Temel bilgiler → Deklanşör Hızı ve S Modu

  Deklanşör Hızı ve S Modu

  Deklanşör hızı, görüntü sensörünün önündeki deklanşörün açık kaldığı süredir. Deklanşör açıkken görüntü sensörü ışığa maruz kalır ve bu ışıktan görüntü oluşturulur.

  Görüntüler

  [1] Deklanşör açık. [2] Deklanşör kapalı.

  Yukarıdaki görüntüler, E-mount fotoğraf makinesinin deklanşör kısmını gösterir. [1] numaralı görüntüde deklanşör açık ve görüntü sensörü ışığa maruz kalıyor. Deklanşör hızı ne kadar fazla olursa görüntü sensörüne o kadar fazla ışık ulaşır. Örneğin, deklanşör hızı 1/60 saniyeden 1/30 saniyeye çıkarıldığında ışık miktarı ikiye katlanır.
  Lensten gelen ışık miktarını ayarlayan diyafram açıklığı ile birlikte deklanşör hızı, pozlamayı belirleyen faktörlerden biridir.
  Otomatik çekim modlarında, P modunda ve A modunda, fotoğraf makinesi deklanşör hızını otomatik olarak belirler. S modunda deklanşör hızını kendiniz belirleyebilirsiniz.

  Deklanşör hızının fotoğraf üzerindeki etkisi

  Deklanşör hızını değiştirerek fotoğrafik anlatımı kontrol edebilirsiniz. Aşağıdaki fotoğraflar, deklanşör hızının nasıl bir fark yarattığını göstermektedir.

  Fotoğraflar

  [1] 1/1250 sn [2] 1/20 sn [3] 1/4 sn

  Bu şelale fotoğrafları, deklanşör hızı değiştirilerek çekilmiştir.
  [1] numaralı fotoğraf 1/1250 sn deklanşör hızıyla çekildi, bu da üç fotoğraf arasından en hızlısı. Deklanşörün açık kaldığı süre kısa olduğu için fotoğrafta suyun hareketi durmuş gibi görünüyor.
  [2] numaralı fotoğraf 1/20 sn ile çekildi. Deklanşörün açık olduğu süre boyunca su aktığı için fotoğraf daha dinamik görünüyor.
  [3] numaralı fotoğraf 1/4 sn ile çekildi, bu da en yavaş deklanşör hızı. Deklanşörün uzun bir süre boyunca açık kalması, su akışının ipeksi bir şekilde görüntülenmesine neden olmuş.
  Bu şekilde, deklanşör hızını değiştirerek hareket eden bir öznenin çeşitli şekillerde görüntülendiği fotoğraflar çekebilirsiniz. S modu ve M modunda deklanşör hızını istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz ancak mevcut hız aralığı modele bağlı olarak değişir.

  Örneğin spor çekimi yaparken olduğu gibi hareket eden bir öznenin hareketini dondurarak bir fotoğraf çekmek istiyorsanız öznenin hızlı hareket etmesinden kaynaklanan görüntü bulanıklığını önleyebilmek için en yüksek deklanşör hızının kullanılması önerilir.

  Fotoğraf

  Deklanşör hızı: 1/4000 sn

  1/4000 sn deklanşör hızıyla çekilen yukarıdaki fotoğraf, öznenin topu almaya çalıştığı anı yakalamış. Diğer taraftan, suyun akışını veya ışığın bıraktığı izi çekmek istiyorsanız daha yavaş bir deklanşör hızının kullanılması önerilir.

  Fotoğraf

  Deklanşör hızı: 5 sn

  Deklanşör hızının 5 saniyeye ayarlandığı yukarıdaki fotoğraf havai fişeklerin bıraktığı izi yakalamış. Ancak deklanşör hızı yavaşladıkça görüntü daha kolay bulanıklaşır. Havai fişekler ve gece manzarası çekiminde olduğu gibi deklanşör hızının otomatik olarak yavaşlama eğiliminde olduğu az ışıklı koşullarda çekim yaparken fotoğraf makinesini sabit tutmak için tripod kullanmak şarttır.
  Tripod kullanamadığınız bir sahnede ISO hassasiyetini artırarak daha yüksek deklanşör hızları kullanabilirsiniz. Ancak daha yüksek ISO hassasiyetinin görüntüde kumlanmaya neden olabildiğini unutmayın. Ayrıca, fotoğraf makinesini elinizde tutarken gece manzaraları çekmek için Sahne Seçimindeki Hand-held Twilight (Elde Alacakaranlık) modu etkilidir.

  Fotoğraf

  Deklanşör hızı: 0,5 sn

  Yukarıdaki fotoğraf düşük bir deklanşör hızıyla çekildiği için fotoğraf makinesinin titremesi sebebiyle görüntü bulanıklaşmış. Hareket eden bir özneyi çekiyorsanız fotoğraf makinesinin titremesine ek olarak öznenin hareketinden kaynaklanabilen bulanıklaşmaya dikkat edin. Özne veya fotoğraf makinesi hareket ediyorsa görüntü bulanıklaşır ve net olmayan bir fotoğraf elde edilir.

  S modu (Deklanşör Önceliği modu)

  S modu (Deklanşör Önceliği modu), deklanşör hızını istediğiniz gibi ayarlamanıza olanak tanıyan bir moddur. Bu modda fotoğraf makinesi, diyafram açıklığını (f değeri) ve ISO hassasiyetini iyi pozlanmış bir fotoğraf çekecek şekilde otomatik olarak ayarlar.
  Bu mod, hareket eden bir öznenin hareketini dondurmak istediğinizde veya suyun ya da ışığın izini yakalamak istediğinizde idealdir.