Çekim ipuçları > Dinamik Gece Manzaraları Yakalayın

  Seviye: Başlangıç

  7. DERSDinamik Gece Manzaraları Yakalayın

  Fotoğraf

  Odak uzaklığı: 135 mm / F değeri: 8,0 / Enstantane: 5 sn. / ISO: 400 / Beyaz dengesi: Özel (3600K / M5)

  Seyahat sırasında karşılaşılan gece manzaraları veya güzel manzaralı alanlar, fotoğraflarda sık kullanılan konulardır. Bu bölümde güzel bir gece manzarası çekmeyi ve gerçek manzara karşısında edindiğiniz izlenimi en doğru şekilde yeniden üretmeyi öğreneceksiniz.
  Önce fotoğraf makinenizi P moduna alın ve aşağıdaki ipuçlarını deneyin.

  Tripod ile çekim yapma

  Tripod, güzel gece manzarası fotoğrafları çekmek için en etkili araçtır. Gece manzaraları gibi düşük ışık koşullarında çekim yaparken enstantane yavaşlayarak fotoğraf makinesine giren ışık miktarını artırır ve ISO hassasiyeti artar. Bunun sonucunda görüntü, fotoğraf makinesinin titremesinden dolayı bulanıklaşır veya artan gürültü nedeniyle grenli hale gelebilir.

  Bu fotoğraf, enstantanenin 3,2 sn olarak ayarlanmasıyla çekilmiştir. Bu enstantanede, fotoğrafçı ne kadar az hareket etmeye çalışsa da görüntü tamamen bulanıktır.

  Fotoğraf

  Enstantane: 3,2 sn.

  Fotoğraf makinesini bir tripoda sabitlerseniz düşük perde hızlarında bile bulanık olmayan net bir fotoğraf çekebilirsiniz. Aynı zamanda ISO hassasiyetini mümkün olan en düşük değere ayarlamalısınız. Bu ayar, enstantaneyi daha da azaltacaktır fakat fotoğraf makineniz tripoda sabitlendiği için bulanıklık konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Ayrıca düşük ISO hassasiyeti gürültüyü de azaltabilir. ISO hassasiyetinin en düşük değeri modele göre değişiklik gösterse de ISO 100 ila ISO 400 arasındaki değerleri kullanmanız önerilir.
  Tripod kullanırken fotoğraf makinesinin arızalanmasını önlemek için SteadyShot işlevini devre dışı bırakın. Deklanşör düğmesine basılmasından dolayı fotoğraf makinesinin titremesi de bulanıklığa neden olabilir. Bu tür bulanıklıkların önlenmesi için 2 saniyelik zamanlayıcı ayarı etkili bir yöntemdir.

  Fotoğraf

  Odak uzaklığı: 50 mm / F değeri: 10 / Enstantane: 5 sn. / ISO: 200 / Beyaz dengesi: Gün Işığı

  Tripod ile çekilmiş olan yukarıdaki fotoğraf, bulanıklıktan etkilenmemiştir. Uzun pozlama süresi sayesinde suyun üzerinde parıldayan ışıklar, yüzeye eşit bir şekilde dağılarak güzel bir görünüm oluşturur.

  Tripodunuz yoksa ne yapabilirsiniz?
  Tripodunuz yoksa yakınınızdaki bir duvara veya direğe yaslanın ya da fotoğraf makinenizi sabit tutmak ve bulanıklığı azaltmak için makinenizi bir tırabzana veya başka bir düz zemine yerleştirin.
  Bu yöntemlerden de faydalanamayacağınız bir durumda, kameranın titremesini azaltmak için daha yüksek enstantaneler kullanın. Kamera tarafından otomatik olarak belirlenen enstantanede bulanıklık olursa ISO hassasiyetini manuel olarak artırın. Mümkün olan en yüksek ISO hassasiyeti değeri, modele göre değişiklik gösterir. ISO hassasiyeti; ISO 6400, 12800 ve daha yüksek bir değere ayarlandığında enstantane de artar ve görüntü bulanıklıktan daha az etkilenir. Fakat görüntü, gürültü ve ayrıntıların azalması kaynaklı sorunlardan etkilenebilir.

  Fotoğraf

  Odak uzaklığı: 24 mm / F değeri: 2,8 / Enstantane: 1/40 sn. / ISO: 3200 / Beyaz dengesi: OBD

  Bu fotoğraf, ISO 3200 ile çekilmiştir. Daha yüksek bir enstantanenin kullanılması, bulanıklığın başarı bir şekilde önlenmesini sağlamıştır. Bununla birlikte, büyütülen görüntüyü incelediğinizde, daha düşük ISO hassasiyeti ile çekilen fotoğrafa kıyasla gürültüden dolayı biraz grenli olduğunu görebilirsiniz. Ayrıca ayrıntıların çözünürlüğü ve su yüzeyinin dokusu açısından, tripod ile çekilen fotoğraf bu fotoğraftan daha güzel görünür.

  Bu fotoğrafta olduğu gibi gürültünün fark edilebildiği durumlarda Sahne Seçimi (çekim modu) ayarında "Alacakaranlıkta Elde Çekim" modunu kullanın. Bu modda deklanşör düğmesine bir kez basıldığında kesintisiz olarak 6 fotoğraf çekilir ve bu fotoğraflar, yüksek hassasiyetli bir şekilde birleştirilirken fotoğraftaki gürültü de işlenir. Bu işlem sayesinde normal tek çekime kıyasla daha düşük gürültülü gece manzaraları çekebilirsiniz.
  Bununla birlikte, Sahne Seçimindeki "Elde Alacakaranlık" modu otomatik çekim modu olduğu için bir sonraki bölümde açıklanacak olan renk ve parlaklık ayarlarını değiştiremezsiniz.

  Parlaklığı ve rengi ayarlama

  Bulanık olmayan fotoğraflar çekmeyi öğrendikten sonra çekeceğiniz görüntüye göre parlaklığı ve rengi ayarlayın.
  Parlaklık, pozlama telafisi ile ayarlanabilir. İnsan gözü, gece gökyüzünü "karanlık" olarak algılarken binaların ışıklarını ve aydınlatmaları "parlak" olarak algılar. Ancak fotoğraf makinesi, karanlık veya aydınlık olmalarına bakmadan tüm sahneleri aynı parlaklık standardıyla işlemeye çalışır. Bu nedenle karanlık kısımların (gece gökyüzü) ve aydınlık kısımların (bina ışıkları) birbirine karıştığı gece manzaralarını çekerken fotoğraf makinesinin belirlediği pozlama, insan gözünün algıladığı parlaklığı doğru şekilde oluşturamayabilir. Bu durum, gece manzarası çekimleri sırasında istenilen sonuçların elde edilmesini zorlaştırır. Gece gökyüzü soluk görünebilir veya sokak ışıkları kırpılmış gibi görünebilir.

  Ayrıca fotoğrafın parlaklığı, fotoğraf makinesinin Yaratıcı Tarz/Yaratıcı Görünüm ayarları gibi ayarlarından da etkilenebilir.
  Önce pozlama telafisi olmadan çekmeye çalışın, ardından sonuçlara göre pozlamayı ayarlayın.

  Fotoğraf

  Odak uzaklığı: 120 mm / F değeri: 6,3 / Beyaz dengesi: Floresan: Sıcak Beyaz (-1) Doygunluk: +3 / Pozlama telafisi: 0 Odak uzaklığı: 120 mm / F değeri: 6,3 / Beyaz dengesi: Floresan: Sıcak Beyaz (-1) Doygunluk: +3 / Pozlama telafisi: +0,7

  Pozlama telafisi olmadan bu fotoğraf, güçlü sokak ışıkları nedeniyle az pozlanmıştır. Binanın arkasındaki şehir manzarası karanlıkta kalmıştır. Pozlamanın +0,7 değerine ayarlanmasıyla fotoğraf, uygun parlaklıkta işlenmiştir.

  Şimdi renk ayarlama konusuna geçelim. Genel renk tonunu ayarlamak için beyaz dengesi işlevini kullanabilirsiniz. Kameranın renk tonunu otomatik olarak belirlediği otomatik beyaz dengesinde [OBD] gerçek renkler aslına uygun olarak yeniden üretilebilir. Bununla birlikte, gece şehir manzarası çekimlerinde [Floresan: Sıcak Beyaz] ayarı, fotoğrafa mavi bir ton ekleyecektir. Bu ayar, yapay aydınlatmaların özelliklerini yansıtmak için daha uygun olabilir.
  Şehirdeki binalar ve aydınlatmalar gibi güçlü ışıklar, fotoğrafta daha beyaz görünme eğilimindedir ve renkleri, beklendiği kadar canlı görünmez. Böyle bir durumda, Yaratıcı Tarz/Yaratıcı Görünüm seçenek ayarlarında doygunluğu + tarafına ayarlayın, bu sayede ışıklar daha canlı ve renkli görünür.

  Fotoğraf

  Odak uzaklığı: 16 mm / F değeri: 6,3 / Enstantane: 13 sn. / ISO: 200 / Beyaz dengesi: AWBOdak uzaklığı: 16 mm / F değeri: 6,3 / Enstantane: 13 sn. / ISO: 200 / Beyaz dengesi: Floresan: Sıcak Beyaz (-1) Doygunluk+3

  Bu tür ayarlamalar yaparak gerçek manzarada gördüğünüz dramatik etkiyi yansıtabileceğiniz gece manzarası fotoğrafları çekebilirsiniz.

  Diğer sahneler de olduğu gibi gece sahneleri için de en iyi renk tonu, tercihlerinize ve amacınıza bağlı olarak değişir. Pozlama telafisi, beyaz dengesi ve Yaratıcı Tarz/Yaratıcı Görünüm gibi ayarlama işlevlerinden tam olarak yararlanın ve en sevdiğiniz kareyi bulun.

  Sabit odak uzaklıklı lensler

  Küçük F değerlerine (hızlı maksimum diyafram açıklıkları) sahip sabit odak uzaklıklı lensler, büyük miktarda ışığın fotoğraf makinesine girmesini sağlar.
  Böylece düşük ışık koşullarında bile gece manzaralarını daha az bulanıklık ve gürültü ile çekebilirsiniz. Ayrıca arka planların mükemmel bir şekilde bulanıklaştırıldığı portreler ve enstantaneler çekebilirsiniz.

  Fotoğraf

  Odak uzaklığı: 24 mm / F değeri: 2,8 / Enstantane: 0,25 sn.

  Birinci sınıf 24 mm (35 mm full frame eşdeğeri) prime lens, geniş F1,8 maksimum diyafram açıklığına sahiptir ve kare boyunca olağanüstü netlik ve kontrastın yanı sıra odak dışında kalan alanlarda güzel "bokeh" efekti sunar. Etkileyici 1:4 yakın çekim özelliği için 0,25x maksimum büyütmeye sunar ve dahili sürücü motoru film yapımcılarının hoşuna gidecek akıcı ve sessiz otomatik netleme sağlar.

  Fotoğraf

  Odak uzaklığı: 35 mm / F değeri: 1,8 / Enstantane: 1/80 sn.

  Maksimum değeri olan F1,8 diyafram açıklığında bile olağanüstü görüntü kalitesi sunan, full frame fotoğraf makinelerine yönelik bu kompakt ve hafif 35 mm'lik prime lens, masa üstü fotoğrafçılıktan mükemmel dış mekan çekimlerine kadar her alanda kullanılabilecek çok yönlü bir seçenektir. Hızlı, hassas ve sessiz AF çalışması ile güvenilir AF takibi bu cihazı video ve fotoğraflar için uygun bir ürün haline getirir.

  Fotoğraf

  Odak uzaklığı: 55 mm / F değeri: 2 / Enstantane: 1/80 sn.

  55 mm'lik odak uzaklığına ve büyük F1,8 maksimum diyafram açıklığına sahip bu standart prime lens, full frame E-mount gövdeler için etkileyici bir ZEISS Sonnar kontrastı ve çözünürlüğü sunar. Gerektiğinde konunuzu belirginleştirmek için mükemmel bir arka plan bokeh efekti de oluşturabilir. Büyük ve parlak maksimum diyafram açıklığı, düşük ışık koşullarında elle çekim yapabilmenizi ve bunu yaparken de olağanüstü keskinlik ve netlik elde edebilmenizi sağlar.