Temel bilgiler → ISO Hassasiyeti

  ISO Hassasiyeti

  Dijital fotoğraf makinelerinde ISO hassasiyeti, lensten gelen ışığın fotoğraf makinesinde ne kadar artırıldığını ifade eden bir göstergedir.
  Kameraya giren ışık miktarı diyafram açıklığı ve deklanşör hızı ile belirlenir. Bu miktardan başlayarak, iyi pozlanmış bir görüntü oluşturmak için ışık artırılır. ISO hassasiyeti, bu artırma işleminin seviyesini sayısal olarak ifade eder. Örneğin ISO200, ISO100'den iki kat daha hassastır. Yani bu ayarı ISO200 olarak belirlediğinizde, ışık miktarı yarı yarıya olduğunda bile ISO100 ile aynı parlaklıkta çekim yapabilirsiniz.
  Aslında, birçok modda ISO hassasiyeti çekim koşullarına göre fotoğraf makinesi tarafından otomatik olarak belirlenir. Ancak P/A/S/M modlarında, bu ayarı ihtiyaçlarınıza göre manuel olarak da yapabilirsiniz.
  Hassasiyet arttıkça, düşük ışıkta fotoğraf makinesinin titremesinden veya spor çekiminde öznenin hareket etmesinden kaynaklanan bulanıklıkları azaltmak için az ışık olduğunda bile daha yüksek deklanşör hızları kullanabilirsiniz. Ancak ışık elektriksel olarak artırıldığı için yüksek ISO hassasiyetiyle çekim yapmak, daha fazla karlanma (kumlanma) veya fotoğraf keskinliğinin azalmasıyla sonuçlanabilir.

  Fotoğraflar

  [1] ISO: 3200 [2] ISO: 800

  Yukarıdaki gece manzarası fotoğrafları, [1] numaralı fotoğrafta ISO3200 ve [2] numaralı fotoğrafta ISO800 ayarıyla, fotoğraf makinesi elde tutularak çekilmiştir.
  Yüksek hassasiyet ayarlandığında görüntünün bulanıklaşması önlenmiştir ancak soldaki fotoğrafta bina kumlu görünmektedir.