Telefoto lensler

  Kuş, uçak veya ay yüzeyi gibi uzak mesafede yer alan öznelerin yakın çekimlerinde en iyi seçiminiz telefoto lenstir.
  Bu lensler ayrıca spor etkinlikleri veya vahşi yaşam habitatları gibi yaklaşması zor olan özneleri yakalamada da başarılıdır.
  Odak uzaklığı ile güzel bulanık efektler oluşturabilirsiniz.

  Fotoğraf

  Odak uzaklığı: 500 mm / F değeri: 5,6 / Deklanşör hızı: 1/1250 sn

  Kolay bokeh

  Diyafram açıklığı (f değeri), odak uzaklığı, çekim mesafesi ve özneler ile arka plan arasındaki mesafe olmak üzere bokeh miktarını düzenleyen dört temel faktör vardır. Bunların arasında özellikle odak uzaklığının artması bokehi kolaylaştırır ve böylece telefoto lensler iyi bir seçim olur.

  Fotoğraf

  Odak uzaklığı: 300 mm / F değeri: 11 / Deklanşör hızı: 1/640 sn

  Bir telefoto lensle çekim yaparken ön plandaki kabuk ile arka plandaki okyanus arasındaki mesafe, okyanusta parlayan güneş ışığından büyük bokeh daireleri oluşturur.

  Fotoğraf

  Odak uzaklığı: 500 mm / F değeri: 5,6 / Deklanşör hızı: 1/320 sn

  Ormandaki yabani kuşları çekerken arka plandaki yeşil yaprakları birbirine karışmış gibi gösterebilirsiniz.

  Portre lensleri

  Öznelerden uygun bir mesafeden yapılan çekimlerde, 85 mm civarında odak uzaklığına sahip ve güzel arka plan bokeh efekti oluşturan orta telefoto prime lens, portre çekimleri için idealdir.

  Etkileyici lens sıkıştırma

  Telefoto lenslerle çekim yaparak arka planda yakın ve uzaktaki özneler arasındaki mesafeyi sıkıştırma etkisi oluşturabilirsiniz. Telefoto lensler, bu sıkıştırma etkileriyle gerçekten öne çıkmaktadır.

  Fotoğraf

  Odak uzaklığı: 200 mm / F değeri: 8,0 / Deklanşör hızı: 1/1000 sn

  Aşağıdaki A ve B fotoğraflarının çekiminde merkezdeki çiçekleri aynı boyutta tutmak için fotoğraf makinesi hareket ettirilmiştir. B fotoğrafı, bir telefoto lensle çekildiğinden arka plandaki ada, A fotoğrafına göre daha yakın ve daha büyük görünmektedir.

  A Fotoğrafı
  A: Odak uzaklığı: 75 mm
  B Fotoğrafı
  B: Odak uzaklığı: 200 mm

  Dönüştürme lensleriyle daha teleskopik çekimler yapma

  Uyumlu lensler sınırlı olsa da daha teleskopik çekimler için bir dönüştürme lensi takabilirsiniz.

  Fotoğraf

  SEL20TC teledönüştürücü lensin kullanımı

  Notlar:
  • Telefoto çekimlerinde hafif fotoğraf makinesi hareketi, fotoğraf makinesinin titreme olasılığını artırarak çekimlerinizi büyük ölçüde etkileyebilir. Deklanşöre basmak için mümkün oldukça tripod ve uzaktan kumanda gibi ekipman kullanın.
  • Çekimlerin zamanlamasında gecikme yaşıyorsanız 2 saniyelik otomatik zamanlayıcıyı kullanabilirsiniz. Fotoğraf makinesinin titremesini önlemek için çekim ortamınızda uygun önlemler alın.

  Lensleri deneyebileceğiniz sahneler

  Spor

  Uzaktan, stantlardan veya başka bir yerden çekim yapıyorken bile telefoto lensler anında değişen sporcu hareketlerini ve ifadelerini yakalayabilir.

  Fotoğraf

  Odak uzaklığı: 180 mm / F değeri: 5,0 / Deklanşör hızı: 1/4000 sn

  Fotoğraf

  Odak uzaklığı: 300 mm / F değeri: 5,6 / Deklanşör hızı: 1/2500 sn

  Çekim teknikleri için buraya bakın

  Vahşi yaşam

  Bazı vahşi hayvanlara yaklaşamazken bile yakın çekimler yapabilirsiniz. Çekimlerinizde lens sıkıştırmadan da faydalanabilirsiniz.

  Fotoğraf

  Odak uzaklığı: 208 mm / F değeri: 6,3 / Deklanşör hızı: 1/320 sn

  Fotoğraf

  Odak uzaklığı: 300 mm / F değeri: 6,3 / Deklanşör hızı: 1/1000 sn

  Ay

  Ayın desenleri ve kraterlerini açık bir şekilde yakalayabilirsiniz.

  Fotoğraf

  Odak uzaklığı: 750 mm / F değeri: 16 / Deklanşör hızı: 1/60 sn

  Fotoğraf

  Odak uzaklığı: 840 mm / F değeri: 11 / Deklanşör hızı: 1/80 sn

  Deneyebileceğiniz telefoto lensler

  Çeşitli fotoğraf makineleri ve lensler mevcut olmasına rağmen, NEX-7 veya ILCE-6000 lenslerinin ILCE-7C ya da ILCE-7M3 ile kullanılıp kullanılamayacağı gibi sorular alabiliyoruz.

  Hem APS-C hem de Full Frame fotoğraf makineleri ve lensler sunulur ancak uyumluluk sadece aynı E-mount kullanılmasıyla sağlanır. Kullanımla ilgili notlar için aşağıdaki sayfaya göz atın.

  APS-C ve Full Frame fotoğraf makineler ile lensler birbirinin yerine kullanılabilir mi? (α E-mount)

  Zum lensler

  Fotoğraf

  Odak uzaklığı: 600 mm / F değeri: 6,3 / Deklanşör hızı: 1/500 sn

  SEL200600G
  FE 200-600mm F5.6-6.3 G OSSS

  600 mm odak uzaklığını kapsayan süper telefoto zum lens. Bu lens, süper telefoto çekimlerde kuşlar ve diğer vahşi hayvanlar, spor, tren, uçak gibi yaklaşması zor ve hareketli özneler için mükemmel bir seçimdir.

  Fotoğraf

  Odak uzaklığı: 124 mm / F değeri: 8,0 / Deklanşör hızı: 1/250 sn

  SEL24240
  FE 24-240mm F3.5-6.3 OSS

  Geniş 24 mm-240 mm yakınlaştırma aralığıyla bu güçlü zum lens; manzaralar, mimari yapılar, portreler ve diğer tüm öznelerde etkilidir. Çiçeklerin ve sonbahar yapraklarının yakın çekimlerinden uçsuz bucaksız manzaralara kadar tüm kompozisyonları mümkün kılan bu tek lensle yaratıcı çekimler yapın.

  Fotoğraf

  Odak uzaklığı: 350 mm / F değeri: 6,3 / Deklanşör hızı: 1/640 sn

  SEL70350G
  E 70-350mm F4.5-6.3 G OSS

  350 mm (35 mm formatının eş değeri: 525 mm) çekim alanı için bir APS-C süper telefoto zum lens, G Lens serisiyle bilinen yüksek çözünürlük ve lens kompaktlığını bir araya getirir. Spor etkinlikleri, doğa/dış mekan sahneleri, evcil ve vahşi hayvanlar ve diğer birçok özneye uygun olan optik görüntü dengelemeyle çok daha farklı ortamlarda süper telefoto çekimin keyfini çıkarabilirsiniz.

  Fotoğraf

  Odak uzaklığı: 135 mm / F değeri: 8,0 / Deklanşör hızı: 1/160 sn

  SEL18135
  E 18-135mm F3.5-5.6 OSS

  Manzara, portre, doğa ve diğer çekimler için yüksek büyütme oranlı, APS-C formatına uyumlu bir zum lens. Dahili optik görüntü dengeleme özelliğiyle elde çekim için yeni olanaklar sunar. Kompakt boyutuyla hem rutin çekimler hem seyahatleriniz için idealdir.

  Prime lensler

  Fotoğraf

  Odak uzaklığı: 100 mm / F değeri: 5,6 / Deklanşör hızı: 1/125 sn

  SEL100F28GM
  FE 100mm F2.8 STF GM OSS

  Sony G Master Lens serisi, üstün çözünürlüğü ve güzel bokeh efektiyle bilinirken bu 100 mm orta telefoto prime lens, üstün bokeh efektlerini mümkün kılan STF (Smooth Trans Focus) optikleriyle emsallerinden ayrılmaktadır. Nefes kesen bir yumuşaklık ve özgünlüğe sahip bokeh, odaktaki özneleri vurgulayarak görüntülerinize doğal bir derinlik hissi kazandırır. Görüntülerin kenarlarına kadar uzanan son derece yüksek çözünürlük sağlayan optikler, oldukça titiz standartlara göre tasarlanmıştır.

  Fotoğraf

  Odak uzaklığı: 85 mm / F değeri: 1,8 / Deklanşör hızı: 1/320 sn

  SEL85F18
  FE 85mm F1.8

  Full Frame fotoğraf makinelerine yönelik geniş diyafram açıklığına sahip orta telefoto prime lens. İyi tasarlanmış bir prime lensin güvenilirliğinin ve bokeh etkisinin keyfini çıkarın. Yalnızca 85 mm geniş diyafram açıklığına sahip bir prime lensin sağlayabileceği arka plan bokeh efektini kullanarak etkileyici portreler çekin.