Çekim ipuçları > Güzel Parti Fotoğrafları Yakalama

  Seviye: Başlangıç

  13. DERSGüzel Parti Fotoğrafları Yakalama

  Yetersiz ışık, loş ortamlardaki iç mekan partilerinde ve kutlamalarda güzel fotoğraf çekmeyi zorlaştırır. Bu derste, gördüğünüz gibi çekim yapmanız için bazı teknikleri tanıtacağız.

  Gördüğünüz Gibi Çekim Yapma

  Düşük ışıkta iç mekan çekimi yaparken, genellikle fotoğraf makinesinin dahili flaşı yanarak bulanıklık önlenir. Ancak flaştan gelen ışık nesneyi doğrudan aydınlattığında, ışık nesnenin etrafındaki alanın yetersiz pozlanmasına neden olacak şekilde yansıyabilir ve aşağıdaki gibi yapay görünümlü bir fotoğraf ortaya çıkabilir.

  Fotoğraf

  Flaşla aydınlatılmış

  Fotoğraf

  Flaşla aydınlatılmamış

  İlk önce dahili flaşı kullanmadan çekim yapmayı deneyelim. Sahne Seçiminde Anti Motion Blur* öğesini seçerek başlayın. Anti Motion Blur modunda, parmağınızı deklanşörden her kaldırdığınızda kesintisiz olarak altı fotoğraf çekilir ve bu fotoğraflar, gürültüyü azaltmak için birbirinin üzerine bindirilir. Daha az gürültülü (Intelligent Auto ile çekime kıyasla) ve yüksek hassasiyetli alanları yakalayabilirsiniz ve yüksek deklanşör hızı belirlenir. Ayrıca hareketli nesneler ve arka plan, tanımlanıp birbirinin üzerine bindirilerek fotoğraf makinesi titremesini ve nesne bulanıklığını kontrol ederek çekim yapmanız sağlanır.

  • * Bu mod, hangi fotoğraf makinesinin kullanıldığına bağlı olarak Sahne Seçimi bölümünden farklı bir kısımda bulunabilir.
  Fotoğraf

  Tek fotoğraf çekimi (nesne bulanıklığı)

  Fotoğraf

  Anti Motion Blur modu

  Ancak Anti Motion Blur modu bir otomatik çekim modu olduğundan bir sonraki bölümde açıklanan renk tonu ve parlaklık ayarlanamaz. Beyaz dengesi ve pozlama telafisi işlevlerini kullanarak bu özellikleri değiştirmek için A modunda çekim yapın. A modunda çekim yaparken, diyafram açıklığını olabildiğince genişletin. Yine de bulanıklık oluşuyorsa hassasiyeti manuel olarak artırıp çekim yapmayı deneyin.

  Yukarıdaki bölüm, flaş kullanmadan çekim yapmayı açıklamaktadır. Bu teknik kullanıldığında hala bulanıklık oluşuyorsa flaşı kullanın. Bunu yaparken P moduna geçin. Böylece bir sonraki bölümde açıklanan renk tonunu ve parlaklığı değiştirebilirsiniz.

  Renk Tonunu Ayarlama

  Renk tonu, gördüğünüz gibi çekim yapmak için çok önemlidir ve beyaz dengesi işleviyle ayarlanabilir. İlk önce OBD beyaz dengesi ayarıyla çekim yapmayı deneyelim. OBD sayesinde fotoğraf makinesi, sahneye göre renk tonunu otomatik olarak ayarlar; ancak bazen OBD tarafından belirlenen renk tonu, çıplak gözle görülenle uyuşmaz. Böyle bir durum olursa beyaz dengesinde hassas ayarlama yapın. Sıcak renkli ışık altında çekim yaparken, gördüğünüz sıcaklığı yakalamak için beyaz dengesini sarıya (A) doğru ayarlamayı deneyin.

  Fotoğraf

  Görüntü, çıplak gözle görülene kıyasla daha soğuktur

  Fotoğraf

  Beyaz dengesi sarıya doğru ayarlanmış

  Nesnenin Netlenmediği Durumlar

  Fotoğraf makinesi, nesneyi otomatik olarak netlemek için otomatik odak (AF) işlevine sahiptir ancak AF, loş veya yetersiz aydınlatılmış sahnelerde ideal sonuç vermeyebilir. Böyle bir durumda aşağıdaki çözümlerden birini deneyebilirsiniz.

  AF Kilidi

  AF, parlak veya güçlü kontrasta sahip nesnelere netleme yapmayı kolaylaştırır. Netleme, yakalamak istediğiniz nesnenin üzerinde olmadığında yemek veya spot ışık altındaki bir obje gibi daha parlak bir nesne bulmaya çalışın. Önemli olan fotoğraf makinesinden yakalamak istediğiniz nesneyle aynı uzaklıkta olan bir nesne bulmaktır.
  Parlak bir konum bulduğunuzda fotoğraf makinesini bu konuma doğrultun, AF'yi ayarlayın, AF'yi korurken fotoğraf makinesini çekmek istediğiniz nesneye tekrar doğrultun, çekim kompozisyonunu hazırlayın ve çekim yapmak için deklanşör düğmesine basın.
  Varsayılan ayarda deklanşör düğmesine yarım basıldığında AF etkinleştirilir. Bu nedenle fotoğraf makinesini parlak bir konuma doğrultun, deklanşör düğmesine yarım basın, odaklama sağlandığında deklanşör düğmesine yarım basılı halde çekim kompozisyonunu belirleyin.

  Elle Odak (MF)

  Diğer bir teknik de çekmek istediğiniz nesneye netleme yapmak için elle odak (MF) özelliğini kullanmaktır. MF seçili olduğunda lensin üzerindeki odaklama halkasını çevirerek odaklamayı manuel olarak ayarlayabilirsiniz.
  Ancak MF ile fotoğraf makinesi ve odaklama ayarlarını yapmaya alışmak zaman alır. MF ile çekim yapmayı düşünüyorsanız MF'yi önceden deneyin.
  Ayrıca AF'den MF'ye geçiş yöntemi fotoğraf makinesi modeline göre farklılık gösterir. Ayrıntılı bilgi için Kullanıcı Kılavuzu veya El Kitabına bakın.

  Harici Flaş Kullanma

  Birkaç flaşsız çekim yapma tekniği inceledik ancak isteğe bağlı harici bir flaş kullanarak bounce flaş ile sahnenin orijinal havasını yansıtan daha güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.
  Bounce flaş fotoğrafçılığında nesne, duvar veya tavandan yansıtılarak gelen dolaylı ışıkla aydınlatılır. Işık hafifçe yayılır ve nesneyi doğrudan aydınlatmak için dahili flaş kullanıldığında sıklıkla ortaya çıkan yapay gölgeler ve yüzlerdeki parlaklık azaltılarak daha doğal görünen fotoğraflar çekilir.

  Fotoğraf

  Flaş kullanılarak yüzün doğrudan aydınlatılması

  HVL-F60RM klipsli flaş ünitesinde yüksek GN60 güç değeri, yüksek hızlı sürekli çekim desteği ve hızlı çalıştırma özellikleri bulunur. Bu özellikler sayesinde gelişmiş ve profesyonel kullanıcılar için idealdir. Kablosuz radyo kumanda/alıcı işlevleri dahildir.

  Fotoğraf

  Harici flaşla bounce flaş fotoğrafçılığı

  Kompakt ve yüksek performanslı HVL-F45RM klipsli flaş sayesinde güçlü aydınlatma sağlayın. Çoklu flaş ayarlarındaki dahili kablosuz radyo kontrolünün ve geleneksel optik kablosuz iletişimin sunduğu özgürlükleri keşfedin. Kolay çalıştırma, mükemmel güvenilirlik, harika sonuçlar... Kompakt E-mount değiştirilebilir lensli fotoğraf makinesi meraklıları için ideal tercih.

  • * Mevcut harici flaşların kullanılabilirliği, takıldığı fotoğraf makinesi modeline göre değişir. Satın almadan önce harici flaşın fotoğraf makinesi modelinizle uyumlu olup olmadığını kontrol edin.