşüren bir diğer etken. SEL400F28GM yalnızca 2.895 gram (102,2 ons) ağırlığında, bu da aktif fotoğrafçıları memnun edecek bir taşınabilirliğe ek olarak elde kullanımda manevra kabiliyeti de sunuyor. Profesyonel fotoğrafçılar tarafından tekrar tekrar gerçekleştirilen saha testleri, rotasyona direnen eylemsizlik momentini SAL500F40G’ye göre yaklaşık %50 oranında azaltan ve ön tarafta ağır olmayan bir tasarım ortaya çıkardı. Üstelik ister elde, ister monopod üzerinde çekim yapılsın, daha hızlı ve hassas bir yatay kaydırma sağlanıyor. 

FE 400 mm F2.8 GM OSS ürününün fotoğrafı

Toza ve neme dayanıklılık zorlu ortamlarda güvenilirlik sağlıyor

Toza ve neme dayanıklı tasarım zorlu koşullarda dış mekan kullanımı için gereken güvenilirliği sağlıyor.

Daha fazla bilgi alın

FE 400 mm F2.8 GM OSS ürününün fotoğrafı

Bol magnezyum alaşım kullanımı

Yalnızca lens silindirinin dışı ve tripod ayaklıkta değil, iç silindir bileşenlerinde de dayanıklı bir magnezyum alaşım kullanılmıştır. Bu, bir taraftan ağırlığı en aza indirirken diğer taraftan zorlu profesyonel uygulamaların gerektirdiği üstün dayanıklılığı sunar.

FE 400 mm F2.8 GM OSS ürününün fotoğrafı

Flor ön parça kaplaması

Ön lens parçasında bir taraftan kir yapışmasını ve parmak izlerini önlemeye yardımcı olan, diğer taraftan da lens yüzeyinde kir ve parmak izi oluşması durumunda bunların silinmesini kolaylaştıran flor malzemeden kaplama bulunuyor.

Daha fazla bilgi alın

FE 400 mm F2.8 GM OSS ürününün fotoğrafı

Sağlam, hafif karbon fiber parasoley

Birlikte verilen parasoley, optimum ışık kontrolü için içte kumaş görünümlü yüzeyle güçlü, hafif karbon fiberden yapılmıştır.

FE 400 mm F2.8 GM OSS ürününün fotoğrafı

Artırılmış ayaklık sağlamlığı ve güvenilirliği

Profesyonel kullanıma kolaylıkla uyum sağlayabilecek maksimum sabitlik ve dayanıklılık için ayaklık montaj vidalarının sayısı artırılmıştır.

FE 400 mm F2.8 GM OSS ürününün fotoğrafı

Lensle birlikte verilen özel, sandık tipi sert çanta

Lensi taşıma esnasında darbe ve titreşimlerden korumak için lensle birlikte özel, sandık tipi bir sert çanta verilir.

FE 400 mm F2.8 GM OSS ürününün fotoğrafı

Full-time DMF

Çekim AF-C modunda yapılıyor olsa dahi, FULL TIME DMF anahtarı açık olduğunda yalnızca netleme halkasının döndürülmesiyle hemen manuel netleme yapılabilir. AF’nin çekim esnasında netlemenin başka bir nesneye kaymasına yol açması durumunda netlemeyi çabucak tekrar istenen nesneye yöneltmek için netleme halkası kullanılabilir. Kullanıcının ilk AF sonrasında manuel olarak ince ayarlı netleme yapmak istemesi durumunda gövdedeki deklanşör düğmesinin yarı basma işlevi kapatılabilir ve AF farklı bir düğmeye atanabilir, böylece ilk AF elde edildikten sonra son netleme için netleme halkasının kullanımı kolaylaşır. Anında manuel netlemeye geçebilme kabiliyeti belirli bir netleme mesafesi sınırının ötesinde netleme gereken durumlarda da faydalı olur.

FE 400 mm F2.8 GM OSS ürününün fotoğrafı

Yeni Mod 3 ile dahili optik görüntü sabitleme

Dahili olarak sağlanan optik görüntü sabitleme, elle çekim yapılırken net görüntülerin daha kolay elde edilmesini sağlar. Yatay kaydırma çekimleri için sunulan Mod 2 ayarına ek olarak SEL400F28GM hareketli nesnelerin takibinde çerçevelemeyi kolaylaştıran gelişmiş bir algoritmaya sahip yeni Mod 3 ayarını da barındırır. Mod 3 dinamik, öngörülemeyen sportif etkinliklerin izlenmesi ve çekimi için optimum sabitleme sunar. SEL400F28GM gövde için görüntü sabitleme özelliği olan bir α gövde ile kullanıldığında 5 eksenli görüntü sabitleme özelliğinden de yararlanılabilir.

Daha fazla bilgi alın

FE 400 mm F2.8 GM OSS ürününün fotoğrafı

Linear Response MF

Netleme halkası hassas ve hızlı yanıt veren manuel netleme kontrolü için Linear Response MF özelliğine sahiptir. Netlemenin netleme halkası rotasyonu ile doğrusal olarak değişmesi sayesinde hızlı ve hatasız manuel netleme için gereken kontrol çabukluğu sağlanır.

Daha fazla bilgi alın

FE 400 mm F2.8 GM OSS ürününün fotoğrafı

Dört ayrı konumda özelleştirilebilir netleme tutma düğmeleri

Tüm çekim koşullarında kolay erişim için lens silindiri üzerinde dört ayrı konumda netleme tutma düğmeleri bulunur. Netleme tutma düğmeleri bir fotoğraf makinesi gövdesi menüsü ile özelleştirilebilir ve böylece kullanıcı tarafından bir işleve atanabilir: Örneğin Eye AF.

Daha fazla bilgi alın

FE 400 mm F2.8 GM OSS ürününün fotoğrafı

İlk defa sunulan işlev halkası

SEL400F28GM, anahtarla seçilebilen PRESET (ön ayarlı netleme) ve FUNCTION ayarlarına sahip yeni bir işlev halkası içerir. Power Focus gibi işlevler bir fotoğraf makinesi gövdesi menüsü ile FUNCTION moduna atanabilir. 

Power Focus

İşlev halkası seçme anahtarı FUNCTION olarak ayarlandığında ve işlev halkası döndürüldüğünde, netleme, işlev halkasının döndürülme miktarıyla belirlenen hızda ve sorunsuzca değişiyor. Bu da videolarda pürüzsüz netleme değişimine imkan tanıyor.

Ön Ayarlı Netleme

SET düğmesi başlangıçta istenen netleme noktasının hafızaya alınması için kullanılır. Ardından mod anahtarı PRESET konumuna getirilerek işlev halkasının herhangi bir yönde hareket ettirilmesiyle hafızaya alınan noktaya hemen netleme ayarlanması sağlanır. Bu, netlemenin önceden ayarlanmasına ve en önemli anın düzgün şekilde çekilebilmesini sağlamak için bunun geri çağrılmasına imkan tanıyarak spor etkinliklerinde ve hızlı bir şekilde değişen diğer koşullarda büyük bir avantaj haline gelir. Bu işlev yalnızca AF veya MF ile çekimde kullanılabilir ve ayarlı bir netleme sınır mesafesi dışında netleme yapabilir.

APS-C/Full Frame Seçimi

İşlev halkası seçme anahtarı FUNCTION olarak ayarlandığında, işlev halkası APS-C ve Full Frame görüş açıları arasında geçiş yapılacak şekilde döndürülebilir. 

FE 400 mm F2.8 GM OSS ürününün fotoğrafı

Yerleştirmeli filtre yuvası

SEL400F28GM, ø 40.5mm ND ve diğer filtre türlerine ek olarak isteğe bağlı VF-DCPL1 yerleştirmeli dairesel polarizörü de kabul eden bir filtre yuvası barındırır. VF-DCPL1 dairesel polarizör, lense takılıyken istenen polarizasyonu elde etmek için döndürülebilir.

FE 400 mm F2.8 GM OSS ürününün fotoğrafı

Çok yönlü, yüksek dayanıklılığa sahip tripod ayaklık

Tripodun kafa bileziği sorunsuz rotasyonun yanı sıra yüksek güvenilirlik sağlayan parçalar barındırır. Tripodun kafa bileziğinde aynı zamanda 90 derecelik kademeli stoplar ve bu stopları gerektiği şekilde devreye alan veya devre dışı bırakan bir anahtar mevcuttur. Kademeli stoplar devredeyken yatay ve dikey fotoğraf makinesi oryantasyonları arasında çabucak geçiş yapmak kolaylaşır. Pürüzsüz ve düşük dirençli bir kullanım istendiğinde kademeli stoplar devre dışı bırakılabilir.

FE 400 mm F2.8 GM OSS ürününün fotoğrafı

Odak. ara. sınırlayıcı

Netleme mesafesi sınırlama anahtarı mümkün olan en hızlı netleme gerektiğinde sınırlı bir netleme mesafesi seçilmesine imkan tanır. Üç ayar mevcuttur: FULL, 7m-2.7m, ve ∞-7m.

Daha fazla bilgi alın