Temel bilgiler → Pozlama ve Pozlama Telafisi

  Pozlama ve Pozlama Telafisi

  Pozlama, bir fotoğraf çekerken kameraya giren ışık miktarıdır. Işığın miktarı diyafram açıklığı ve deklanşör hızı ayarları ile belirlenir. Bunlar, ISO hassasiyeti ile birlikte fotoğrafın parlaklığını belirler.

  Otomatik çekim modlarında ve P/A/S modlarında, otomatik pozlama (AE) işlevi etkindir. Bu durumda fotoğraf makinesi, optimum pozlamayı belirler ve diyafram açıklığı, deklanşör hızı ve ISO hassasiyetini buna uygun şekilde ayarlar. AE işlevini kullanarak, fotoğraf makinesi tarafından otomatik olarak belirlenen uygun parlaklıkla fotoğraf çekebilirsiniz.

  Ancak duruma bağlı olarak fotoğraf makinesinin uygun olduğunu belirlediği parlaklık seviyesi, beklediğiniz parlaklık seviyesinden farklı olabilir. AE işleviyle çekilmiş aşağıdaki fotoğrafta, pozlama parlak bulut ve karanlık binanın arasındaki parlaklığa göre belirlenmiştir. Ancak toplanan bulutları vurgulamak istiyorsanız fotoğrafın karanlık olması daha iyidir. Öte yandan binanın daha net bir şekilde görüntülenmesini istiyorsanız görüntünün parlak olması daha iyidir.

  Fotoğraflar

  Pozlama telafisi: +0,7 Pozlama telafisi: 0 Pozlama telafisi: -0,7

  Bu tür durumlarda pozlama telafisinin kullanılması önerilir.
  Pozlama telafisi, fotoğrafı istediğiniz parlaklığa getirebilmek amacıyla fotoğraf makinesinin uygun olduğuna karar verdiği pozlama üzerinde yapılan bir ayardır. Yukarıdaki örnekte görüldüğü gibi, fotoğrafın uygun parlaklık seviyesi sahneye veya kişisel tercihlerinize göre değişir. Daha parlak hale getirmek istiyorsanız ayarı artı (+) yönünde, daha karanlık hale getirmek istiyorsanız eksi (-) yönünde değiştirin.
  Dijital bir fotoğraf makinesi kullanıyorsanız çekimin sonuçlarını anında kontrol edebilirsiniz. İstediğiniz parlaklığı elde etmek için pozlama telafisini tekrar tekrar uygulayabilirsiniz.