Temel bilgiler → M Modu (Manuel Pozlama)

  M Modu (Manuel Pozlama)

  M modunda (manuel pozlama), fotoğrafçı diyafram açıklığını, deklanşör hızını ve hassasiyeti ayarlayabilir. P, A ve S modlarında, fotoğraf makinesi pozlamayı (görüntü parlaklığı) optimum şekilde ayarlarken M modunda pozlamayı kullanıcı ayarları belirler. Bu yakalama modu, örneğin bir havai fişek gösterisini, yıldızlı bir gökyüzünü veya diğer özel özneleri yakalarken hem diyafram açıklığını hem de deklanşör hızını kontrol etmek istediğinizde kullanışlıdır.

  Modele bağlı olarak bazı fotoğraf makineleri, M modunda bile hassasiyetin otomatik olarak ayarlanmasına olanak tanır. Hassasiyet otomatiğe ayarlandığında, ayarlanan diyafram açıklığı ve deklanşör hızına göre uygun pozlamayı sağlamak için hassasiyet otomatik olarak değiştirilir. Ek olarak pozlama telafisi de kullanılabilir.

  Ekran

  Yakalama modlarından biri

  Fotoğraf

  Odak uzaklığı: 16 mm (35 mm eşdeğeri) / f değeri: 2,8 / Deklanşör hızı: 30 saniye

  Bulb Çekimi

  M moduna ek olarak diğer bir özellik bulb çekimidir.
  Bulb çekiminde deklanşör, deklanşör düğmesine basılı tuttuğunuz sürece açık kalır. Bu özellik, örneğin havai fişeklerin arkasında bıraktığı izin uzunluğunu yakalamak istediğinizde, deklanşörü 30 saniye veya daha uzun süreliğine açık tutmak için kullanışlıdır. Bulb çekimini kullanmak için deklanşör hızını BULB olarak ayarlayın. BULB kelimesi görüntülenene kadar kadranı artış yönünde döndürerek 30" (30 saniye) değerinin üzerine getirin.
  Fotoğraf makinesinin deklanşör düğmesine parmağınızla basmak çekimi bulanıklaştırabileceği için bulb modunda tripod ve uzaktan kumanda kullanın.

  Bulb modunu kullanmaya ilişkin ayrıntılı ayarlar ve önlemler hakkında bilgi edinmek için makinenizin modeline yönelik Kullanıcı Kılavuzu ve El Kitabını inceleyebilirsiniz.

  Ekran

  Deklanşör hızı BULB olarak ayarlıyken

  Fotoğraf

  Odak uzaklığı: 28 mm (35 mm eşdeğeri) / f değeri: 14 / Deklanşör hızı: 23 saniye