Çekim ipuçları > Havai Fişek Gösterisinin Fotoğrafını Çekme

  Seviye: Başlangıç

  15. DERSHavai Fişek Gösterisinin Fotoğrafını Çekme

  Fotoğraf

  Odak uzaklığı: 28 mm (35 mm eşdeğeri), f değeri: 14, Perde hızı: 23 saniye.

  Yaz, havai fişek mevsimidir. Kısa süreli muhteşem anlar için gece gökyüzünü aydınlatan havai fişek gösterilerinin harika görüntülerini bir fotoğraf makinesiyle yakalayabilirsiniz. Bu yaz en azından birkaç gösteriyi fotoğraflamaya hazır mısınız?

  Havai Fişeklerin Görüntülerini Yakalamaya Hazırlanma

  Gökyüzünde patlayan havai fişeklerin güzel görüntülerini çekmek için fotoğraf makinesini bir tripoda sabitlemeniz gerekir çünkü deklanşör, uzun süre açık kalmalıdır. Ayrıca deklanşörü tam zamanında açmak için bir uzaktan kumandaya* da ihtiyacınız olacaktır. Havai fişek çekimlerinde önemli olan yalnızca doğru ekipmana sahip olmak değil, aynı zamanda doğru çekim konumunu seçmektir. Yapılan duyuruları duymak, çekmek istediğiniz aksiyona daha yakın olmak ve havai fişek gösterisinin keyfini çıkarmak için ana izleme alanından bir yer seçmeyi deneyin. Bu alanda çekim yaparken etrafınızdaki kişilerin görüş açısını engellememeye dikkat edin. Tripodunuz çok uzunsa arkanızdaki kişilerin görüşünü engellememek ve titreme, rüzgar nedeniyle oluşan bulanıklığın önüne geçmek için ayaklarını uzatmadan kurun. Alanda tripod kullanıma izin verilip verilmediğini önceden kontrol edin.

  • * Kullanılabilecek uzaktan kumanda türü, kullanılan fotoğraf makinesi modeline göre değişir. Burayı inceleyin.

  Gösteri gününde alanı ziyaret edin ve hava hala aydınlıkken ekipmanınızı kurun. Çekim sırasında görüşünüzü engelleyebilecek sokak lambası veya elektrik hattı olmadığını kontrol etmek de önemlidir.
  Kullanılacak lens, başlangıç alanına olan mesafeye ve çekmek istediğinizin görüntünün türüne göre değişebilir ancak lens kitinizdeki standart zum lensi kullanmanızı öneririz. Bu lens sayesinde kısa netleme uzaklığında (1) daha geniş açılı çekimler, uzun netleme uzaklığında (2) ise daha ayrıntılı telefoto çekimler yapabilirsiniz.

  Fotoğraf

  (1) Odak uzaklığı: 20 mm. (2) Odak uzaklığı: 70 mm.

  Fotoğraf

  Telefoto ayarıyla uzaktan çekilmiş bir görüntü.

  Fotoğraf Makinesi Ayarlarını Yapılandırma

  Ekipmanı kurduktan sonra fotoğraf makinesi ayarlarını yapılandırın.

  Fotoğraf makinesindeki yakalama modunu M moduna getirip hassasiyeti, diyafram açıklığını ve enstantaneyi ayarlayın.

  1. Hassasiyet

  Havai fişekler çok parlak olduğundan ISO 100'e sabitlenmiş hassasiyette çekim yapın. Havai fişeklerin parlaklığı için diyafram açıklığıyla ayar yapabilirsiniz.

  2. Diyafram açıklığı (f değeri)

  Doğru f değerini, havai fişeklerin türüne göre değişse de f13 f değerini kullanarak doğru pozlamayla birçok havai fişek türünü çekebilirsiniz. Yakaladığınız havai fişek izinin çok karanlık veya çok parlak olduğunu düşünüyorsanız standart olarak f10 ve f18 arasında bir f değerini kullanabilirsiniz.
  F değerini, havai fişek türüne göre hassas olarak ayarlamak gerekse de çekimin inceliklerini kavrayana kadar f değerini sabitlemenizi ve enstantaneye odaklanmanızı öneririz.

  3. Perde hızı

  Havai fişeklerin etkileyici görüntülerini yakalamanın temelinde deklanşörün ne kadar süre açık kalacağını bilmek vardır. Enstantane için BULB seçeneğini belirleyin. Böylece deklanşörün ne kadar süre açık kalacağını manuel olarak ayarlayabilirsiniz.
  Havai fişeklerin atıldığını duyunca deklanşörü açın ve patlayan havai fişekler yok oluncaya dek açık tutun. (1) numaralı resimde göreceğiniz gibi havai fişek izinin güzel bir görüntüsünü yakalayabileceksiniz. Enstantane çok hızlıysa havai fişekler (2) numaralı resimdeki gibi noktalar halinde görünür.
  Ayrıca fotoğraf makinesinin, deklanşörü uzaktan kumandayla serbest bırakacak şekilde ayarlanması gerektiğinden fotoğraf makinesi modeline göre değişen ayar yöntemini önceden denediğinizden emin olun. Ayrıntılı bilgi için Kullanıcı Kılavuzu veya El Kitabı'na bakın.
  Uzaktan kumanda olmadan da deklanşörü serbest bırakmak için BULB ayarını kullanabilirsiniz. Ancak deklanşör düğmesine basıldığında ortaya çıkan titreşim fotoğraf makinesi titremesine ve görüntünün bulanıklaşmasına neden olabileceği için dikkatli olun.
  Her durumda da Uzun Pozlama NR ve SteadyShot işlevlerini devre dışı bırakın.

  Fotoğraf

  (1) Perde hızı: 4 saniye. (2) Perde hızı: 1/100 saniye.

  Aralıksız havai fişek patlamaları boyunca deklanşörü açık tutmak muhteşem görüntüler oluşturabilse de farklı havai fişeklerin ışıkları aynı konumlarda çakışarak beyaz, aşırı pozlanmış alanlar içeren bir görüntü ortaya çıkarabilir.

  Fotoğraf

  Birden çok havai fişek patlamasının çakışması.

  Artık Çekim Yapmaya Hazırsınız

  Ekipmanınız hazır, fotoğraf makinesi ayarlarınız da yapılandırıldığına göre artık çekim yapmaya hazırsınız.
  İlk önce fotoğraf makinesinin odağını havai fişeklere ayarlayın. Netlemeyi gerçek havai fişeklere ayarlamak için elle odak (MF) özelliğini kullanın. İlk havai fişek patlamalarını kullanarak netlemeyi ayarlamak zor olacağından ilk birkaç havai fişek patlamasını netlemeyi ayarlamak için kullanın ve ardından gösterinin ortası ve finali için kendinizi hazırlayın. Daha ayrıntılı odaklama için MF Yardımı ve Odak Büyütücü işlevlerini kullanabilirsiniz.
  MF'yi kullanmaya alışık değilseniz havai fişeklere odaklamak için otomatik odaklamayı (AF) kullanabilir ve hızlıca tekrar MF'ye geçebilirsiniz. Her iki durumda da nesnenin odaklanıp odaklanmadığını kontrol etmek için yakalanan görüntüleri oynatma ekranında büyütebilirsiniz.
  Havai fişeklere odaklama yaptıktan sonra aynı odaklama konumuyla çekime devam edebilirsiniz ancak kompozisyonu değiştirir veya yakınlaştırma ya da uzaklaştırma yaparsanız odaklama konumu da değişebilir. Bu tür durumlarda yakalanan görüntülerin netlemesini kontrol etmenizi öneririz.

  Fotoğraf

  Havai fişeklerin bir kısmını oynatma ekranında büyütün.

  Gördüğünüz aynı parlak renklere sahip havai fişek fotoğrafları çekmek için beyaz dengesi önemlidir. Daha gerçekçi renkler için OBD (otomatik beyaz dengesi) ile güzel renkler yakalayabilseniz de mavi, pembe ve limon sarısı gibi ara renkler içeren havai fişek fotoğrafları için Ampul ayarını seçmeyi deneyin. Yoğun miktarda turuncu içeren havai fişek görüntüleri içinse Gün Işığı ayarını kullanın.
  Daha renkli görüntüler için Creative Style/Creative Look (Yaratıcı Tarz/Yaratıcı Görünüm) işlevini kullanın. Daha canlı fotoğraflar içinse doygunluğu daha yüksek bir değere ayarlayın.

  Fotoğraf

  OBD beyaz dengesi.

  Fotoğraf

  Akkor beyaz dengesi.

  Fotoğraf

  Daha yüksek doygunluk.

  Beyaz dengesi ve doygunluk ayarlarına rağmen görüntüler beyazımsı veya mat renklerde görünüyorsa görüntü aşırı pozlanmış olabilir. Böyle bir sonuç çıkarsa diyafram açıklığını biraz azaltın ve tekrar çekim yapın.

  Fotoğraflardan memnunsanız kompozisyonu havai fişeklere göre ayarlayın.
  İdeal kompozisyon; kullanılan lense, çekim konumuna ve oluşturmak istediğiniz görüntüye göre değişse de tek bir havai fişek patlamasını yakalamak için dikey kompozisyonu, genellikle büyük finalde görülenler gibi çok sayıda patlamayı yakalamak içinse yatay kompozisyonu kullanarak görüntüyü havai fişeklerle doldurun. Tek bir patlamayla birlikte arka plan manzarasını yakalamak için de yatay konumda fotoğraf çekebilirsiniz.

  Fotoğraf

  Dikey çekim.

  Fotoğraf

  Çok sayıda havai fişek patlamasının yatay çekimi.

  Uzaktan Kumanda Kullanma

  Havai fişekleri BULB modunu kullanarak çekmek için uzaktan kumanda gerekir. BULB modunda bir uzaktan kumanda kullanarak havai fişek izini ve bir görüntüdeki patlama sayısını özelleştirebilirsiniz. Fotoğraf makinesine bakmadan deklanşörü dilediğiniz zaman serbest bırakabileceğiniz için fotoğraf makinesinden gözünüzü ayırıp havai fişek gösterisini seyredebilirsiniz.
  Aynı zamanda, uzaktan kumanda kullanımı, deklanşör serbest bırakıldığında fotoğraf makinesi titremesinden kaynaklanan bulanık görüntüleri azaltır ve 30 saniyeden uzun pozlamalar yapmanızı sağlar. Bu durum, geceleri tripod kullanırken ve gece gökyüzünü fotoğraflarken kullanışlıdır.

  • * Kullanılabilir uzaktan kumandalar, fotoğraf makinesi modeline göre değişir. Satın almadan önce uzaktan kumandanın uyumluluğunu (RMT-P1BT, RM-VPR1) kontrol edin.

  Çoklu terminale sahip uzaktan kumanda. Zum ve deklanşör kilidinin (bulb) uzaktan kontrol edilmesini sağlar ve fotoğraf/video çekimi için kabloyla birlikte verilir.