Çekim ipuçları > Gece Gökyüzünün Fotoğrafını Çekme

  Seviye: Başlangıç

  14. DERSGece Gökyüzünün Fotoğrafını Çekme

  Fotoğraf

  Odak uzaklığı: 16 mm (35 mm eşdeğeri), f değeri: 2,8, Perde hızı: 30 saniye.

  Hiç yıldızlarla dolu bir gecede gökyüzünü çekmek istediniz mi? Fotoğraf makineniz, doğru teknikle gökyüzündeki milyarlarca ışık kaynağını yakalayabilir. Bu bölümde yeni başlayanlara yönelik yıldızların muhteşem fotoğraflarını çekmek için bazı teknikleri anlatacağız.

  Yıldızların Fotoğraflarını Çekmeye Hazırlanma

  Gece gökyüzünün güzel fotoğraflarını çekmenin temelinde doğru ortamı seçmek yatar.
  Büyük şehir bölgelerinde yapay gece ışıkları (ışık kirliliği) gökyüzünü aydınlattığından yıldızların görülmesini zorlaştırır. Yıldızların etkileyici fotoğraflarını çekmek için ışık kirliliğinin az olduğu ve gökyüzünün net görüldüğü yüksek bir konuma veya dağa çıkmak en iyisidir; ancak şehir ışıklarının görünmediği yakın bir parkta da çekim yapmayı deneyebilirsiniz.
  Söz konusu yıldızların fotoğrafını çekmek olduğunda ay ışığı bile ışık kirliliğidir. Yeni ay zamanında veya ay battığında çekim yapmanızı öneririz.

  Yıldızları fotoğraflamak için deklanşörün uzun süre açık tutulması gerekir. Bu yüzden gece sahneleri çekiyormuşsunuz gibi fotoğraf makinesini bir tripoda sabitleyin. Tripodla çekim yaparken uzaktan kumanda kullanmak iyidir; ancak tripod yoksa zamanlayıcıyı iki saniyeye ayarlayabilirsiniz. Böylece deklanşör düğmesine basılırken oluşan titreşimin yarattığı bulanıklığın önüne geçilebilir. Ayrıca tripod kullanırken arıza meydana gelmemesi için görüntü sabitleme işlevini devre dışı bıraktığınızdan emin olun.

  Fotoğraf Makinesi Ayarlarını Yapılandırma

  Fotoğraf makinesini tripoda sabitledikten sonra fotoğraf makinesi ayarlarını yapılandırın.
  Gece gökyüzünü fotoğraflamanın yıldızları gördüğünüz gibi çekmek, yıldızlar hareket ettiği zaman atlamalı video oluşturmak ve telefoto ayarıyla bir nebulayı yakalamak gibi farklı yolları vardır.
  İlk önce en kolay yöntemi açıklayacağız: yıldızların hareketsiz görüntüsünü yakalama.
  Zum lens kullanıyorsanız geniş açı ayarını (en kısa odak uzaklığı) kullanın. Bu ayar, aynı anda daha çok yıldız ve manzara yakalamanızı sağlar.

  Fotoğraf

  Gece gökyüzü ve manzaranın geniş açılı görüntüsü.

  Fotoğraf

  Yıldız izlerinin görüntüsü.

  Daha sonra çekim modunu M moduna getirin ve diyafram açıklığını, deklanşör hızını ve hassasiyeti ayarlayın.

  1. Diyafram açıklığı

  Daha fazla ışık yakalamak ve yıldızları fotoğraflamayı kolaylaştırmak için diyafram açıklığını olabildiğince açın.

  2. Perde hızı

  Deklanşör hızı, kullanılan lense bağlı olsa da yaklaşık sekiz saniyeye ayarlamayı deneyin. Tripod kullanarak sabit bir sahne çekiminin aksine yıldızlar yavaş bir hızda sürekli hareket eder. Dolayısıyla deklanşör hızı çok uzun olursa yıldızlar fotoğrafta çizgi gibi görünür ve net bir şekilde yakalanması zorlaşır.

  3. Hassasiyet

  Doğru hassasiyet kolayca belirlenemez çünkü ışık kirliliği ve ay ışığının miktarı, kullanılan lens, çekim konumu ve gününe göre büyük ölçüde değişir. İlk önce ISO 400 ile çekmeyi deneyin ve ardından çekim sonuçlarına bakarak doğru değeri bulun.

  Yukarıdaki üç ayarı yapılandırdıktan sonra çekim yapmaya başlayabilirsiniz ama ilk önce yıldızlara netlemeyi ayarlayın. Otom. Odak (AF), gece gökyüzü gibi loş ayarlarda çalışmaz; bu yüzden elle odak (MF) özelliğini ayarlayın. LCD ekrana bakarak küçük bir yıldıza netleme yapmak çok zor olabileceğinden parlak yıldızlara netleme yapmanıza yardımcı olması için Netleme Büyüteci ve MF Yardımı işlevlerini kullanın. Böylelikle yıldızlar ekranda büyütülmüş olarak görünür. Büyütülmüş alanı taşımak için çalışma düğmelerini kullanabilir ve netleyeceğiniz parlak yıldızları arayabilirsiniz.

  Fotoğraf

  Netleme Büyüteci olmadan ekran görünümü (örnek).

  Fotoğraf

  Netleme Büyüteci ile ekran görünümü (örnek).

  Parlak bir yıldız bulduğunuzda netleme halkasını yıldızın çevresi netleşene kadar döndürün. Netleme halkası en uzak tarafa (sonsuzluk) kadar döndürüldüğünde yıldız netlenmemiş olabilir; bu yüzden netlemeyi kontrol etmek için ekranı büyütmenizi öneririz. Ekran tamamen siyahsa, yıldızları ve manzarayı görmek zorsa ekrandaki görüntüyü daha kolay görmek için hassasiyeti ISO 3200 veya 6400'e artırın ve tekrar deneyin.
  Yıldızlar odaklandığında çekim bitene kadar odaklamayı değiştirmeyin. Lensin zum konumu değiştirilir veya AF seçilirse netleme konumu değişebilir.

  Fotoğraf

  Netleme doğru değilse yıldızlar bulanık görünür.

  Çekim Yaparken Sonuçları Kontrol Edin

  Yıldız netlendiğinde fotoğraf çekmek için deklanşör düğmesine basın. Çekimi yaptıktan sonra birkaç saniye boyunca gürültü azaltma işlevi çalışır. Bu yüzden görüntünün ekranda çıkması biraz zaman alabilir.

  Görüntüyü büyütün ve sonuçları kontrol edin. Yıldızları yakaladınız mı?
  Yukarıdaki ayarlarla çekim yapıldığında yıldızlar aşağıda görüldüğü gibi yakalanabilir.

  Fotoğraf

  Odak uzaklığı: 19 mm, f değeri: 3,5, Perde hızı: 5 saniye.

  Fotoğraf

  Oynatma ekranında büyütülmüş avcı takımyıldızının bir parçası. Yıldızlar, ışık noktaları olarak yakalanmıştır.

  Görüntünün tamamı çok parlak veya çok karanlıksa farklı hassasiyet ve deklanşör hızı ayarlarıyla fotoğraflar çekin. Hassasiyet arttıkça görüntünün parlaklığı da artar ve daha yüksek deklanşör hızlarında çekim yapabilirsiniz; ancak hassasiyet çok yüksekse görüntüde gürültü olabilir ve çözünürlüğü düşük kalabilir. Ayrıca ekran çok parlaksa görüntünün parlaklığını doğru şekilde belirleyemeyebilirsiniz. Loş bir konumda çekim yaparken ekranın parlaklığını gündüz kullanıma göre daha düşük bir seviyeye getirmenizi öneririz.

  Yıldızlar gördüğünüz şekilde yakalanmıyorsa oynatma ekranında görüntülerin odak dışında, çok parlak veya çok karanlık olup olmadığını kontrol edebilir ve tekrar çekim yapabilirsiniz.
  Gökyüzünün sizin gördüğünüz andan çekim yaptığınız ana kadar bulutlu hale gelmiş olması da mümkündür.

  Kompozisyonu ve Rengi Ayarlayın

  Yıldızları yakalayabileceğinizi doğruladıktan sonra kompozisyonu ve rengi ayarlamayı deneyin. Manzara eşliğinde yıldızları fotoğraflamak ortaya etkileyici bir görüntü çıkarabilir. Etrafınıza bakın ve kompozisyonunuza ağaçları veya uzaktaki bir konumu eklemeyi deneyin. Kompozisyonu değiştirirken önceden ayarladığınız odaklama halkasını oynatmamaya dikkat edin.
  Beyaz dengesi işleviyle rengi tercihinize göre ayarlayabilirsiniz. Dilerseniz net, mavimsi bir yıldızlı gökyüzü fotoğrafı elde etmek için örneğin Ampul veya Floresan: Sıcak Beyaz seçeneğini belirleyebilirsiniz. Çıplak gözle gördüğünüze benzer daha doğal renkler için OBD (Otomatik BD) ayarını da seçebilirsiniz.

  Fotoğraf

  Otomatik beyaz dengesi Ampul beyaz dengesi

  Satın alabileceğiniz yumuşak filtreler, yıldız ışığını hafifçe bulanıklaştırıp yıldızları vurgulamada etkilidir. Bu sayede geniş açılı bir lensle bile yıldızların daha büyük fotoğraflarını çekebilirsiniz.

  Fotoğraf

  Lense takılmış yumuşak bir filtreyle çekilmiş fotoğraf.

  Fotoğraf

  Lens odak uzaklığı: 24 mm / F değeri: 1,4 / Enstantane: 8 sn.

  Son teknolojinin uygulanması, yüksek çözünürlük tutarlılığına ve en geniş F1,4 diyafram açıklığı ayarında bile yumuşak ve doğal bokeh etkisine sahip, tam G Master performansına ulaşmayı sağlıyor. Lensin hem kompakt hem de Sınıf 2'deki en hafif lens olması, taşınabilirlik özelliğini en üst düzeye çıkarıyor. Ayrıca hızlı ve hassas AF sürücüsü, birinci sınıf kontrol ve güvenilirlik sunuyor.