Temel bilgiler → Diyafram Açıklığı (F değeri) ve A Modu

  Diyafram Açıklığı (F değeri) ve A Modu

  Diyafram, lensten gelen ışık miktarını ayarlayan bir parçadır. Aşağıdaki görüntülerde gösterildiği gibi diyafram, lensin içinde yer alır ve açıklığın boyutunu değiştirerek gelen ışığın miktarını ayarlar.

  Görüntüler

  F1.8 F16

  Diyafram açıklığının boyutundan etkilenen, fotoğraf makinesine giren ışık miktarı f değeri ile ifade edilir. Bazı sabit standart f değerleri (F2, F2.8, F4, F5.6 ve F8 gibi) mevcuttur. F değeri arttıkça diyafram açıklığı daralır ve lensten daha az ışık geçer. F değeri azaldıkça diyafram açıklığı küçülür ve lensten daha çok ışık geçer. Örneğin, diyafram açıklığı F8'den F5.6'ya düşürülürse ışık miktarı iki katına çıkar. Sonuç olarak, diğer koşullar aynı kaldığı sürece, deklanşör hızı iki katına çıkarılsa bile diyaframdan aynı miktarda ışık girer.

  Diyafram açıklığı, aynı zamanda bir fotoğraftaki odak içi alanların aralığını veya bulanıklaştırma miktarını da etkiler.
  Aşağıdaki fotoğraflar bulanıklaştırma miktarı ve diyafram açıklığı arasındaki karşılaştırmayı gösterir. F değeri küçüldükçe ön planın ve arka planın daha fazla bulanıklaştığını görebilirsiniz.

  Diyafram açıklığı
  Fotoğraflar
  Arka plan bulanıklaştırma

  Genellikle, f değeri küçüldükçe fotoğraf makinesine daha fazla ışık girer ve daha fazla bulanıklaştırma efekti elde edebilirsiniz. Her lensin minimum bir f değeri vardır ve bu, lensin maksimum diyafram açıklığı olarak adlandırılır. Bir lensin maksimum diyafram açıklığını kontrol etmek için lensin teknik özelliklerine veya aşağıdaki görüntüde gösterildiği gibi lens üzerinde yazan değere bakın.
  F değeri küçük olan lenslere genelde hızlı lens denir.

  Lens

  A modu (Diyafram Öncelikli mod)

  A modu (Diyafram Öncelikli mod) f değerini istediğiniz gibi ayarlamanıza olanak tanıyan bir moddur. Bu modda fotoğraf makinesi, deklanşör hızını ve ISO hassasiyetini iyi pozlanmış bir fotoğraf çekecek şekilde otomatik olarak ayarlar.
  Bu mod, odak yalnızca ana öznede olacak şekilde ön planı ve arka planı bulanıklaştırmak istediğinizde veya ön plandan arka plana geniş bir aralığa odaklayarak manzaranın tamamını net bir şekilde görüntülemek istediğinizde idealdir.

  Fotoğraflar

  Arka planı bulanıklaştırmak için F1.4 değeriyle çekildi Arka plan dahil olmak üzere tüm görüntüyü net bir şekilde çekmek için F11 değeriyle çekildi

  F değeri büyüdükçe ışığın kameraya girdiği açıklık küçülür. Sonuç olarak deklanşör hızı azalır, bu da fotoğraf makinesinin titremesi sebebiyle görüntünün bulanıklaşmasına neden olabilir. Bu durum meydana gelirse daha küçük bir f değeriyle yeniden çekim yapmayı deneyin.