Temel bilgiler → Yaratıcı Tarz

  Yaratıcı Tarz

  Fotoğrafınıza istediğiniz atmosferi katarak fotoğraf makinenizin keyfini daha fazla çıkarmak için Yaratıcı Tarzi deneyin. Sadece Yaratıcı Tarzi kullanmayı öğrenmek bile fotoğrafik anlatımınızı büyük ölçüde iyileştirecektir.

  Yaratıcı Tarz nedir?

  Yaratıcı Tarz, fotoğrafik ve sanatsal vizyonunuza ulaşmanıza yardımcı olmak için fotoğraf makinesinde önceden ayarlanmış görüntü stilleri sunar. Modele bağlı olarak Landscape (Manzara) ve Sunset (Gün Batımı) gibi 6 ila 13 stil bulunur ve P/A/S/M modlarında kullanılabilir.
  Dijital görüntülerle, fotoğraf makinesinin renk tonu ve derinliği, parlaklık, kontrast ve keskinlik gibi çeşitli parametrelerini kontrol ederek aynı özneyi fotoğraflarınızda farklı şekillerde ifade edebilirsiniz.
  Yaratıcı Tarz, bu çeşitli parametreler arasında optimum dengeyi koruyarak görüntüye istediğiniz dokunuşları kolayca yapmanıza olanak tanır.
  Sadece aktarmak istediğiniz tema veya sahneye uygun stili seçmeniz yeterlidir; böylece fotoğrafik anlatımınızı çok daha esnek hale getirebilirsiniz. Dahası, bu özel işlev seçilen stile göre fotoğraflarınızda kendi sanatsal amaçlarınızı yansıtmanıza da olanak tanır.

  Fotoğraflar

  [1] Yaratıcı Tarz: Canlı [2] Yaratıcı Tarz: Gün Batımı

  Vivid (Canlı) stiliyle çekilen [1] numaralı fotoğraf daha net ve daha canlı renklere ve tonlara sahip. Sunset (Gün Batımı) stiliyle çekilen [2] numaralı fotoğrafta, gün batımının kırmızı tonu daha etkileyici bir şekilde işlenmiş.
  Yaratıcı Tarz, fotoğraf makinesinin fotoğrafçının isteklerini çekime dahil etmesinin yollarından biridir. Fotoğraflarınızda istediğiniz atmosferi yakalamakta zorlanıyorsanız farklı Yaratıcı Tarzleri deneyin. En sevdiğiniz stili bulduğunuzda bunu fotoğraf makinenizin standart stili olarak kullanmak ve fotoğraf makinesine bu stilin karakterini katmak ilginç olabilir.

  Bunun Sahne Seçiminden farkı nedir?

  Yaratıcı Tarz, görüntünün son dokunuşunu tercihlerinize göre ayarlayan bir işlevdir. Sahne Seçimi ise seçilen sahne için uygun diyafram açıklığı ve deklanşör hızı gibi optimum parametreleri ve görüntünün nasıl işlendiğini otomatik olarak belirleyen bir otomatik çekim modudur. Sahne Seçimi bir otomatik çekim modu olduğundan Yaratıcı Tarz ayarlarını değiştiremezsiniz.

  Yaratıcı Tarz ve Sahne Seçimi arasındaki farklar aşağıdaki gibidir.

  Sahne Seçimi (çekim modu):

  Fotoğraf makinesi, diyafram açıklığı ve deklanşör hızı gibi birçok ayarı otomatik olarak kontrol eder. Ayarlar seçilen sahneye göre belirlendiği için her şeyi fotoğraf makinesine bırakarak kolayca güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

  Yaratıcı Tarz işlevi:

  Bu işlev, sahneye veya amacınıza bağlı olarak görüntünün son dokunuşunu yapmanıza olanak tanır. P/A/S/M modlarında mevcut olup diyafram açıklığı, deklanşör hızı ve beyaz dengesi kontrolünden tamamen bağımsızdır. Sanatsal amaçlarınıza ve çektiğiniz sahnelere uygun görüntü stilleri seçebilirsiniz. Ek olarak, görüntünün son dokunuşuna yönelik parametreleri tercihlerinize göre ayarlayabilirsiniz.

  Yaratıcı Tarz örnekleri ve karşılaştırması

  Aşağıda, Yaratıcı Tarzde mevcut olan görüntü stilleri ve bunların özellikleri gösterilmiştir. Fotoğraf makinesindeki önceden ayarlanmış stiller modele göre farklılık gösterse de aşağıdaki 6 stil en temel olanlarıdır.

  • Görüntü

   Standart

   Bu, α fotoğraf makinelerindeki standart görüntü stilidir. Renk tonları, renk derinliği (doygunluk) ve kontrast gibi ayarlar geniş aralıktaki öznelere ve sahnelere uygun şekilde ayarlanmıştır. Çeşitli öznelerin hızlı ve gelişigüzel çekildiği enstantaneler için kullanışlıdır.

  • Görüntü

   Canlı

   Daha yüksek doygunluk ve kontrast ayarlarıyla, Standard (Standart) stille karşılaştırıldığında daha etkili ve daha net bir görüntü elde edebilirsiniz. Bu stil, renkli öznelerin ve sahnelerin daha güçlü bir ifadesini yakalamak için kullanışlıdır. Ek olarak, high key (düşük kontrastlı ve açık tonlu) fotoğraflarda görüntü çok soluk göründüğünde veya gölgeli koşullarda özne mat göründüğünde bile renkleri daha canlı bir şekilde işler.

  • Görüntü

   Portre

   Bu stil, kadınlar ve çocuklardaki doğal cilt tonunu yakalamanızı sağlar. Bununla birlikte, portrelere uygun kontrast ve keskinlik ayarlarını kullanarak cilt dokusunu daha yumuşak ve pürüzsüz bir şekilde üretir.

  • Görüntü

   Manzara

   Bu stil, mavi gökyüzünü ve yeşil ağaçları daha etkileyici tonlarla yakalar. Ayrıca, yüksek keskinlik ayarıyla hem yakındaki hem de uzaktaki manzaraları net bir şekilde işler. Kontrast ve doygunluk da yüksek olduğu için görüntünün tamamına daha net bir his kazandırır. Mavi gökyüzü, deniz ve dağlar gibi doğa fotoğrafları için ve arka planında mavi gökyüzü olan bir özneyi çekerken idealdir.

  • Görüntü

   Gün Batımı

   Bu stil, gün batımı ve gün doğumu gibi kırmızı tonlu sahneleri daha etkileyici bir şekilde üretir. Kırmızı ton, beyaz dengesi ile korunduğu için renk tonları ve atmosfer son derece doğal görünür. Ayrıca uzaktaki manzaraları net bir şekilde işlemek için daha yüksek keskinlik ayarı kullanır. Ek olarak, bu stili kullanarak gün batımının aydınlattığı insanları çekmek Portrait (Portre) stilinden daha farklı bir mod oluşturur.

  • Görüntü

   Siyah-Beyaz

   Bu stille, renk bilgilerini ortadan kaldırıp öznenin çarpıcı bir şekilde dikkat çekmesini sağlayarak tek renkli fotoğrafların tadını çıkarabilirsiniz. Kontrast ve tek renkli çekime uygun diğer ayarlarla, ışıklı bölümden gölgeli bölüme geçerken zengin bir tonlama sağlayabilirsiniz. Bu stil, haber fotoğraflarında olduğu gibi belirli sahnelere bir belgesel havası katmak istediğinizde tavsiye edilir.

  İnce Ayar

  Yaratıcı Tarzde, önceden ayarlanmış stiller üzerinde ince ayar yapabilirsiniz. Sharpness (Keskinlik), Contrast (Kontrast) ve Saturation (Doygunluk) adlı üç parametre ortalama 3 adımda değiştirilebilir. Fotoğraflarınıza son dokunuşu yapmak için bu özelliği kullanarak son ayarları yapabilirsiniz.

  Fotoğraflar

  [1] [2]

  [1] numaralı fotoğraf, Landscape (Manzara) Yaratıcı Tarz ayarıyla çekildi. Buna bağlı olarak [2] numaralı fotoğrafta Contrast (Kontrast) ve Saturation (Doygunluk) artı (+) yönünde artırıldı. Bu fotoğrafta daha güçlü bir etkiyle daha canlı bir son dokunuş yapılmıştır. Çok fazla ayar yapmamaya dikkat edin. Bu, doğal olmayan bir fotoğraf ortaya çıkarabilir.