Çekim ipuçları > Sıradan Sahneleri Sanat Eserlerine Dönüştürün

  Seviye: Başlangıç

  10. DERSSıradan Sahneleri Sanat Eserlerine Dönüştürün

  Odak uzaklığı: 16 mm / F değeri: 8,0 / Enstantane: 1/80 sn. / Yaratıcı Stil: Gün Batımı

  Çalışırken veya günlük hayata gördüğünüz sahnelerin fotoğrafını çekmek istiyorsanız fotoğrafta yakalanan sahnelerin beklediğiniz kadar çekici olmadığını ve gerçekte gördüğünüz sahneyi yansıtamadığını hissetmiş olabilirsiniz. Bu bölümde, bu gibi sahnelerin etkileyici fotoğraflarını çekmek için bazı işlevler ve ipuçları öğretilmektedir.

  Kompozisyonu ve kırpmayı planlama

  Enstantane çekiyorsanız hiçbir özel amacınız olmadan çekim yapmak eğlencelidir. Fakat kompozisyona ve sahnenin nasıl kırpılacağına da dikkat etmeliyiz. Önce sahnenin nasıl kırpılacağını inceleyelim. Fotoğraf makinenizi elinize alır almaz çekim yapıyorsanız fotoğraf genelde kadrajdaki gereksiz nesneler nedeniyle dağınık görünür.
  Özellikle günlük sahneler çekerken kadraja her şeyi sığdırmaya çalışmak yerine yalnızca ana konuya odaklanın.
  Genellikle, zum konumu biraz telefoto tarafa getirilerek insanın görüş alanına yakın bir görüş açısı (odak uzaklığı) ayarlanabilir. Enstantane çekerken zum özelliğini etkin biçimde kullanın.

  Odak uzaklığı: 35 mm / F değeri: 5,6 / Enstantane: 1/1000 sn / Pozlama telafisi: +1 /
  Beyaz dengesi: Gölge / Yaratıcı Stil: Manzara (Kontrast: +3, Doygunluk: -3)

  Normal zum lens SEL1855 ile 35 mm odak uzaklığında çekilen bu fotoğrafta sahne, bayrak ana konu olacak şekilde kırpılmıştır. Zum konumu biraz telefoto tarafına getirilerek bayrağın boyutu ile etraftaki binaların boyutu ve derinliği arasında iyi bir denge elde edilmiştir.

  Odak uzaklığı: 23 mm

  Bu fotoğraf, kadraja binalar ve sokak lambası gibi birçok nesne dahil edilmeye çalışılarak geniş açı tarafında çekilmiştir. Bu nedenle kadrajda en büyük alanı binalar ve zemin kapsamaktadır ve sahnede önemli bir yeri olan bayrak arkalarda küçük bir boyutta görünmektedir. Bu fotoğrafla kıyaslandığında, bayrağı telefoto tarafında büyük boyutta çeken ilk fotoğraf daha etkileyici görünmektedir.

  Odak uzaklığı: 50 mm / F değeri: 8,0 / Enstantane: 1/250 sn. Odak uzaklığı: 50 mm / F değeri: 8,0 / Enstantane: 1/1000 sn.

  Yukarıdaki her iki örnek de 50 mm odak uzaklığında çekilmiştir. Bu gibi güçlü kırpmalar bazı sahneler için de ilgi çekici olabilir.

  Bu fotoğraflar, yolda yürürken sahnelerin telefoto zum lensle çekilmiş yakın çekimleridir. Sahnenin küçük bir kısmını kadraja sıkıştırarak fotoğrafa bakan kişiyi fotoğrafta görünmeyen atmosferi hayal etmeye teşvik eder.

  Odak uzaklığı: 57 mm / F değeri: 3,5 / Enstantane: 1/60 sn.Odak uzaklığı: 300 mm / F değeri: 11 / Enstantane: 2,5 sn.

  "Üçte Bir Kuralı"na uygun kompozisyon ve çapraz kompozisyon gibi tipik fotoğraf kompozisyonu türleri bulunur. Ancak kompozisyon türlerine fazla odaklandığınızda fotoğraflarınız farklılığını yitirir ve sıkıcı olmaya başlar. Bu kompozisyon türlerini kompozisyon belirleyemediğinizde yalnızca referans olarak kullanın. Bunun yerine, özellikle yürüyüşe çıktığınızda yapacağınız çekimler için kendi favori kompozisyonunuzu veya ifadenizi bulun. Beğendiğiniz şeylerin fotoğraflarını çekin. Kendi sanat eserlerinizi üretmenin temeli budur.

  Zum özelliğinden tamamen faydalanabilirseniz sıradan sahneleri kırparak etkileyici sanat eserleri oluşturabilirsiniz. Beklenen sonucu ilk denemenizde elde edemeyebilirsiniz fakat bilinçli olarak zum özelliğini kullanmaya devam edin ve kendi tarzınızı yaratın.

  Odak uzaklığı: 11 mm / F değeri: 5,6 / Enstantane: 1/160 sn.

  Resim Efektini Kullanma

  Fotoğraflarınıza benzersiz bir dokunuş eklemek istiyorsanız Resim Efekti işlevini kullanmayı deneyin.
  Resim Efekti işlevini kullanarak bilgisayarda rötuş yapmadan retro tarzda veya tablo gibi sanatsal fotoğraflar çekebilirsiniz. (*) α fotoğraf makinelerinde çeşitli efektler bulunur ve aşağıda bazı örnekler verilmiştir.

  (*) Resim Efekti işlevinde bulunan efekt türleri fotoğraf makinenizin modeline göre değişir.

  Yüksek Kontrastlı Monokrom, siyah beyaz filmle çekilmiş gibi yüksek kontrastlı siyah beyaz fotoğraflar çekmenizi sağlar. Sokakları ön plana çıkarmak için en uygun seçenektir. Ayrıca, yağmurlu veya bulutlu günlerde olduğu gibi renkli fotoğrafların çok etkileyici görünmediği koşullarda bu efektin uygulanması fotoğrafınızı sanat eserine dönüştürür.

  Yüksek Kontrastlı Monokrom

  Yumuşak Yüksek Ton, hafif bir mavi renk kaymasıyla yumuşak ve solgun fotoğraflar çekmenize imkan tanır. Konulardan bağımsız olarak fotoğraflarda hoş veya fantastik bir etki bırakır.

  Yumuşak Yüksek Ton

  Kısmi Renk işlevi, belirli bir rengi koruyup diğer renkleri siyah ve beyaza dönüştüren görüntüler oluşturur. Bu efekti kullanarak çamaşır fotoğrafı bile şık bir sanat eserine dönüşür. Çiçekler ve küçük öğeler için kullanıldığında da ilgi çekici sanat eserleri oluşturulabilir.

  Kısmi Renk (Mavi)

  "Oyuncak Kamera", "Minyatür", "Retro Fotoğraf" ve "Posterizasyon (Renkli)" gibi çeşitli başka efektler de bulunur. Günlük hayatınıza ait kareleri çekmek için farklı efektleri deneyin.

  Oyuncak Fotoğraf Makinesi

  Minyatür

  Retro Fotoğraf

  Posterizasyon (Renkli)

  Sabit odak uzaklıklı lensleri deneme

  Sabit odak uzaklıklı lensler, muhteşem arka plan bulanıklığı oluşturabildiği için enstantanelerinizi veya sıradan manzara çekimlerinizi eşsiz sanat eserlerine dönüştürebilir. Ayrıca, fotoğraf makinesine yüksek miktarda ışık girmesini sağlamaları nedeniyle iç mekan çekimleri ve gece sokak fotoğrafı çekimleri için de kullanışlıdır.

  Odak uzaklığı: 35 mm / F değeri: 1,8 / Enstantane: 1/80 sn.

  Maksimum değeri olan F1,8 diyafram açıklığında bile olağanüstü görüntü kalitesi sunan, full frame fotoğraf makinelerine yönelik bu kompakt ve hafif 35 mm'lik prime lens, masa üstü fotoğrafçılıktan mükemmel dış mekan çekimlerine kadar her alanda kullanılabilecek çok yönlü bir seçenektir. Hızlı, hassas ve sessiz AF çalışması ile güvenilir AF takibi bu cihazı video ve fotoğraflar için uygun bir ürün haline getirir.

  Odak uzaklığı: 50 mm / F değeri: 1,8 / Enstantane: 1/3200 sn.

  Geniş diyafram açıklığına sahip 50 mm bir prime lens, özenli full frame fotoğraf makinesi kullanıcıları için olmazsa olmazdır. Bu lens ise uygun fiyatlı ve muhteşem bir seçimdir. Yüksek görüntü kalitesi sunmayı amaçlayan son teknoloji optik tasarım ve büyük F1,8 maksimum diyafram açıklığı, büyüleyici arka plan bokeh efekti yaratabilir. APS-C formatlı E-mount gövdeler, yaklaşık 75 mm'lik eşdeğer odak uzaklığı ile eşit derecede yüksek kalite sağlar.