Çekim ipuçları > Gökyüzü Manzaraları Çekimi

  Seviye: Başlangıç

  6. DERSGökyüzü Manzaraları Çekimi

  Fotoğraf

  Odak uzaklığı: 11 mm / F değeri: 7,1 / Enstantane: 1/30 sn.

  Gökyüzü bize her gün farklı bir yüzünü gösterir. Bu bölümde, kendi fotoğrafınızı temel alarak gökyüzü fotoğrafınızı nasıl bir "sanat eserine" dönüştüreceğiniz öğretilmektedir. Önce fotoğraf makinenizi P moduna alın, ardından aşağıdaki adımları izleyerek istediğiniz fotoğrafı elde edin.

  Renkleri istediğiniz şekilde üretmek için ayar yapma

  Önce beyaz dengesi ile rengi tercihinize göre ayarlayın. Beyaz dengesinin etkileri, çekim saati ve çekim sırasındaki hava durumuna göre değişiklik gösterir. Favori renginizi bulmak için her ayarı deneyin.
  Aşağıdaki gökyüzü fotoğrafları, 3 farklı beyaz dengesi ayarıyla sabah saatlerinde çekilmiştir.

  Fotoğraf

  [Gün Işığı][Gölge][Ampul]

  Gerçek görüntüye en yakın fotoğraf [Gün Işığı] seçeneğiyle çekilen fotoğraf olsa da [Gölge] seçeneğinin belirlenmesi güneş ışığının sıcaklığını artırmaktadır. Diğer yandan, [Ampul] seçeneği belirlendiğinde, fotoğrafta renk tonunda maviye doğru güçlü bir kayma oluşmuş ve fantastik bir atmosfer ortaya çıkmıştır.

  Görüntü derinliğini artırma

  Renk ayarının yanı sıra, kontrast ve parlaklık da fotoğrafın atmosferinde büyük farklar yaratır. Kontrast, Yaratıcı Tarz/Yaratıcı Görünüm ile ayarlanabilir.
  Örneğin, aşağıda fotoğraf [1]'de olduğu gibi bulutların netliğini ön plana çıkararak gökyüzünün derinliğini ve değişkenliğini artırmak istiyorsanız [Peyzaj] seçeneği tavsiye edilir. Bu ayar, fotoğrafın kontrastını ve derinliğini artırır. Fotoğraf [2]'deki gibi durgun görünen bir kış gökyüzü elde etmek istiyorsanız [Standart] ayarını seçin. Seçenek ayarlarında "Doygunluk" ve "Kontrast" değerlerini düşürün.

  Fotoğraf

  [1] [Peyzaj] [2] [Standart] Doygunluk: -2

  Son olarak, parlaklığı değiştirmeyi deneyin. Parlaklık, pozlama telafisi ile ayarlanabilir.
  Aşağıdaki örnekte daha net renk elde etmek ve kontrastı artırmak için pozlama - yönüne ayarlanmıştır. Uygun pozlama telafisi seviyesi gökyüzü koşullarına ve kişisel tercihe göre değişeceği için farklı seviyelerde birkaç fotoğraf çekin.

  Fotoğraf

  Pozlama telafisi: 0 Pozlama telafisi: -1

  Pozlamanın - yönüne ayarlanması, gökyüzü rengini derinleştirerek fotoğrafın artırılmış derinlikle tamamlanmasını sağlamıştır.
  Diğer taraftan, düşük kontrastlı daha yumuşak bir dokunuş istiyorsanız + yön ayarı etkili olacaktır.

  Beyaz dengesi, Yaratıcı Tarz/Yaratıcı Görünüm ve pozlamadan oluşan 3 işlevi kullanarak çalışmanızı dilediğiniz şekilde tamamlayın.

  Dairesel polarize filtreleri deneme

  Dairesel polarize filtre kullanıyorsanız havada yansıyan ışık filtrelenir. Böylece, mavi gökyüzü ve yeşil yapraklar daha canlı renklere sahip olabilir. Bu filtre türü ayrıca su veya cam yüzeyinden gelen yansımaları da engeller.

  Fotoğraf

  Filtresiz Filtreli

  VF-xxCPAM2

  Bu dairesel polarize filtre cam ve su yüzeylerinden gelen istenmeyen yansımaları engelleyerek fotoğrafınıza daha profesyonel bir görünüm kazandırır. Sahip olduğu Carl Zeiss T* kaplamayla parlamaları ve gölgelenmeleri azaltır.