Çekim ipuçları > Seyahat Ederken Şehir Manzaraları Çekin

  Seviye: Başlangıç

  11. DERSSeyahat Ederken Şehir Manzaraları Çekin

  Fotoğraf

  Odak uzaklığı: 85 mm / F değeri: 8,0 / Enstantane: 1/800 sn.

  Günlük hayatınızda görmediğiniz, turistik yerlerin şehir manzaraları sıkça fotoğraflanan manzaralar arasındadır. Bu bölümde, yukarıdaki gibi şehir manzarası atmosferlerinin fotoğraflarını çekmek için bazı teknikler paylaşılmaktadır.
  Diyafram açıklığını ayarlayabilmeniz için fotoğraf makinesini A moduna alın ve küçük bir diyafram açıklığında (gündüz çekim yapıyorsanız F8 gibi) çekim yapın.

  Kompozisyonu ve kırpmayı planlama

  Şehir atmosferinin fotoğrafını çekmek için önce kompozisyonu dikkate alın. Seyahat sırasında günlük çekim yaparken geniş açı (daha kısa odak uzaklıklarında) ile çekim yaparak kadraja olabildiğince fazla nesne sığdırmaya çalışırız. Ancak sahneye bağlı olarak telefoto (daha uzun odak uzaklıklarında) çekim yapmak, atmosferi yansıtmak için daha iyi olabilir. Aşağıda, bu efekti açıklamak için örnekler verilmiştir.

  Fotoğraf

  [1] Odak uzaklığı: 16 mm / F değeri: 10 / Enstantane: 1/100 sn. [2] Odak uzaklığı: 16 mm / F değeri: 5,6 / Enstantane: 1/160 sn.

  Bu fotoğraflar, normal bir zum lensin geniş açısıyla 16 mm'de çekilmiştir.
  Fotoğraf [1]'de bina öne çıkarılmıştır. Fakat kadrajın en büyük bölümünü tek bir bina kapladığı için fotoğraf, gerçekte orada hissettiğiniz atmosferi doğru şekilde yansıtamıyor. Bu örnekte olduğu gibi, geniş açı ile çekim yapıyorsanız arka plandaki nesneler gerçekte gördüğünüzden daha küçük görünürken, ön plandaki nesneler büyük görünür. Tek bir binayı ön plana çıkarmak ve binayı güçlü göstermek istiyorsanız bu kompozisyonu iyi bir kompozisyon olarak nitelendirebiliriz. Ancak şehrin ve sokakların atmosferini tamamen yakalamak istiyorsanız başka bir kompozisyon denemeniz gerekir.

  Geniş açı ile çekilen fotoğraf [2]'de ise en büyük alanı bina ve zemin kaplamaktadır. Bu fotoğraf, sokağın sonunun kadrajın ortasında bulunmasıyla oluşturulan "radyal kompozisyon" sayesinde, fotoğraf [1]'e kıyasla daha derinlikli. Bu tür bir dinamik geniş açılı fotoğraf istiyorsanız çekim yaparken sokakların yönünü hesaba katın.
  Telefoto çekim yaptığınızda izlenimin nasıl değiştiğini inceleyelim.

  Fotoğraf

  Odak uzaklığı: 50 mm / F değeri: 8,0 / Enstantane: 1/80 sn.

  Bu fotoğraf, zum lens kullanılarak 50 mm odak uzaklığında çekilmiştir. Hem ön planı hem de arka planı odaklama alanına dahil etmek için diyafram açıklığı değeri F8 olarak ayarlandı. Ayrıca, binaların eğik görünmesini ve fotoğrafta dengesizlik izlenimine yol açmasını önlemek için fotoğraf makinesi dikey konumda sabit bir şekilde tutuldu.
  Telefoto tarafında çekilen bu fotoğraf, şehrin özelliklerini başarılı bir şekilde yansıtıyor. Geniş açı ile çekilen fotoğrafına aksine, yakın taraftaki bina büyük bir alan kaplamıyor. Sokak ise kadrajın tamamının yalnızca 1/4'ünü kaplıyor. Böyle bir kompozisyon fotoğrafa doğal bir perspektif katar.

  Fotoğraf

  Odak uzaklığı: 50 mm / F değeri: 6,3 / Enstantane: 1/80 sn.

  Bu fotoğraf da 50 mm'de çekilmiştir. Geniş açıyla çekildiğinde gökyüzünün alanın büyük çoğunluğunu kapladığı bu gibi bir sahnede bile şehir manzarası telefoto çekimle insan gözünün gördüğüne yakın bir görüş açısıyla çekilmiştir.

  Fotoğraf

  Odak uzaklığı: 30 mm / F değeri: 7,1 / Enstantane: 1/60 sn. / ISO: 160

  Telefoto çekimle sahnenin bir kısmını kırpma tekniği, sokak fotoğraflarının yanı sıra seyir noktalarından yapılan çekimler için de etkilidir.

  Fotoğraf

  [1] Odak uzaklığı: 28 mm / F değeri: 8,0 / Enstantane: 1/160 sn. / ISO: 200 [2] Odak uzaklığı: 135 mm / F değeri: 8,0 / Enstantane: 2,5 sn.

  Bir şehre seyir noktasından bakarken genellikle manzaranın tamamını geniş açıyla çekmeye çalışırız. Ancak kadraj içinde manzaranın bir kısmını kırparsanız şehrin benzersiz atmosferini daha etkili bir şekilde yakalayan fotoğraflar çekebilirsiniz.
  Fotoğraf [1], normal bir zum lensle, zum konumu az miktarda telefoto tarafına getirilerek 28 mm'de çekilmiştir. Bu kadrajda, kadrajın dışına uzayan şehrin tamamından yalnızca en etkileyici kısım yakalanmıştır. 135 mm'de etkileyici bir şekilde çekilen fotoğraf [2]'de ise kadrajın tamamı evlerle doludur.
  Bu fotoğraf, her evin doğru boyutta işlenmesi sayesinde atmosferi yansıtan ilginç bir fotoğraf olma özelliği de taşır.

  Böylece, farklı olan kısmın lensin telefoto tarafı ile kırpılıp kadraja sığdırılması şehir manzarasının atmosferini yansıtmak açısından etkili olmuştur. Farklı odak uzaklıklarını deneyerek zum lensten en iyi şekilde yararlanın.

  Yüksek büyütme oranlı zum lensleri deneme

  "Yüksek büyütme oranlı zum lens" olarak sınıflandırılan lensler seyahat için idealdir. Yüksek büyütme oranlı zum lenste hem geniş açılar hem telefoto açılar bulunduğu için çeşitli ifadelerle etkileyici seyahat manzaraları çekilebilir. Her sahne için lens değiştirmenize gerek olmadığı için çekim fırsatlarını kaçırma ihtimaliniz daha düşüktür. Böylece, seyahatinizin tadını çıkarmaya odaklanabilirsiniz.

  Fotoğraf

  F değeri: 6,3 / Enstantane: 1/125 sn.

  24 mm - 240 mm 10x zum aralığı, bu tekli lensin çok çeşitli çekim senaryolarının üstesinden gelebilmesini sağlar. Böylece lensi; manzara, mimari, enstantane ve portre gibi çekimlerin yanı sıra önceliğin bagaj tasarrufu olduğu seyahatler için de ideal hale getirir. Lens değiştirmeden geniş açıdan telefotoya geçebilme özelliği bu akıp giden anları daha fazla yakalayabilmenizi sağlar. Gelişmiş optikler, görüntünün alanı boyunca yüksek çözünürlük elde ederken bozulmayı da etkili bir şekilde hafifletir. Hızlı ve sorunsuz bir yanıt almak için odağı, hassas bir doğrusal motor yönlendirir. Elde çekilen telefoto çekimleri ve düşük ışık çekimleri, dahili Optical SteadyShot (OSS) görüntü sabitleme özelliği tarafından gerçekleştirilir. Zorlu koşullarda güvenilir çalışma sağlamak için toza ve neme dayanıklı şekilde tasarlanmıştır.

  Fotoğraf

  Odak uzaklığı: 28 mm / F değeri: 10 / Enstantane: 20 sn.

  Benzer lenslerden çok daha küçük ve hafif olan bu lens, çeşitli çekim koşulları için idealdir. Lensin 18 mm - 200 mm (35 mm eşdeğeri 27 mm - 300 mm) aralığındaki geniş bir odak uzaklığı kapsamı, lensin ideal yüksek büyütme oranlı "seyahat" lensi olmasını sağlar. Optical SteadyShot teknolojisi, karanlık ortamlarda veya daha uzun odak uzaklıklarında çekim yaparken fotoğraf makinesi titremesi nedeniyle oluşan bulanıklığı azaltır.