Çekim ipuçları > Fotoğraflarda Hareketi Yakalayın

  Seviye: Başlangıç

  12. DERSFotoğraflarda Hareketi Yakalayın

  Fotoğraf

  Odak uzaklığı: 180 mm / F değeri: 5,0 / Enstantane: 1/4000 sn.

  Bu bölümde, güç ve dinamizm hissini yansıtmak için spor sahnelerinde ve demir yolu fotoğrafçılığında hareketli nesnelerin çekimi için bazı teknikler öğreneceksiniz. α serisi fotoğraf makineleri, hareketli nesneleri çekmek için çeşitli işlevler sunar. İlk adım olarak aşağıdaki öneriyi deneyin.

  Hareketi durdurarak çekim yapma

  Nesnenin hareketini anlık olarak durdurmak ve bu anı etkileyici bir fotoğrafa yansıtmak için daha yüksek perde hızlarında çekim yapmanız gerekir. S modunda enstantane, istediğiniz şekilde ayarlanabilir ancak önce Sahne Seçimi (çekim modu) ayarında "Spor Eylemi" modunu kullanın.
  "Spor Aksiyon" modu, hareketli nesnelerin hareketini dondurarak çekim yapmanızı sağlar. Daha yüksek perde hızları ve AF işlevi ile nesnelerin hareketini kesintisiz olarak takip edebileceğiniz bu mod, hareketli nesneler için uygundur. Ayrıca bu modda, kesintisiz çekim modu otomatik olarak etkinleştirildiği için sahnenin en güzel anlarını yakalamak daha kolaydır. Deklanşöre bir kez basıldıktan sonra deklanşör düğmesinden parmağınızı çekerseniz kesintisiz çekimin duracağını unutmayın. Yakalamak istediğiniz sahne boyunca deklanşör düğmesini basılı tuttuğunuzdan emin olun.

  Fotoğraf

  1/800 sn. 1/800 sn.

  Yukarıdaki örnek fotoğrafların çekimi sırasında köpek koşarken fotoğrafçı, deklanşör düğmesini basılı tutmuştur. Yukarıdaki 2 fotoğraf, kesintisiz çekimler arasındaki en güzel karelerdendir. Enstantane 1/800 sn. ayarlandığında, nesnenin hareketi durmuş gibi görünür.

  Sahne Seçimindeki "Spor Aksiyon" modu, otomatik çekim modlarından biri olduğu için parlaklık ve renk ayarını değiştiremezsiniz. Bu ayarları değiştirmek için pozlama telafisi ve beyaz dengesi gibi işlevleri kullanmak istiyorsanız S modunda çekim yapın. S modunda çekim yaparken hareketli nesneleri kesintisiz olarak çekebilmek için otomatik odaklama modunu AF-C (Sürekli AF) olarak, sürme modunu ise Sürekli Çekim olarak ayarlayın.

  Kompozisyonu belirleme

  Kesintisiz çekimi kullanmaya alıştıktan sonra kompozisyona da dikkat edin. "1. İnsanları Ön Plana Çıkararak Etkileyici Portreler Çekme" ve "9. Sahneyi Küçük Öğelere Bırakın" örneklerinde görülebileceği üzere tipik iyi dengeli kompozisyon "Üçler Kuralı"na uygun kompozisyondur. Bununla birlikte, andaki dinamizmi fotoğrafa yansıtmak istediğiniz sahnelerde, nesnenin fotoğraf karesinin merkezinde olduğu bir kompozisyon da önerilir. Böyle bir kompozisyon, nesnenin gücünü ve temasını açıkça ifade etmek için etkilidir. Spor sahnelerini çekerken hareket halindeki ana nesnenin yakın çekimini fotoğraf karesinin merkezinde yakalayarak fotoğrafınızı, güçlü bir ifadeyle etkileyici bir şekilde mükemmelleştirebilirsiniz.

  Fotoğraf

  Odak uzaklığı: 300 mm / F değeri: 5,6 / Enstantane: 1/2500 sn.

  Bu örnekler, nesnenin fotoğraf karesinin merkezinde olduğu kompozisyonlarda çekilmiştir. Telefoto lens ile nesneye zum yapıldığında fotoğraflar, nesnenin gücünü ve dinamizmini fotoğrafa aktarır. Ayrıca nesne karenin merkezinde olduğu için nesneye odaklanmak daha kolaydır.

  Hareketsiz manzara çekimlerinin aksine hareketli nesnelerin çekiminde durum, bir anda önemli ölçüde değişebilir. Bu nedenle en önemli önceliklerimiz, çekim fırsatlarını kaçırmamak ve mümkün olduğunca çok kare yakalamaktır. İlk olarak kesintisiz çekime alışın ve kompozisyon konusunu daha rahat olduğunuz bir zamana bırakın. Ayrıca eve gittikten sonra fotoğraflarınızı bilgisayarınızda düzenleyerek de kompozisyonu ayarlayabilirsiniz.

  Fotoğraf

  Odak uzaklığı: 70 mm / F değeri: 5,6 / Enstantane: 1/400 sn.

  Telefoto lensleri deneme

  Yukarıdaki örneklere benzer spor sahnelerinde, dinamizmin aktarılması için nesneye zum yapılması etkili bir yöntemdir. Özellikle uzaktan çekim yapmak zorunda olduğunuz ortamlarda telefoto lensler gereklidir. Telefoto lensler, çoğunlukla spor müsabakalarının, kuşların ve hayvanların fotoğrafını çekenlere önerilir.

  Fotoğraf

  Lens odak uzaklığı: 200 mm / F değeri: 6,3 / Enstantane: 1/2000 sn.

  Yaban hayatı ve daha fazlası için ideal olan bu 200-600 mm süper telefoto zum, eksiksiz G lens kalitesi ve AF performansı ile, 1,4x ve 2,0x tele dönüştürücülerle 840 mm veya 1200 mm’ye kadar ulaşabilir. Asferik ve ED cam parçaları, zum aralığı boyunca olağanüstü çözünürlük sunarken Sony'nin Nano AR Kaplaması, parlamayı ve gölgelenmeyi önler. "Bokeh" efekti de muazzamdır.

  Fotoğraf

  F değeri: 16 / Enstantane: 1/6 sn.

  İlk full frame 70-300 mm E-mount zum, görüntü boyunca olağanüstü çözünürlük sunar. Ayrıca, 90 cm'lik minimum odak değeri sayesinde büyüleyici yakın çekimler yapıp harika ayrıntılar elde etmek için konuya yaklaşmanıza olanak tanır. Dahili Optical SteadyShot görüntü sabitleme özelliği, yakın odaktan telefotoya kadar uzaklıklarda kamera titremesini etkili bir şekilde önler. Gelişmiş lineer aktüatör ise hızlı ve hassas otomatik odaklama sağlar. Aynı zamanda toza ve neme de dayanıklıdır.

  Fotoğraf

  Lens odak uzaklığı: 193 mm / F değeri: 6,3 / Enstantane: 1/50 sn.

  Optimize edilmiş optik ve mekanik tasarımı, APS-C gövdeler (105–525 mm eşdeğeri) için olağanüstü bir süper telefoto zum performansı sunar. Etkileyici G Lensin kalitesi, zum aralığı boyunca görüntü kenarlarına varana kadar korunur. Bunların hepsi, dahili optik görüntü sabitleme içeren, kompakt ve taşınabilir bir 5x süper telefoto zum lenste bir araya getirilmiştir.

  Fotoğraf

  Odak uzaklığı: 208 mm / F değeri: 6,3 / Enstantane: 1/320 sn.

  SEL55210

  Bu 3,8x zum lens, daima olağanüstü bir optik performans sunarak 55 mm'den 210 mm'ye kadar çıkmanızı sağlar. Optical SteadyShot görüntü sabitleme, uzaktaki nesnelere zum yaparken ya da düşük ışık koşullarında net ve sabit fotoğraflar ve videolar elde etmenizi kolaylaştırır. Bunlara ek olarak dahili sürücü motoru ve dahili odaklama, minimum düzeyde gürültüyle rahat ve duyarlı bir otomatik odaklama sağlar ve video çekimleri için idealdir.