Çekim ipuçları > Evcil Hayvanların Şirin İfadelerini Yakalama

  Seviye: Başlangıç

  5. DERSEvcil Hayvanların Şirin İfadelerini Yakalama

  Fotoğraf

  Odak uzaklığı: 144 mm / F değeri: 5,6 / Enstantane: 1/13 sn.

  Evcil hayvanlarınızın fotoğrafını çekerken en önemli husus, onlarla aranızda bir güven ilişkisi kurmaktır. Doğrudan fotoğraf makinesini evcil hayvanlarınıza doğrulttuğunuzda ihtiyatlı davranabilirler. Bu nedenle, önce evcil hayvanlarınızın eviniz gibi rahat bir ortamda fotoğraf makinesine yavaş yavaş alışmasını bekleyin.
  Ayarları fotoğraf makinesinin otomatik olarak belirlediği P modunu kullanarak başlayın.

  Fotoğraf

  Odak uzaklığı: 120 mm / F değeri: 4,0 / Enstantane: 1/100 sn.

  Evinizde, evcil hayvanlarınızın sadece sizin gördüğünüz hallerde rahat davranırken fotoğraflarını çekin. Evcil hayvanlarınızın hareketli fotoğraflarını çekmenin yanı sıra olabildiğince fazla sayıda fotoğraf çekerek farklı ifadelerini yakalayın.

  Evcil hayvanların göz seviyesinden çekim yapma

  Eğilin ve evcil hayvanların göz seviyesinden çekim yapın. İnsan gözü seviyesinden çekim yaptığımızda (çoğunlukla yaptığımız gibi) fotoğraf makinesi aşağı yöne bakar. Bu nedenle, arka planda yalnızca zemin yer alır ve arka plan bulanıklığı elde etmek zordur. Evcil hayvanlarınızın göz seviyesinden çekim yaparak dünyayı evcil hayvanların gözünden görüldüğü gibi yakalayabilir, en şirin favori ifadeleri çeşitli yönlerden ve açılardan kaydedebilirsiniz.
  Evcil hayvanlarınızın göz seviyesinden çekim yapmak için fotoğraf makinenizin arkasındaki ekranın eğilme işlevini kullanın. (*)

  Ekrana yukarıdan bakarak sahneyi evcil hayvanlarınızın göz seviyesinden kolayca görebilirsiniz.
  (*) Kullanılabilir eğim açıları ve ekran şekli fotoğraf makinesi modeline göre değişir. Ayrıntılar için fotoğraf makinenizin Kullanma Kılavuzu veya El Kitabına bakın.

  Fotoğraf

  Odak uzaklığı: 24 mm / F değeri: 2,0 / Enstantane: 1/40 sn

  En iyi fotoğraf fırsatları evcil hayvanınızın fotoğraf makinesine baktığı anlar değil, aynı zamanda evcil hayvanınızın yemek veya oyuncakları gördüğünde heyecanlandığı anlardır. Böylece, sıra dışı ilginç sahneler yakalayabilirsiniz. Ailenizi veya arkadaşlarınızı evcil hayvanlarınızla oynarken çekmeyi deneyin.

  Fotoğraf

  Odak uzaklığı: 120 mm / F değeri: 4,0 / Enstantane: 1/160 sn.

  Bu fotoğrafta, yukarıdaki yiyeceğe bakan kedinin ifadesi yer almaktadır. Neredeyse zemine değecek şekilde aşağıdan yapılan çekim, sıradan önden çekime göre daha farklı bir etki yaratmıştır. Konudan biraz uzaklaşıp zum lensin telefoto tarafında (daha uzun odak uzaklıklarında) çekim yaparak arka plan bulanıklığı artırılmış ve kedinin ifadesi güçlendirilmiştir. Diğer yandan, yaklaşıp geniş açı tarafında (daha kısa odak uzaklıklarında) çekim yaparsanız evcil hayvanınızın vücudu kadrajı doldurur. Böylece fotoğraf daha dinamik ve daha güçlü görünür.

  Konu bulanıklığını azaltmak için dikkat etme

  Evcil hayvanlar hareket ederken konunun hareketinden ötürü bulanıklık oluşabilir (konu bulanıklığı). Bu durumlarda S modunu kullanın.
  S modunda daha hızlı bir enstantane seçerek konu bulanıklığını azaltabilirsiniz. Tavsiye edilen enstantaneler ortama ve evcil hayvanınızın hareketine göre değişiklik gösterse de genellikle 1/250 sn veya daha yüksek hızlarda çekim yapabilirsiniz.

  Enstantane düşük olduğu için bu fotoğraf bulanık ve belirsiz çıkmıştır.
  Loş iç mekan koşullarında fotoğraf makinesine giren ışık miktarı azdır. Bu nedenle enstantaneyi çok artırırsanız fotoğraf karanlık çıkar. Bu durumlarda en iyi çözüm, odayı aydınlatmaktır. Odanın aydınlığını ayarlayamıyorsanız veya loş ışıkta çekim yapmak istiyorsanız enstantaneyi küçük miktarda düşürerek fotoğraf yeteri kadar aydınlık çıkana kadar art ardına çekim yapmayı deneyin.
  Bu gibi sahneler için hızlı, sabit odak uzaklıklı lensler oldukça kullanışlıdır.

  Fotoğraf

  Enstantane: 1/13 sn.

  Sabit odak uzaklıklı lensleri deneme

  Küçük F değerlerinde (hızlı maksimum diyafram açıklıkları) sabit odak uzaklıklı lensler mükemmel arka plan bulanıklığı oluşturabilir. Ayrıca, fotoğraf makinesine yüksek miktarda ışığın girmesini sağladıkları için iç mekanlarda loş ışıkta bile daha düşük bulanıklık ihtimaliyle çekim yapmanın tadını çıkarabilirsiniz.

  Fotoğraf

  Odak uzaklığı: 35 mm / F değeri: 1,8 / Enstantane: 1/640 sn.

  Maksimum değeri olan F1,8 diyafram açıklığında bile olağanüstü görüntü kalitesi sunan, full frame fotoğraf makinelerine yönelik bu kompakt ve hafif 35 mm'lik prime lens, masa üstü fotoğrafçılıktan mükemmel dış mekan çekimlerine kadar her alanda kullanılabilecek çok yönlü bir seçenektir. Hızlı, hassas ve sessiz AF çalışması ile güvenilir AF takibi bu cihazı video ve fotoğraflar için uygun bir ürün haline getirir.

  Fotoğraf

  Odak uzaklığı: 50 mm / F değeri: 4,0 / Enstantane: 1/80 sn

  SEL50F18

  50 mm odak uzaklığına sahip bu orta seviye telefoto lens, portreler için idealdir. Geniş diyafram açıklığı ve dairesel diyafram açıklığı tasarımıyla muhteşem görünen bulanık arka planlar elde edilebilir. Üstelik, dahili Optical SteadyShot görüntü sabitleme sisteminin katkısıyla düşük ışık koşullarında oldukça net görüntüler çekilebilir.