Temel bilgiler → Otomatik Odaklama (AF) Modu

  Otomatik Odaklama (AF) Modu

  Otomatik odaklama (AF), fotoğraf makinesinin özneye otomatik olarak odaklanmasını sağlayan bir işlevdir. Bu işlev çoğu dijital fotoğraf makinesinde bulunur. Çeşitli AF yöntemleri mevcuttur ve kullanılabilir yöntemler fotoğraf makinenizin modeline göre değişir. Çekmek istediğiniz sahneye veya özneye uygun olarak farklı yöntemler kullanmanız gerekir. Intelligent Auto (Akıllı Otomatik) veya Scene Selection (Sahne Seçimi) gibi otomatik çekim modlarında AF modu sabittir ve değiştirilemez.

  Otomatik odaklama yöntemleri

  Bu bölümde, α serisindeki AF yöntemleri açıklanmaktadır.
  İki başlıca AF yöntemi, AF-S ve AF-C'dir. Bu yöntemlerin, deklanşör düğmesi yarıya kadar basıldıktan sonraki odaklama işlemleri birbirinden farklıdır.

  AF-S (Tek Çekimli AF)

  Otomatik odaklama, deklanşör düğmesi yarıya kadar basıldığında devreye girer. Özne odak içine girdikten sonra odak kilitlenir.
  Manzara veya enstantaneler gibi hareketsiz özneleri çekerken uygundur.

  AF-C (Sürekli AF)

  Deklanşör düğmesine basılıp düğme yarı basılı halde tutulduğunda otomatik odaklama çalışmayı sürdürür ve odağı ayarlamaya devam eder.
  Spor aktivitesi veya demir yolu çekiminde olduğu gibi hareketli özneleri çekerken kullanışlıdır.

  AF-A (Otomatik AF)

  Bu AF modu, yalnızca A-mount fotoğraf makinelerinde mevcuttur. Deklanşör düğmesine yarıya kadar basıldığında, fotoğraf makinesi öznenin hareket ediyor olup olmadığını otomatik olarak anlar ve AF modunu AF-S ile AF-C arasında uygun şekilde değiştirir.
  Bu modu, aynı anda birkaç özneyi çekmek veya AF modunu manuel olarak değiştirmemek için kullanın.

  Manuel odaklama (MF)

  Manuel odaklama (MF), fotoğrafçının fotoğraf makinesi yerine odağı manuel olarak ayarlamasına olanak tanıyan işlevdir.
  Dijital kameralarda genelde otomatik odaklama (AF) ile çekim yapılsa da, örneğin makro çekimlerde olduğu gibi otomatik odaklama ile odaklama zorsa MF kullanışlıdır.
  MF'de, lens üzerindeki odak halkasını döndürerek odak konumunu ayarlayabilirsiniz. Daha detaylı çekimler için MF moduna nasıl geçildiğini öğrenmek için fotoğraf makinenizin Kullanım Kılavuzuna veya El Kitabına başvurun.

  SEL1855 lens

  Yukarıda NEX-F3 ile birlikte verilen SEL1855 lens gösterilmiştir, kırmızı kısım lensin odak halkasıdır. Fotoğraf makinesi MF moduna ayarlandığında, bu odak halkasını döndürerek odağı manuel olarak ayarlayabilirsiniz.

  Fotoğraf

  Lens: SAL50M28 / Odak uzaklığı: 50 mm / F değeri: 4,0

  Yukarıdaki fotoğraf SAL50M28 makro lensle çekilmiştir. Odak, sol ön kısımdaki su damlasındadır ve ön plan ile arka plan büyük ölçüde bulanıklaştırılmıştır. Bu örnekte olduğu gibi odağı hassas bir şekilde küçük bir alana ayarlamak istiyorsanız MF'nin kullanılması önerilir. Ayrıca MF, fotoğraf makinesi otomatik odaklama ile istediğiniz odak konumunu bulamadığında da kullanışlıdır.

  Odak Büyüteci ve MF Desteği

  Manuel odaklama (MF) ile çekim yaparken Odak Büyüteci ve MF Desteği işlevleri, öznenin odak içinde olup olmadığını kontrol etmek için kullanılabilir. Bu işlevlerin bulunup bulunmaması ve ayrıntılı özellikleri, fotoğraf makinesi modeline göre değişir. Bazı modellerde bu işlevlerden sadece biri bulunur ancak bu işlev, odağın manuel ince ayarı için öznenin odak içinde olmasını istediğiniz kısmını büyütmek üzere kullanılabilir.
  Modelinizin mevcut işlevleri ve ayarlarla ilgili ayrıntılar için modelinize yönelik Kullanıcı Kılavuzuna ve El Kitabına başvurun.

  Ekran

  4,8× veya 9,5× büyütmeyi seçin.

  Hem Odak Büyütecini hem de MF Desteğini düğmelere veya özelleştirilebilir tuşlara atarsanız odak büyütme süresi [Infinite] (Sonsuz) olarak ayarlanabilir, bu da makro çekim veya tripod kullanarak yıldızlı gökyüzü çekimi için kullanışlıdır.

  Ekran

  MF Desteğini kullanarak makro çekim odak ayarı (NEX-7 fotoğraf makinesi)