Makale Kimliği : 00172999 / Son Değiştirilme Tarihi : 30.03.2017Yazdır

DV veya Digital8 videolarınızın Bilgisayarınıza aktarılması

  Sony Handycam ile çekilen videolarınızın bir kişisel bilgisayara aktarılarak düzenlenmesi, saklanması ve paylaşılması için kullanışlı olabilir. Ancak, Microsoft Windows Vista, Windows 7 ve Windows 8 Sony'nin USB akış özelliğini desteklememektedir. Bu nedenle DV veya Digital8 video çekimlerinizin bilgisayarınıza kaydedilmesi için iki alternatif yöntem aşağıda sunulmaktadır.


  Seçenek 1: PlayMemories Home'un Kullanılması

  Seçenek 2: Windows Live Photo Gallery'nin Kullanılması

   

  Seçenek 1: PlayMemories Home'un Kullanılması

  Bir kişisel bilgisayar uygulaması olan Sony'nin PlayMemories Home özelliği size fotoğraf ve videoların kolaylıkla dışarıdan alınmasına, organize edilmesine ve düzenlenmesine olanak sağlar. Fotoğraf ve videolar büyük ekran TV üzerinde veya başka bir cihazda izlenebilir, çevrimiçi olarak paylaşılabilir ve bir disk üzerine kaydedilebilir. Eğer bu uygulamaya sahip değilseniz buradan indirebilirsiniz: PlayMemories Home İndir

  1. Video kayıt cihazınızı güç kaynağına takın - AC adaptörü kullandığınızdan emin olun.
  2. Oynat/Düzenle seçeneğini güç düğmesini çevirerek seçin (daha fazla detay için kullanıcı kılavuzuna başvurun)
  3. Kamera kayıt cihazınızın HD özelliği varsa HD veya standart çözünürlüğü seçin. Menü özellikleri kaydedilen videoların biçimine ve bu videoları kaydetmek için kullanacağınız biçime bağlı olarak değişkenlik gösterir. Ayarların nasıl yapılandırılacağından emin değilseniz kullanım kılavuzuna başvurun. Videoları HDV biçiminde dışarıdan aldığınızda, Videolar HD (yüksek çözünürlük) kalitesinde, STD (standart çözünürlük) biçiminde bilgisayara aktarma yaptığınızda ise DV formatında olacaktır. Aşağıda kullanışlı bir tablo sunulmaktadır:


   record import table

  4. Kayıt yapılmış olan kaseti video kayıt cihazınıza takın
  5. Bilgisayarınız üzerinde PlayMemories Home yazılımını açın
  6. Video kayıt cihazınızın HDV/DV soketini veya DV Soketini uygun bir kablo kullanarak bilgisayarınızın i.LINK giriş noktasına bağlayın. Statik birikimin video kayıt cihazınıza zarar vermesini önlemek için ilk önce kabloyu bilgisayarınıza takın. (Not: i.link aynı zamanda Firewire veya IEEE 1394 olarak bilinmektedir; bilgisayarınızın bu girişlerden herhangi birine sahip olmaması durumunda, adaptör ve ekleme kartları piyasada kolaylıkla bulunabilmektedir)

   i.Link cable
   i.LINK kablosu

   i.LINK port
   i.LINK bağlantı kablosu

  7. Dışarıdan aktarıma başla. Banttan Aktarım penceresi bilgisayar ekranınızda görüntülenmelidir.

   Dışarıdan otomatik aktarım için:
   Bant başından itibaren dışarıdan aktar düğmesinin işaretli olduğundan emin olun ve Dışarıdan Aktar düğmesini tıklayın.

   Dışarıdan manüel aktarım için:
   1. Dışarıdan aktarımı başlatmak istediğiniz bölümü Cihaz Kontrol düğmelerini kullanarak görüntüleyin
   2. Mevcut bant konumundan itibaren dışarıdan aktar düğmesinin işaretli olduğundan emin olun ve Dışarıdan Aktar düğmesini tıklayın.

  8. Dışarıdan aktarım işlemini durdurmak için Dışarıdan Aktarımı Durdur düğmesine basın. Eğer 10 dakikadan uzun üzerinde kayıt olmayan bant akışı olursa dışarıdan aktarım otomatik olarak durur.



  SORUN BULMA

  Dışarıdan aktarım esnasında bilgisayar donarsa veya kayıt cihazınızı tanıyamaz ise, kayıt cihazı bağlantı kablosunu çıkartın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın ve yukarıdaki işlemleri Adım 5'ten itibaren yeniden yerine getirin. Aşağıdaki unsurlar bu sorunun ortaya çıkmasına neden olabilir:

  • Kamera üzerinde bulunan VCR HDV/DV ve i.LINK CONV ayarlarının içinde bulunan STANDART AYAR menüsü üzerinde i.LINK kablo ile bağlı konumdayken değişiklik yapmak,
  • Kayıt Cihazının STANDART SET menüsü üzerinde bulunan KAYIT AYARLARININ .LINK kablosu ile bağlı iken ve güç düğmesinin KAMERA-BANT konumunda olduğu durumlarda
  • i.LINK kablosu bağlıyken kayıt cihazınızın güç düğmesinde ayarlama yapmanız durumunda
  • Video kayıt cihazınızın LCD ekranında görüntülenen bir video sinyal biçiminin (HDV veya DV) video sinyal biçimini desteklemeyen bir bilgisayar üzerinde kullanılmaya çalışılması


  Seçenek 2: Windows Live Fotoğraf Galerisinin Kullanılması

  Videolarınızı Windows Live Fotoğraf Galerisini kullanarak dışarıdan aktarabilirsiniz. Daha sonra aktarılan videoları Windows Live Movie Maker.

  Not: Videolar, bir analog video kayıt cihazından (Video8 veya Hi8 gibi) doğrudan bilgisayarınıza Windows Live Photo Gallery kullanılarak aktarılamaz. Bunu yapabilmek için bilgisayarınızda analog bir yakalama cihazının bulunması gerekmektedir. Bu analog ses ve görüntü kayıtlarını bir bilgisayara aktarmak için gerekli olan sayısal biçime sokar ve piyasada yaygın olarak bulunmaktadır.

  1. Video kayıt cihazınızı güç kaynağına takın - AC adaptörü kullandığınızdan emin olun.
  2. Video kayıt cihazınızın HDV/DV soketini veya DV Soketini uygun bir kablo kullanarak bilgisayarınızın i.LINK giriş noktasına bağlayın. Statik birikimin video kayıt cihazınıza zarar vermesini önlemek için ilk önce kabloyu bilgisayarınıza takın.
   (Not: i.link aynı zamanda Firewire veya IEEE 1394 olarak bilinmektedir; bilgisayarınızın bu girişlerden herhangi birine sahip olmaması durumunda, adaptör ve ekleme kartları piyasada kolaylıkla bulunabilmektedir)

   i.Link cable
   i.LINK kablosu

   i.LINK port
   i.LINK bağlantı kablosu

  3. Eğer Windows 7 kullanıyorsanız, doğru sürücünün kurulumunu yapın .Bilgisayarınızın işletim sistemi Windows Vista veya Windows 8 ise aşağıdaki adımları uygulayın
  4. Video kayıt cihazınızı açık konuma getirin ve aktarımını yapmak istediğiniz video bandını yerleştirin
  5. Oynat/Düzenle seçeneğini güç düğmesini çevirerek seçin (daha fazla detay için kullanıcı kılavuzuna başvurun)
  6. Video kayıt cihazınızı açtıktan sonra otomatik oynatma etkileşim kutusu açılırsa bu durumda Windows Live Photo Gallery'i kullanarak videoyu dışarıdan aktar seçeneğini kullanın. Bunun yerine Video Aktar açılırsa bir sonraki adıma geçin
  7. Videoyu dışarıdan aktar sayfasında, Ad kutusuna yeni video dosyası için dosya adı belirleyin. Dışarıdan aktarılacak video görüntülerini seç seçeneğini belirledikten sonra ileri seçeneğini seçin
  8. Kayıt cihazınızın üzerindeki kumandaları kullanarak (veya uzaktan kumandasının) videoyu kaydetmeye başlamak istediğiniz noktaya kadar getirin ve daha sonra oynat düğmesini tıklayarak videoyu oynatmaya başlayın.
  9. Kamera kumandalarını kullanarak istediğiniz bölümü bulun ve Dışarıda Aktarın mesajının bulunduğu sayfada yer alan Dışarıdan Aktar seçeneğine tıklayın
  10. Video kayıtlarının aktarımını durdurmak için Durdur öğesini tıklayın
  11. Dışarıdan aktarma yapmak istediğiniz video bölümleri için Adım 5 ile 7 arasındaki işlemleri tekrarlayın
  12. Aktarma işlemini tamamladığınızda, Bitti öğesini tıklayın. Dışarıdan aktarılan video tek bir video dosyası olarak bilgisayarınıza kaydedilecek ve Windows Live Photo Gallery içine yerleştirilecektir.
  13. Videoyu Windows Live Movie Maker'a ekleyerek düzenleme yapabilmek için video dosyasını Windows Live Photo Gallery içinde tıklayın, Yap ve Bir Film Yap seçeneklerini tıklayın.

  Not: Videoyu aynı zamanda doğrudan Windows Live Movie Maker'a, Windows Live Photo Gallery'i kullanmadan da aktarabilirsiniz. Kamera kayıt cihazınızın bağlantısını yaptıktan sonra Windows Live Movie Maker'ı açın, Movie Maker düğmesini tıklayın ve daha sona Cihazdan Aktar düğmesini tıklayın

   

  Doğru sürücü kurulumunun yapılması (Sadece Windows 7)

  Not: Eğer bilgisayarınızın işletim sistemi Windows Vista veya Windows 8 ise aşağıdaki işlemleri yapmanıza gerek yoktur.
  Video kayıt cihazınızın bağlantısı yapıldıktan sonra Windows 7 tarafından uygun sürücünün seçildiğini doğrulamanız gerekmektedir.

  Windows 7 içinde iki i.LINK/IEEE 1394 sürücü bulunmaktadır; bunlardan biri yeni diğeri ise eskidir. Video alma işlemi için eski sürücüyü kullanmanız gerekmektedir. Lütfen sunulan talimatları adım adım takip ederek doğru sürücünün kullanıldığından emin olun.

  • Başlat seçeneğini seçin
  • Kontrol panelini tıklayın
  • Aygıt Yöneticisini tıklayın
   (Not: Aygıt Yöneticisi seçeneğini bulamıyorsanız Şununla Görüntüle seçeneğini tıklayın: Kategori seçeneği Kontrol Paneli penceresinin sağ üst tarafında yer almaktadır Daha sonra Büyük Simgeleri tıklayın. Şimdi Kontrol panelinde öğelerden oluşan bir liste açılacaktır. Aygıt Yöneticisi öğesini tıklayın)

   device manager


  • Aygıt Yöneticisi altında IEEE 1394 Ana Veri Yolu Kontrol Ünitesini bulun ve üzerinde çift tıklayın. Şuna benzer bir ifade yer alacaktır 1394 OHCI Uyumlu Ana Kontrol Ünitesi. Eğer (Eski) kelimesi bu ifadenin sonunda yer alıyorsa kurulum işleminiz tamamlanmıştır ve sadece çıkış yaparak Seçenek 2, Adım 4: Windows Live Fotoğraf Galerisinin Kullanılması kısmına gitmeniz gerekir.
  • Bundan sonra 1394 OHCI Uyumlu Ana Kontrol Ünitesi üzerinde çift tıklayın. Bir pencere açılarak şu ifade görüntülenir 1394 OHCI Uyumlu Ana Kontrol Ünitesi Özellikleri
  • Sürücü Sekmesini tıkladıktan sonra Sürücü Güncelle seçeneğini tıklayın
  • Bilgisayarıma sürücü yazılımı için gözat seçeneğini ve daha sonra Bilgisayarımda bulunan cihaz sürücüleri listesinden seçmeme olanak tanı seçeneğini seçin. Sürücü listelerinin bulunduğu bir listeyi getirir
  • 1394 OHCI Uyumlu Ana Kontrol Ünitesi (Eski) seçeneğini tıkladıktan sora İleri seçeneğini tıklayın. Sonunda (Eski) olanı seçtiğinizden emin olun.
  • 1394 OHCI Uyumlu Ana Kontrol Ünitesi (Eski) kurulumu yapıldıktan sonra şu ifade görüntülenecektir Windows sürücü yazılımınızı başarılı bir şekilde güncellendi.
  • Kapat düğmesini tıklayın ve açık olan tüm pencereleri kapayın.

  Bilgisayarınızı yeniden başlatın. Şimdi i.LINK/FireWire/IEEE 1394 bağlantı noktasını kullanarak videoyu dışarıdan aktarmak mümkün olacaktır. Seçenek 2, Adım 4 ile devam edin: Windows Live Fotoğraf Galerisinin Kullanılması kısmına gitmeniz gerekir.

  SORUN BULMA

  Zaman zaman (kurulum güncellemeleri yapıldıktan sonra) Windows 7 daha önceki 1394 OHCI Uyumlu Ana Kontrol Ünitesi konumuna geri dönecektir. IEEE 1394 cihazının aktarım hızının yavaşladığını ve/veya işlemi sürdüremediğini fark ederseniz yukarıda yer alan adımları tekrarlayın.
  Sürücüyü eski sürücüyle değiştirdikten sonra hala videoları dışarıdan alamıyorsanız sorun donanım kaynaklı olabilir. Problem doğrudan kamera üzerinde bulunan bağlantı noktasında, bilgisayarda veya bağlantı kablosunda olabilir. Kablo uçlarının yerlerini değiştirmeyi veya mümkün olması durumunda başka bir bağlantı noktası kullanmayı deneyin